Księga skandali

978-83-7551-166-6
Magdalena Praczyńska-Janik
romans

Nie podobało mi się.
Dziwne połączenie tragedii życiowej, ściślej rzecz ujmując śmierci synka, z próbą odnalezienia siebie w małżeństwie po trzech latach rozłąki.
Evelyn to bohaterka niedojrzała, nie mogąc poradzić sobie z utratą dziecka, ucieka od męża do Londynu, by tam na książęcym dworze, odgrywać rolę damy do towarzystwa. Mimo wcześniejszych starań męża, zatraca się w swoim bólu i odrzuca go, szukając ukojenia w balach i życiu towarzyskim. Gdy jest o włos od uwikłania się w romans, niespodziewanie pojawia się Natan, by porwać ją do domu i ocalić ich wspólne nazwisko od skandalu.
Jego postać także nie przypadła mi do gustu, wydaje się być słaby i bez charakteru. Owszem, chciał pomóc żonie przejść przez okres żałoby, ale poddał się, pozwolił jej opuścić majątek, swój żal ukoił w przyjaźni z sasiadką, panią DuPaull, a na koniec oddał się hulaszczemu trybowi życia, nie próbując ocalić tak ważnych rzeczy dla Evelyn jak choćby ukochana oranżeria.
Obydwoje przyznają, że prócz pożądania nic ich z początku nie łączyło, a Po trzech latach separacji Nathan odczuwa jedynie pociąg fizyczny do źony, co dalekie jest od miłości czy przywiązania, a ona nie kwapi się do powrotu.
Trudno mi uwierzyć w ich więź, trudno wyobrazić sobie z jakiego powodu chcą być razem, bo chęć uniknięcia skandalu jakoś nie jest wystarczającym powodem do ponownego połączenia się.
Ciężko się czyta opowieść o miłości na siłę, Nathan nadal oddaje się rozrywkom i nie ma wystarczającej siły dotarcia do małżonki, a ona siedzi w jego majątku jakby za karę.
Jak dla mnie fabuły nie ratują ani postacie drugoplanowe, ani to co dzieje się potem.
Za mało emocji jak na rodzinną tragedię, za dużo banału jak na separację i brak pasji między parą główną, która daje do zrozumienia czytelnikowi, że woli ucieczkę od konfrontacji.

Nie podobało mi się.

Książka bez większego szału. Czyta się szybko, można skończyć w jeden wieczór, ale nie ma co liczyć na większe emocje czy porywającą akcję. Jak dla mnie autorka miała fajny pomysł, ale nie wykorzystała w pełni jego potencjału.

ciekawa, wzruszająca...

ciekawa, wzruszająca...

Przyjemna, nieprzesłodzona i nieoczywista aż do samego końca.

Przyjemna, nieprzesłodzona i nieoczywista aż do samego końca.

(W nowej wersji serwisu brak opcji notatek, więc muszę umieścić prywatne zapiski w opinii, widocznej dla wszystkich.)
Przeczytane:
2011.09 - 7/10
2015.07 - 10/10

Przeczytane:
2011.09 - 7/10
2015.07 - 10/10

Chyba lubię takie klimaty,Anglia XIX wiek (początki),intrygi,romanse,skandale.
Ta książka z bardzo ładną okładką,została przeczytana przeze mnie w jeden dzień.
Bo czyta się łatwo i szybko.Treść jest prosta do zrozumienia i nie trzeba szukać w słownikach,znaczenia poszczególnych wyrazów.
Fabuła jest bardzo fajna,oto mąż dowiedziawszy się co żona wyrabia w Londynie postanawia ją zabrać do wiejskiej posiadłości.
Sielskie okolice nie są jednak zbyt bezpieczne,ktoś nasyła mordercę.
Tak,więc mamy tu połączenie romansu z dobrą niemal,że intrygą kryminalną.
Czytanie zajmuję nie wiele czasu,a przyjemność ogromna.

Chyba lubię takie klimaty,Anglia XIX wiek (początki),intrygi,romanse,skandale.

Bardzo przyjemna książka. Szybko się ją czyta. Przyjemna kreacja bohaterów. Podobały mi się odzywki Nathana do Bentona. Kto jest zamachowcem akurat domyśliłam się na początku.

Chociaż znaczącym wątkiem jest tu tragedia rodziny, książka nie szczególnie skłania do refleksji. Czyta się szybko i nawet przyjemnie raczej bez większych emocji. A szkoda...

Rewelacyjna. Nie mogłam się oderwać.

Rewelacyjna. Nie mogłam się oderwać.

Bardzo dobra, wciągająca opowieść do przeczytania jednym tchem. Polecam.

Bardzo dobra, wciągająca opowieść do przeczytania jednym tchem. Polecam.

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Romans historyczny
  • Przeczytane 2016
  • Romans Historyczny

Dodaj cytat z książki Księga skandali