arab. الكتاب الأخضر
filozofia i etyka
A--

Książka Muammara Kaddafiego, libijskiego przywódcy i polityka; pierwsze wydanie 1975. Książka przedstawia oryginalną filozofię polityczną Kadafiego oraz jego poglądy na demokrację. Odrzuca jej nowoczesne (liberalne) rozumienie, w zamian proponując demokrację bezpośrednią opartą na komitetach ludowych. Postuluje również odrzucenie kapitalizmu i komunizmu; rozwiązaniem ma być trzecia droga, będąca połączeniem arabskiego nacjonalizmu i islamskiego socjalizmu, opartego na zasadach Koranu.
[Wikipedia]

Zielona Książka to praca wykładająca podstawy tzw. Trzeciej Teorii Światowej, której autorem był obalony przez imperialistów libijski przywódca Muammar al-Kaddafi i opisująca podstawy ustroju islamskiego socjalizmu. Książka ukazywała się w częściach, odpowiednio w 1975, 1977 i 1981 roku.
Spis treści
Częśd I : Rozwiązanie problemu demokracji. Władza ludu,
Częśd II : Rozwiązanie kwestii ekonomicznej. Socjalizm,
Częśd III : Społeczna podstawa Trzeciej Teorii Światowej.

Fragmenty:

KOBIETA
Zarówno kobieta, jak i mężczyzna są bezsprzecznie istotami ludzkimi, w sposób oczywisty równymi sobie w swym człowieczeostwie. Czynienie różnic co do człowieczeństwa mężczyzny i kobiety jest niesprawiedliwe i bezpodstawne.
(...)
Wszystkie działania podejmowane przeciw naturze życia, objawiającej się w zachodzeniu w ciążę, karmieniu i macierzyństwu — choć mniej drastyczne, przypominają fizyczne uśmiercenie kobiety.

SPORT
Sport jest albo sprawą prywatną, tak jak modlitwa, którą odmawia się samotnie, w odosobnieniu, nawet w zamkniętym pomieszczeniu, albo też jest sprawą publiczną, i wtedy uprawia się go w miejscach użyteczności publicznej, tak jak modlitwę odmawianą w świątyniach.(...)
Tysiące ludzi, które wypełniają trybuny stadionów i przyglądając się klaszczą i śmieją się, to tysiące głupców, którzy nie są w stanie czynnie uprawiać sportu. Sadowią się więc na trybunach i oklaskują mistrzów, którzy odebrali tłumom inicjatywę, opanowali boiska, przywłaszczyli sobie sport i zawładnęli wszystkim, co dały im masy ludowe. Trybuny stadionów zbudowano po to, by uniemożliwić masoni korzystanie z tychże, a więc by zabronid im wstępu na boiska.

źródło opisu: Wikipedia i inne

źródło okładki: http://kronikiegipskie.blogspot.com/2010/05/z-nota...»

Bazyli Venosta | 2017-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2017

Tłumaczenie polskie nie jest najlepsze i wpływa to na odbiór pracy. Generalnie, mamy tu połączenie nacjonalizmu, socjalizmu, demokracji bezpośredniej, oraz prawa islamskiego i tradycji arabsko-beduińskiej. Do pozytywów należy na pewno wspomniane oparcie systemu prawnego na prawie naturalnym wyprowadzanym z religii, krytyka demokracji przedstawicielskiej, partii politycznych, koncepcji klasowych, władzy ekonomicznej w kapitalizmie, popkultury sportowej, zarazem zaś pozytywne wartościowanie kobiecości i macierzyństwa, roli rodziny i plemienia, krytyka odchodzenia od naturalnego rozumienia płci na Zachodzie i w krajach komunistycznych, system gospodarczy oparty na własności rodzinnej ale zarazem ograniczający bogacenie się do pułapu zaspokojenia potrzeb, odkomercjalizowanie ziemi. W kontekście tego, że Libia utrzymywała dość przyjazne stosunki z blokiem komunistycznym, zwraca uwagę dość ostra krytyka (w rozdziałach pierwszym i drugim) rozwiązań przyjętych w systemie sowieckim. Do...

AnnaSikorska | 2014-10-27

Postać autora jest dość kontrowersyjna i ponad trzy lata temu media zasypywały nas informacjami o wydarzeniach wokół jego osoby. Poza byciem głową państwa posiadał zapędy indoktrynacyjne, co przełożyło się na parę dziełek "wysokich" lotów dotyczących sposobu funkcjonowania społeczeństwa.
Trudno mi skomentować to, co przeczytałam, ponieważ musiałabym napisać książkę dlatego umieszczam fragment, w którym doskonale widać myśli Muammara al-Kaddafiego:

KOBIETA
Zarówno kobieta, jak i mężczyzna są bezsprzecznie istotami ludzkimi, w sposób oczywisty równymi sobie w swym człowieczeństwie. Czynienie różnic co do człowieczeństwa mężczyzny i kobiety jest niesprawiedliwe i bezpodstawne. Kobieta tak samo jak mężczyzna je i pije, tak samo jak mężczyzna kocha i nienawidzi, myśli, uczy się i rozumuje. Kobieta potrzebuje pożywienia, ubrania i środka lokomocji tak samo jak potrzebuje tego mężczyzna, tak samo jak on odczuwa głód i pragnienie, tak samo żyje i umiera.
Dlaczego jednak istnieje...

Książka mnie urzekła. Pamiętam, że nawet uruchomiła we mnie chwilową sympatię do socjalizmu, który miałby nadejść PO prawdziwym kapitalizmie. Na szczęście nie jestem już w gimnazjum i wraz wieloma książkami wybiłem sobie to fantasy z głowy.

doliwaq | 2013-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Rozdział polityczny i społeczny były rewelacyjne, napisane przystępnym językiem i rzeczowe, jedynie rozdział o gospodarce był strasznie zagmatwany i dość niespójny.

Dona | 2015-12-30
Sebastian Wasilewski | 2015-10-26