Akcja "Koppe". Krakowska akcja "Parasola"

Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
83-11-06752-X
historia
piotrex

Fragment: W operacji specjalnej, której głównym celem był generał Waffen SS i generał pułkownik policji, Wilhelm Koppe, wzięło w sumie udział blisko dwieście osób z Warszawy, Krakowa i terenu. Z "Parasola" zaangażowanych było dziesiątki ludzi, lecz do Krakowa i pod Kraków pojechało na czas akcji dwadzieścia osiem osób, z których dwadzieścia trzy opuściły Kraków po akcji zwartą grupą,...

Fragment:
Z "Parasola" zaangażowanych było dziesiątki ludzi, lecz do Krakowa i pod Kraków pojechało na czas akcji dwadzieścia osiem osób, z których dwadzieścia trzy opuściły Kraków po akcji zwartą grupą, samochodami oddziału. Dalsze ich losy zostały omówione w tekście.
Gdyby operacja specjalna "Koppe" zakończyła się wykonaniem wyroku na generale Waffen SS i generale policji - sekretarzu do spraw bezpieczeństwa, znaczenie jej wybiłoby się na czołowe miejsce w akcjach polskiego podziemia, przyćmiewając także sławną operację "Kutschera". Fakt, że tak się nie stało - nie umniejsza jej wagi i znaczenia, zarówno ze względu na podjęcie takiego planu, rozmiar przygotowań, jak i skalę przedsięwzięcia oraz zaangażowanych w nim ludzi, młodzieży, której losy i postawy moralno-etyczne były charakterystyczne wtedy dla całego pokolenia.

Wydanie II, poprawione i uzupełnione

anf12 | 2015-12-16