Pospieszne, osobowe

Wydawnictwo: Ha!art
83-88957-11-2
poezja
Pilcrow

Piotr Czerski - (urodzony 1 kwietnia 1981 r.) polski poeta i prozaik, a także współzałożyciel zespołu muzycznego Towary Zastępcze, dla którego pisze teksty. Ukończył informatykę na Politechnice Gdańskiej, studiował także filozofię na Uniwersytecie Gdańskim. Jest autorem wydanej w 2002 nakładem "Korporacji Ha!art" książki poetyckiej "pospieszne, osobowe" (nagroda Gdańskiego Towarzystwa...

Jest autorem wydanej w 2002 nakładem "Korporacji Ha!art" książki poetyckiej "pospieszne, osobowe" (nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki), stypendystą Marszałka Województwa Pomorskiego (2003) i programu Homines Urbani (2005), a także laureatem Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury (2005). W 2007 nominowany do nagrody Grand Press w kategorii "Reportaż prasowy".
Czerski związany jest z kwartalnikiem Ha!art. Wiersze, teksty prozatorskie i eseje publikował także w innych czasopismach literackich i kulturalnych (m.in. "FA-arcie", "Toposie", "Studium", "Lampie", "Tygodniku Powszechnym"). Jest także autorem dwóch popularnych blogów (jednego tworzonego wspólnie z Michałem Piotrowskim).
2 kwietnia 2006 roku, nakładem wydawnictwa Ha!art ukazała się książka Czerskiego pt. "Ojciec odchodzi". Autor krytycznie portretuje w niej tzw. pokolenie JP2, które w minipowieści nazywane jest pokoleniem Dżej Pi Tu.

źródło opisu: Wydawnictwo Ha!art, 2002

źródło okładki: http://www.ha.art.pl

Leszczu | 2014-08-24

Tak naprawdę, nie są to złe wiersze. Mało w tym poezji sensu stricto, lecz nie to jest dla mnie powodem wystawienia takiej, a nie innej oceny. Są to bowiem raczej wiersze skupione nie na estetyce odbiorcy, lecz mające charakter logiczny, próba zabawy słowem, konwencjami i zaskakiwaniem czytelnika mniej lub bardziej nieoczekiwanymi połączeniami słów, wyrażeń i znaczeń. Taki ich charakter osobiście mi nie przeszkadza.
Problem w tym, że zaskakuje niewiele rzeczy. Przy konstruowaniu różnych związków wyrazowych, stosowanych głównie w przerzutniach, nie myśli się, że to naprawdę ciekawe połączenie. Czuć raczej obojętność. Niektóre pomysły (np. z czekaniem i niedoczekaniem się) też raczej oczywiste.
Ale nie są to złe utwory. Rozumiem też, że to pierwsze (czy też jedne z pierwszych) młodzieńczych prób autora. Dlatego, tak naprawdę, zakres tematyczny jest podobny: musi być kobieta, nieszczęśliwa miłość, mit bycia poetą. Dwie pierwsze sprawy - uniwersalne - nie można o nich nie pisać,...

fiołek | 2015-09-09
zarin | 2015-01-17