Kult światła

Tłumaczenie: Jan Balbierz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Film". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Literacki
Vördnad för ljuset
83-60318-06-9
dariamaria

Sven Nykvist (ur. 1922, zm. 2006), uważany za jednego z najlepszych operatorów na świecie, ma w swoim dorobku ponad 130 filmów. Przez wiele lat współpracował z Ingmarem Bergmanem - za zdjęcia do filmów "Szepty i krzyki" oraz "Fanny i Aleksander" został uhonorowany Oscarami. Jest także autorem zdjęć do filmów wielu innych wybitnych reżyserów, m.in.: Woody'ego Allena, Andrieja Tarkowskiego, Romana Polańskiego, Louisa Malle'a, Boba Fosse'a.

Książka Nykvista to opowieść o twórczej namiętności i pasji, dzięki której praca z kamerą przekracza ramy zwykłego profesjonalizmu.

Autor jest inspirującym przewodnikiem po świecie filmu: odsłania kulisy poszczególnych realizacji, opowiada o swych oryginalnych poszukiwaniach, przytacza anegdoty. Kult światła to również unikalny zapis intymnych artystycznych więzi łączących dwie osobowości - operatora i reżysera.

szeregowytadek | 2016-05-17
Rubaszny_Kurd | 2016-02-26