Zeznania sekretarki. 12 lat u boku Hitlera 1933-1945

Wydawnictwo: Klub dla Ciebie
12 ans aupres d'Hitler 1933-1945 La secretaire privee d'Hitler temoigne
83-7404-300-8
historia

Sensacyjne zeznania sekretarki zatrudnionej w 1930 roku w sztabie administracyjnym partii nazistowskiej, a następnie zauważonej przez Hitlera i od 1933 roku jego osobistej sekretarki! Christa Schroeder przez 12 lat pozostawała przy Hitlerze, gotowa do pracy dniem i nocą: w kancelarii, w Berghofie, w bunkrze w Berlinie. Fuhrer odesłał ją dopiero na kilka dni przed swoją śmiercią. Po upadku III Rzeszy została aresztowana przez Amerykanów. Internowana w 1945 roku w obozie w Augsburgu, gdzie odbyła długie rozmowy z Alfredem Zollerem - francuskim oficerem wywiadu służącym w armii amerykańskiej. Z zadziwiającą szczegółowością, opowiedziała mu to, co w ciągu tych 12 lat widziała.

źródło opisu: http://www.kdc.pl/zeznania-sekretarki_p1585769.html#longDescr

Jeżynka | 2016-05-18
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 17 maja 2016

Wydawać by się mogło że taka książka, wspomnienia osoby blisko związanej z Adolfem Hitlerem przez 12 lat, ukaże nowe nieznane oblicze przywódcy faszystowskim Niemiec.
Jednak "Zeznania sekretarki" które są oryginalnym zapisem wspomnień Christy Schroeder spisanych krótko po zakończeniu wojny nie wnoszą wiele nowego do znanego już obrazu dyktatora. Miałam wrażenie że ich autorka powiedziała tylko to co chciała powiedzieć. Dbała też o to aby jej osoba była transparentna i jak najbardziej "obok"wydarzeń które przetaczały się przez Europę.
Czytając te wspomnienia nigdzie nie pojawia się ocena postawy, polityki, decyzji Adolfa Hitlera. Dlatego też mam duży dystans do tej lektury.

Z tego co autorka wspomnień zdecydowała się ujawnić jawi nam się obraz człowieka zakompleksionego, chorego, opętanego manią prześladowczą, niestabilnego psychicznie.
Christa Schroeder mówi o wegetarianizmie Hitlera, jego awersji do używek, miłości do psów, przywiązania do Evy Braun, uwielbieniu do plotek i...

Mariola | 2013-11-20

Christy Schroeder - osobista sekretarka Hitlera, która współpracowała z nim przez 12 lat. Książka jest przedrukiem oryginalnych zeznań, do tekstu nie wprowadzono żadnych zmian.

16 rozdziałów, a każdy z nich rozpoczyna się cytatem zazwyczaj samego Hitlera. W książce znajdziemy również kilka ilustracji.

"Nie było jednego Hitlera, lecz kilku, połączonych w tej samej osobie. Był on mieszaniną kłamstwa i prawdy, niewinności i gwałtu, ascezy i luksusu, grzeczności i brutalności, mistycyzmu i realizmu, umiłowania sztuki barbarzyństwa".
Cytat ten idealnie obrazuje jak Pani Schroeder przedstawiła współpracę, a także samą osobę Wielkiego Wodza. Autorka opowiada o codziennej pracy, wyjazdach, wspólnych posiłkach i nocnych herbatkach. Wspomina jak Hitler opowiadał im o swoim dzieciństwie, o jego postawie względem kobiet, a także swoich współpracowników.
Zobaczymy tu Hitlera - tyrana, ale również nieszczęśliwego człowieka, na skraju wyczerpania fizycznego i psychicznego.

Monika | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Po książkę "Zeznania sekretarki. 12 lat u boku Hitlera 1933-1945" sięgnęłam z czystej ciekawości i nie zawiodłam się. Christa Schroeder opowiada w niej, jakim człowiekiem na co dzień był Hitler. Najpierw poznajemy go jako wielkiego przywódcę, miłośnika sztuki, literatury i muzyki poważnej. Poznajemy go jako człowieka, który posiadał zadziwiającą pamięć do osób, wydarzeń, który lubił zwierzęta i dzieci. Był doskonałym mówcą, jednak nie tolerował, gdy ktoś sprzeciwiał się teoriom wygłaszanym przez niego. Osoba taka trafiała na "czarną listę" i w odpowiednim momencie była karana za posiadanie własnego zdania. Później widzimy jego upadek. Hitler podupada na zdrowiu. Trzęsie mu się ręka, noga, z trudnością porusza się. Można rozpoznać u niego symptomy choroby psychicznej. Towarzyszy mu ciągły strach przed otruciem. Na kilka dni przed samobójstwem odsyła swoje sekretarki w bezpieczne miejsce.

Adolf Hitler zajmuje niechlubne miejsce na kartach historii. Nie zmieni tego faktu pojawienie...

Gilles | 2016-01-21
Na półkach: Ebook, 2016, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Bardzo ciekawa pozycja, pozwala zobaczyć bardziej osobisty i skrywany przed opinią publiczną wizerunek Hitlera.

basiekch | 2013-04-21
Na półkach: Przeczytane, II W. Ś.
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Powiem szczerze, interesuję się co prawda tym tematem, jednak nie pasjonuję się nim, a z tej książki nie dowiedziałam się nic nowego. Można przeczytać będąc zaciekawionym Hitlerem, jednak nie jest to wciągająca lektura. Zlepek informacji.

Puma | 2011-11-29
Na półkach: (2011), Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 29 listopada 2011

Pierwsze słowo które mi się nasuwa po przeczytaniu to: ciekawa. Czegoś takiego chyba potrzebowałam, wiemy, że Hitler to było chodzące zło i na tym temat na historii się urywa, a można tu przeczytać sporo o tym jakim człowiekiem był na co dzień, a według mnie był ciekawą postacią z psychologicznego punktu widzenia. Książka warta przeczytania- tak dla poszerzenia horyzontu ;)

Caryca Katarzyna | 2014-03-23

Największy zbrodniarz, jakiego nosiła Matka Ziemia, pokazany z ludzkiej strony. Czy to możliwe, że Hitler nie był "mózgiem operacji", w wyniku której zginęły miliony Żydów? Czy stał się ofiarą własnej ideologii?

Krystek Małecki | 2013-10-02
Przeczytana: 01 lipca 2013

Dobrze napisana książka prezentująca postać Adolfa Hitlera.

wierka | 2013-02-08
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Jak dla mnie przeciętna.

Vmark | 2014-05-12

Bardzo fajna książka, każdy kto interesuje się 2 wojną światową powinien ją przeczytać. Polecam ją też dla osób, które lubią biografie wielkich ludzi (czy może w tym przypadku poprawniej byłoby napisać ludzi, którzy coś osiągnęli).