Trzecia strona medalu

Wydawnictwo: Bukowy Las
978-83-62478-00-2
historyczna

Nowa książka Dariusza Baliszewskiego, dotyczy historii najtrudniejszej. Pełna dobrą prozą nakreślonych obrazów i portretów. Baliszewski nie boi się dotknąć tam, gdzie Polaków historia boli najbardziej: odsłania zdrady i słabości. Ma bowiem dwie miłości: jedną jest Polska, a drugą Prawda. W książce zawarte są teksty, które autor publikował w tygodniu „Wprost".

miqa | 2011-09-04
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 września 2011

Alicja | 2011-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 18 lipca 2011

„...takie będą Rzeczypospolite, jacy są i jacy będą jej historycy. Na tyle prawdziwe na ile oni będą prawdziwi. Na tyle uczciwe, ile oni znajdą w sobie odwagi i uczciwości. Albowiem moralność narodów nie zależy ani od liczby zbudowanych przez nie kościołów, ani od liczebności zwerbowanej przez nie policji, a głównie od talentów i uczciwości ich historyków i nauczycieli.”

Te słowa, długoletniego przyjaciela Dariusza Baliszewskiego, autora książki, którą dzisiaj mam zaszczyt Wam przedstawić, pana Pawła Wieczorkiewicza, wybrzmiewały mi w głowie długo po zakończonej lekturze i nie wyobrażam sobie, aby zabrakło ich w mojej opinii o tej książce.
Nie sposób mi się z nimi nie zgodzić. Mogę tylko pokiwać głową i być dumną, że wciąż jeszcze wielu z tych ludzi, ludzi którzy kształtują nasz obecny świat- historyków, poszukuje prawdy i dąży do jej rozprzestrzeniania, że wielu z nich wreszcie wychodzi na przeciw prawdziwym faktom, zatajanym przez lata informacjom, pokazuje ludziom, mi i Tobie,...

Niezwykle ciekawa i kontrowersyjna książka, obejmująca szereg wątków z całej polskiej historii, jednak przede wszystkim z okresu II wojny światowej. Zawiera mnóstwo BARDZO ODWAŻNYCH teorii, m.in. o możliwym wpływie niemieckich prowokacji na wybuch powstania w 1944, o domniemanej próbie zawarcia współpracy marszałka Rydza – Śmigłego z Niemcami po katastrofie września 1939, czy też przejściu króla Bolesława Śmiałego na prawosławie. Teorie te są trudne, a właściwie niemożliwe do zweryfikowania z powodu braku źródeł i dokumentów, jednak skłaniają do refleksji. Nieraz bardzo gorzkich. I choćby dla nich warto ją przeczytać.

Milena | 2011-08-27
Przeczytana: sierpień 2011

ciekawe, oj ciekawe. dla ludzi, którzy nie przepadali za historią w ogólniaku może stać się inspiracją do eksploracji niektórych wątków, i za to przede wszystkim ogromny plus:-)

Roman | 2016-03-26
Na półkach: 2016, Przeczytane