Leni. Życie i Twórczość Leni Riefenstahl

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Leni: The Life and Work of Leni Riefenstahl
978-83-245-8554-0
36maro

Biografia najbardziej kontrowersyjnej kobiety XX w. i prawdopodobnie najwiekszej megalomanki: tancerki, aktorki, reżyserki, fotografki, żony, kochanki, buntowniczki, konformistki, zmarłej w 2003 r. w wieku 101 lat, porusza wszystkie wątki jej życia i twórczości (romans z Hitlerem, żydowskie pochodzenie, filmowanie masakry w Końskiem, fotografowanie Murzynów w Afryce, nurkowanie po 70 roku życia).

źródło opisu: Empik.com

źródło okładki: Empik.com

allison | 2016-10-01
Przeczytana: 30 września 2016

Jestem pełna podziwu dla autora, który wykonał tytaniczną pracę, zbierając materiały do biografii Leni Riefenstahl. Również książka napisana jest w sposób rzetelny, udokumentowany, pokazuje różne punkty widzenia w obiektywny sposób. Poza tym czyta się ją niczym najlepszą powieść, nawet jeśli zna się życie i twórczość bohaterki.

Z biografii wyłania się postać kobiety kontrowersyjnej, silnej, zdeterminowanej, chorobliwie ambitnej i utalentowanej. Trudno odmówić Leni Riefenstahl wielkiej wyobraźni i efektów pracy - jej filmy wyreżyserowane na zlecenie nazistów należą do najwybitniejszych i przełomowych dzieł kinematografii propagandowej, jednak nie należy zapominać, że są apoteozą potwornego systemu, który pochłonął miliony niewinnych ofiar.

Autor opisuje również wcześniejsze losy i karierę bohaterki, która zaczynała od małych ról w niemych, sentymentalnych filmikach. Równie interesujące są powojenne losy Leni Riefenstahl, która wciąż miała reżyserskie ambicje, konsekwentnie...

Hipek | 2016-04-20
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: luty 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Można patrzeć krytycznie na samoocenę Leni, ale nie ma wątpliwości, że przeżyła piękne życie. Rewelacyjna autobiografia. Bardzo ciekawa książka dla osób interesujących się III Rzeszą.

monk | 2014-04-11
Przeczytana: 2010 rok

Zaprzedana Hitlerowi? Co za bzdura!
Jej obrazy bronią się same. W biografii wiele ciekawych wątków, mniej lub bardziej prywatnych, ale na pewno pokazujących Artystkę prze duże A.

ems | 2012-01-14
Przeczytana: 2011 rok

Leni Riefenstahl - kontrowersyjna, ale co by nie było i fascynująca postać. Po przeczytaniu tej biografii czytelnik zapamięta może, że Leni to nie tylko 'ta kobieta-reżyser, która kręciła filmy dla Hitlera'.

Anita | 2015-08-17
Przeczytana: 14 listopada 2009

Pasjonująca, sporo szczegółów i cudowne zdjęcia

aneta | 2016-09-09
Na półkach: 04 filmowe, Przeczytane