Mussolini

Książka i Wiedza
1986-01-01
1986-01-01
historia Włoch historia Europy faszyzm Włochy Mussolini

Wiek XX obfitował w wysyp tyranów, a Mussolini był jednym z pierwszych. Mimo to nie jest specjalnie rozpoznawalny ani pamiętany. Sięgając po xiążkę Boruckiego chciałem dowiedzieć się o Duce czegoś więcej, ale po lekturze tej xiążki już wiem, że muszę szukać dalej.
Borucki temat potraktował po łebkach, mam wrażenie, że to streszczenie innych prac. Brakuje pogłębionej informacji o opisywanych zdarzeniach, na przykład autor często pisze, że dochodziło do mordów albo protestów, ale nie podaje żadnych konkretów, nawet dat. Niektóre tematy w ogóle nieporuszone - walka z mafią, stosunek do Żydów, relacje z Kościołem katolickim.
Dla mnie rozczarowanie.

Książkę szybko i przyjemnie się czyta. Jako ogólne omówienie wczesnego życia i kariery politycznej Benito Mussoliniego bardzo dobrze wykonuje swoje zadanie. Tematy oczywiście nie są wyczerpane, ale w dostatcznym stopniu poruszone. Uwzględnienie licznych zdjęć i ilustracji z gazet z epoki pozwala się czytelnikowi wczuć w klimat. Zachęcam do lektury.

Jasne i zwięzłe przedstawienie działalności politycznej Mussoliniego z uwzględnieniem tła społeczno-historycznego. Miałam tylko nadzieję, że więcej miejsca będzie poświęcone jego życiu prywatnemu oraz analizie charakteru i osobowości.

Na plus indeks ważniejszych osób z krótkimi opisami, który pomaga połapać się w trakcie czytania. No i sporo kolorowych zdjęć.

PS. Mam wydanie od ''DELTY''.

PS. Mam...

Sprawny opis życia Mussoliniego. Jasno przedstawione mechanizmy dojścia do władzy, przerażająco podobne zachowania społeczne i polityczne do tego co obserwujemy dzisiaj.

Fajnie opisane dzieje Duce jak i rozwój faszyzmu i walka z nim. Polecam!

Fajnie opisane dzieje Duce jak i rozwój faszyzmu i walka z nim. Polecam!

Jak na lekturę czytaną z przysłowiowego "musu" całkiem ciekawa, jasna i konkretna.

• Faszyzm
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Benito Mussolini
  • II wojna