Diana Mosley. Angielska przyjaciółka Hitlera

Wydawnictwo: Twój Styl
Diana Mosley
83-7163-456-0
Alicja

To fascynująca a zarazem niepokojąca biografia kobiety, której zdjęcia szokują do dzisiaj na wiecach nazistów...
Stała się tak bliska Hitlerowi, że kiedy wychodziła za mąż, ceremonia odbyła się w domu Goebbelsa, a Hitler był gościem honorowym. Diana nadal odwiedzała Hitlera aż do wybuchu wojny, a później przez wiele lat nie chciała uwierzyć w potworności Holocaustu. Zmarłą w 2003r. w wieku 93 lat.

Magdalena | 2015-03-11
Na półkach: Przeczytane, Nonfiction

Jak zachwycająco piękna, tak przeraźliwie odpychająca.

Biografia Diany Mosley - angielskiej arystokratki zafascynowanej Hitlerem, nazistowskimi Niemcami i sir Oswaldem Mosleyem (liderem faszystów brytyjskich w latach 30. i 40. XX wieku), którego w końcu poślubiła w 1936 roku. Nazywana często 'Aniołem Hitlera', była ikoną faszyzmu w Wielkiej Brytanii i jedną ze słynnych sióstr Mittford. Po wojnie nie chciała uwierzyć w prawdę - nie uwierzyła i nie przeprosiła. Chociaż była naprawdę inteligentną kobietą. Ludzie to złożone istoty.

7 na poły z sentymentu; czytałam lata temu, więc mogę trochę koloryzować.

szarlej_3 | 2018-08-27
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Książkę czytało się bardzo lekko, napisana prostym językiem. Obejmuje całe życie Diany Mosley, z największym naciskiem na okres dorastania, pierwszego małżeństwa i poznania Mosleya.

Autorka ciekawie opisuje dawne czasy, wprowadza nas do świata pełnego skomplikowanych konwenansów, zdrad będących na porządku dziennym, nieudanych małżeństw, społecznej hipokryzji. Do tego dochodzi polityka, zbliżająca się II wojna światowa i uwielbienie Diany dla Hitlera oraz nazizmu.

Czego zabrakło? Przemyśleń Diany, trochę tego było mało, zwłaszcza w więzieniu, jej podejścia do wojny, nakreślonego nieco szerzej. Autorka za bardzo też wczuwała się w rolę opisywania wszystkich szczegółów, zwłaszcza przy podawaniu wyglądu sukni na przyjęciach, to trochę nużyło.

Całość jest barwna, szokująca, zabawna i dramatyczna zarazem, ale niekoniecznie dla zwolenników historii czy wojny, a bardziej jako ciekawostka i poznanie lat trzydziestych w wyższych sferach.

Dotka76 | 2010-12-14
Na półkach: Biografie, Przeczytane
Przeczytana: 14 grudnia 2010

Świetna biografia (wiele pozycji z tej serii oceniam wysoko) - historia angielskiej arystokratki zafascynowanej Hitlerem i jego ideologią, a przede wszystkim zafascynowana swoim faszyzującym kochankiem.
Diana Mosley wzbudziła we mnie wiele negatywnych uczuć: jej zaślepienie, oszukiwanie siebie, brak skrupułów - mimo wielu jej czarujących cech - nie , nie chciałabym kogoś takiego spotkać na swojej drodze. Z drugiej strony wzbudza w tym swoim zaślepieniu odrobinę współczucia. No i można podziwiać, że z taką determinacją walczyła o swoje prawo do "szczęścia", o swoje racje. Choć okazały się tak błędne. A jeśli to "szczęście" ma wyglądać tak , jak jej życie z Tomem Mosleyem - to ja dziękuję.Okropna rodzina.

Hiszpania19432 | 2012-12-12

Byłam zaskoczona tą książką i odkryciem nowego spojrzenia na II wojnę światową z pozycji arystokracji angielskiej /Diana Mosley/ zapatrzonej w Hitlera. Tak naprawdę do końca swojego życia wierzącej, że Hitler nie mógł być autorem tych wszystkich "złych" rzeczy o które go posądzają. Wstrząsnęła mną ta książka

OlaG19 | 2015-05-04

Niesamowita książka. Po przeczytaniu tej książki zastanawiałam się jakim człowiekiem był faktycznie Hitler, co takiego(prócz władzy oczywiście) miał, że kobiety tak do niego lgnęły.

-MarynaLinchuk- | 2017-05-06
Babcia Gąska | 2017-03-04