Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich.

Tłumaczenie: Mieczysław Godyń
Wydawnictwo: Znak
Over Nine Waves. A Book of Irish Legends.
83-7006-486-x
legendy, irlandia
przygodowa

Aga CM | 2014-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Dziennikarka Marie Heaney umiejętnie ożywia chwałę starożytnych irlandzkich podań w tym kompleksowym woluminie od wielkich przedchrześcijańskich sekwencji po współczesne opowieści o trzech patronach Patryku, Brygidzie i Colmcille.

Legendy są ze sobą powiązane epizodami mitologicznymi prehistorycznej Irlandii. To swoista kronika zmagań bohaterów, pełna nadprzyrodzonych mocy, magii i namiętności. Rdzeń narracji kultury irlandzkiej (obejmuje dzieci Lira, podróż Brana, życie Cuchulainna, Deirdre, Finna i Oisina) jest tutaj ożywiony poprzez gamę ludzkich uczuć: miłość, lojalność, smutek, dumę i zazdrość. Krótkie historie Patryka, Brygidy i Columcille są dodane na końcu. Obfituje w nich przemoc, ale młody wojownik musi być zaznajomiony z poezją jak z bronią. Również kobiety odgrywają tu ważną rolę jako przywódczynie, poetki, wojowniczki i uzdrowicielki.

Chociaż zostało wydanych już wcześniej wiele książek o mitach irlandzkich (np. "Mity celtyckie" autorstwa Mirandy Green) jest...

Jestem absolutnie zachwycona - to właśnie była książka o wyspiarskich legendach, jakiej szukałam i jaką chciałam przeczytać! Jest spójna, w sam raz szczegółowa (w tym sensie, że w obrębie jednej opowieści łączy postacie u jednych autorów nieobecne, a u innych traktowane zdawkowo) i naprawdę dobrze napisana.
Pierwsza część obejmuje opis mitycznych najazdów na Irlandię oraz jej mieszkańców sprzed podziału na prowincje (a więc znajdziemy tu podania o Tuatha de Danaan, przepiękną opowieść o miłości Midira i Etain, historię dzieci Lira a także opowieść o podróży Brana). Kolejne dwie to podania cyklu ulsterskiego, a więc o największym bohaterze Ulsteru, Cuchulainnie, oraz podania o Finnie i Fiannach, jego towarzyszach broni oraz o ich żonach i ukochanych. W tych barwnych, iście magicznych legendach mieszają się ze sobą miłość i zazdrość, nieposkromiona pycha bohaterów z niezwykłą odwagą i sprawnością bojową, a szlachetne uczynki kontrastują z daleką od ideału ludzką naturą. Prawdziwa...

milla | 2014-04-13
Przeczytana: 12 kwietnia 2014

Zawsze lubiłam poznawać legendy i mity. Uważam, że wiekowe podania są wspaniałym źródłem wiedzy o wierzeniach i życiu ludzi, którzy już dawno odeszli. Historia dostarcza nam wiedzy naukowej o minionych czasach, legendy i mity umożliwiają czytelnikom zbliżenie się do natury dawnych mieszkańców danego kraju.

„Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich” to książka, która przybliża czytelnikowi podania irlandzkie. Publikacja jest zbiorem opowieści o protoplastach Irlandczyków, o niezwykłych bohaterach i mitycznych władcach tego kraju, przybliża nam również trójkę świętych patronów tego państwa.

Autorka zdecydowała się przybliżyć czytelnikom trzy cykle legend: cykl mitologiczny, ulsterski i feniański. Opowieści zebrane przez Marie Heaney przedstawiają historię mitycznych półbogów zamieszkujących Irlandię, opowiadają o niezwykłych rycerzach, dla których honor bywał ważniejszy niż lojalność wobec przyjaciół. W legendach nie brak miejsca dla kobiet. Bohaterkami wielu z opowieści są...

Isadora | 2010-10-15
Przeczytana: 2005 rok

Niezwykle interesująca i obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika mitologii i kultury Irlandii,właściwie kompendium wiedzy na temat wierzeń tego kraju.
Książka składa się z kilku części - cyklu mitologicznego (legendy o prapoczątkach Irlandii),cyklu ulsterskiego (głównie opiewa bohaterskie czyny Conora Mac Nessy oraz Cuchulainna),cyklu Finna (jakieś trzysta lat po czasach Cuchulainna) oraz cyklu królewskiego (podania o trojgu najważniejszych świętych i patronach Irlandii).
Legendy są pradawne,lecz najważniejszą ich cechą,która zapewnia im byt w świadomości współczesnych,jest ich ponadczasowość.Porywające,malownicze przygody,refleksje nad ludzkimi ułomnościami,wadami i zaletami charakteru sprawiają,że czyta się tę książkę z zapartym tchem.

Lenkaite | 2014-12-09
Przeczytana: grudzień 2014

ZUPEŁNIE inny klimat folkloru niż u nas, co z resztą jak najbardziej zrozumiałe :) pewne motywy powtarzają się wszędzie - np. podróżujące zaklęte łabędzie - jednak irlandzkie legendy nadają im oryginalną oprawę. Szczerze mówiąc nie wiem, czy ta książka przypadłaby do gustu komuś zupełnie niezainteresowanemu podaniami ludowymi, jednak dla miłośników - prawdziwa perełka :)

Krummi | 2014-04-09
Przeczytana: 06 kwietnia 2014

Dobry, sumiennie prowadzony zbiór mitów irlandzkich. Autorka ułożyła wszystko w logiczną całość, dzięki zachowaniu kolejności cyklów: o Tuatha de Danann, opowiadającego o słynnych bogach, Ulsterskiego, którego głównym bohaterem jest Cúchulainn, Feniańskiego - Finn i Fianna oraz dodatku o trzech świętych Irlandii.
Polecam książkę wszystkim fanom mitologii iryjskiej.

wiedźma | 2016-11-18
Przeczytana: 03 stycznia 2016

"Za dziewiątą falą. Księga legend irlandzkich" to książka, którą czyta się z ogromną przyjemnością, choć widzę ją raczej w rękach osób zainteresowanych szeroko pojętą mitologią oraz folklorem. Pozostałym czytelnikom raczej nie przypadłaby do gustu.

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/01/marie-heaney-za-dziewiata-fala-ksiega.html

CyrkNocy | 2016-01-20

Świetna, cudna, wspaniała. Uwielbiam kulturę celtycką, dlatego tą książkę czytałam z prawdziwą przyjemnością i jedyne, czego mogę żałować to fakt, że jest ona tak krótka. Pora poszukać innych legend :)

Alapogo | 2014-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2014

Książka rzetelna i bardzo dobrze opracowana. Przybliża mało znany świat irlandzkich mitów oraz legend i doskonale pokazuje jakie opowieści kształtowały ówczesny świat, a to w jaki sposób wpływają na nasz własny musimy odpowiedzieć sobie sami.

asymon | 2015-08-10
Przeczytana: 25 listopada 2015