A my żyjemy dalej...

Okładka książki A my żyjemy dalej...
Jan Zakrzewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Lubelskie biografia, autobiografia, pamiętnik
195 str. 3 godz. 15 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Lubelskie
Data wydania:
1977-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1977-01-01
Liczba stron:
195
Czas czytania
3 godz. 15 min.
Język:
polski
Tagi:
więzienie Majdanek wojna krematorium obóz koncentracyjny antysemityzm
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
46 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
131
127

Na półkach: ,

Całość na http://nextcoolstory.blogspot.com/2014/05/a-my-zyjemy-dalej.html

Obok takich historii nie można przejść obojętnie, Jan Zakrzewski- polski więzień z Majdanka w bardzo szczery i dobitny sposób przedstawia tragiczną rzeczywistość niemieckich obozów zagłady. Nie jest to lekka lektura, a już na pewno nieprzeznaczona dla bardziej wrażliwych czytelników.

"W czerwcu nastał względny spokój i życie w obozie zaczęło płynąć "normalnym" torem. Więźniowie ginęli, ale w "normalny" sposób- poprzez bicie, wycieńczenie, z głodu, stanie godzinami bez ruchu w czasie apelu, choroby, bezmyślną pracę ponad siły i wzajemne psychiczne wykańczanie."

Opisy zbrodni są brutalne, nieludzkie, zwierzęce. Tej książki nie da się przeczytać jednym tchem, bo człowiek, chyba nie jest w stanie, a przynajmniej ja nie byłam w stanie znieść tak okropnej prawdy na raz. Podczas lektury wiele razy musiałam się zatrzymywać, gnana emocjami, przechodziłam stany rozpaczy i niedowierzania na przemian.

"W tym DNIU "nadludzie" zamordowali 18 600 istnień ludzkich. Akcję tę hitlerowcy nazwali kryptonimem dożynki. Trwały one 10 godzin, tak więc co 2 sekundy przestawało istnieć jedno życie ludzkie."

Na książkę tę jednak trzeba wziąć poprawkę i czytać z większym, niż zazwyczaj krytycyzmem, gdyż została wydana dopiero w 1982 roku, a więc cenzura komunistyczna w pełniej krasie jeszcze funkcjonowała. Ja bardzo negatywnie oceniam całą działalność władzy radzieckiej w Polsce, komunizm. I uważam, że wyjście z Majdanka do takiego "nowego, ocalonego" świata jest wyjściem z piekła do piekła. Jan Zakrzewski, tak tego jednak nie ocenia, rozpoczynając swoje życie na wolności od pracy w radzieckim Polskim Komitecie Wyzwolenia Narodowego. Poznaje nawet Bieruta, dla którego działań i polityki ma duży szacunek... Czyli z jednej strony opisuje zbrodnie nazistowskiego systemu, a z drugiej wtłoczony w nowy socjalistyczny ustrój, który na swoim koncie miał także wiele masowych mordów, nie wspomina o nich słowem... To jedyne co w książce mnie się nie podoba.

Ta historia zmusiła mnie do wielu refleksji między innymi o nazistowskich katach. Co jest w stanie tak zmienić człowieka w bestię, jaka propaganda, jakie słowa, co się wydarzyło że ludzie- ludziom zgotowali takie okrucieństwa?! A po drugie zaczęłam się zastanawiać nad losem takich osób, którym udało się przeżyć obóz, przejść przez tak nieludzkie doświadczenia i musieć się jakoś ustatkować, ustabilizować w nowym świecie na wolności od jednego kata, po to by nauczyć się żyć z drugim...

Kinga Żak

Całość na http://nextcoolstory.blogspot.com/2014/05/a-my-zyjemy-dalej.html

Obok takich historii nie można przejść obojętnie, Jan Zakrzewski- polski więzień z Majdanka w bardzo szczery i dobitny sposób przedstawia tragiczną rzeczywistość niemieckich obozów zagłady. Nie jest to lekka lektura, a już na pewno nieprzeznaczona dla bardziej wrażliwych czytelników.

"W czerwcu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    63
  • Chcę przeczytać
    41
  • Posiadam
    13
  • Obozy koncentracyjne
    2
  • Sybir / II wojna / obozy / Kresy
    1
  • Do pracy mgr
    1
  • Ebooki-posiadam
    1
  • Czytane w 2018
    1
  • Obóz koncentracyjny
    1
  • 2019
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki A my żyjemy dalej...


Podobne książki

Przeczytaj także