Wojna peloponeska

Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-01451-4
historia
Katarzyna

Książka jest historią wojny (431-404 p.n.e.) pomiędzy Związkiem Ateńskim a Peloponeskim (Sparta). Dzieło Tukidydesa jest istotne z wielu względów. Po raz pierwszy odwołano się tutaj w sposób przemyślany do metodologii badań historycznych. W Wojnie peloponeskiej znaleźć można różne metody wnioskowania o przeszłości, na podstawie śladów dostępnych dla historyka. Z faktu, że najstarsza świątynia...

Dzieło Tukidydesa jest istotne z wielu względów. Po raz pierwszy odwołano się tutaj w sposób przemyślany do metodologii badań historycznych. W Wojnie peloponeskiej znaleźć można różne metody wnioskowania o przeszłości, na podstawie śladów dostępnych dla historyka. Z faktu, że najstarsza świątynia ateńska znajduje się na akropolu wnioskuje, że jest to najstarsza część miasta. Ze sposobu grzebania zmarłych na Delos dochodzi do przekonania, że pierwotna ludność przybyła z innych terenów. Z tego powodu dzieło jest niezastąpionym źródłem wiedzy o wojnie peloponeskiej. Tukidydes przedstawił fakty z niezwykłą skrupulatnością. Informacje o wydarzeniach czerpał z własnych przeżyć, lub z relacji wiarygodnych świadków. Wszelkie informacje poddaje racjonalnej weryfikacji. Jeśli znajduje sprzeczne wersje, porównuje je ze sobą i próbuje dociec prawdy. Zdaje sobie sprawę z możliwych nieścisłości ze względu na zawodną pamięć ludzką. Takie metody na szerszą skalę zaczęto stosować w czasach współczesnych.

źródło opisu: Wikipedia

Skene | 2011-07-17

Polecam politykom,sędziom i nam wszystkim, którzy potrzebujemy przypomnienia, że obiektywizm istnieje (istniał?). Tukidydes opisuje wojnę tak, że nie wiadomo po której jest stronie, a przecież walczy po jednej z nich. Nieśmiertelny wzór bezstronności. Na deser warto sięgnąć po wiersz Herberta "Dlaczego klasycy", w którym dzieło Tukidydesa zostaje przywołane.

,,Wojna peloponeska" to jeden z najcenniejszych zabytków antycznej literatury, być może nawet najcenniejszy. Autor nie tylko był świadkiem, ale i uczestnikiem opisywanych wydarzeń (za nieudolne dowodzenie wypędzono go z Aten - przy okazji, wcale nie świadczy to źle o jego talentach, w Atenach walka stronnictw tak działała; sam historyk nie poskarżył się jednak ani słowem na wyrok, co już samo w sobie dobrze o nim świadczy), a mimo to, opisuje je jak całkowicie bezstronny obserwator, piszący z perspektywy następnych pokoleń. Tukidydes jako historyk zwyczajnie wyprzedził swoją epokę. Jego analiz nie powstydziliby się współcześni naukowcy: wszystko ma swoją przyczynę, przebieg i skutki, ludźmi kieruje nie wola bogów tylko emocje: zazdrość, patriotyzm, duma, chciwość i co najważniejsze, strach. Nie bez powodu dzieło Tukidydesa było wzorem dla późniejszych kronikarzy. I nie bez powodu żaden mu nie dorównał. Jeżeli miałbym coś zarzucić genialnemu Ateńczykowi - to jego nadmierne...

Aleksandrus | 2012-06-17
Przeczytana: 2008 rok

Cenne źródło do historii starożytnej Grecji.

Fotopacza | 2013-05-02
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Znakomita książka, choć język, którym posługuje się autor, jest dość trudny. Przy dużym nagromadzeniu faktów mogłoby się wydawac, że fabula, czy raczej ciąg przyczynowo skutkowy, będzie bardzo zagmatwany, jednak wypadki opisane przez Tukidydesa są tak ciekawe, że z przyjemnością zagłębiamy się w te doniosłe wydarzenia. Książka dla miłośników historii i sztuki wojennej, tym ciekawsza jeśli odnieść ją do traktatu mistrza Sun Tzsu. POLECAM

Bartbartek | 2013-03-03

Arcydzieło, w porównaniu z historiografią w tamtych czasach. Tukidydes pisze rzeczowo, konkretnie, nie miesza w to żadnych zjawisk nadprzyrodzonych.

Anna | 2016-11-26
Na półkach: Antyk G, Posiadam, Przeczytane