Zaginiona głowa Damascena Monteira

Okładka książki Zaginiona głowa Damascena Monteira Antonio Tabucchi
Okładka książki Zaginiona głowa Damascena Monteira
Antonio Tabucchi Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Nike literatura piękna
220 str. 3 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Nike
Tytuł oryginału:
La testa perduta di Damasceno Monteiro
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
220
Czas czytania
3 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-07-02653-9
Tłumacz:
Joanna Ugniewska
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Opowieści niesamowite z języka włoskiego Massimo Bontempelli, Dino Buzzati, Giuseppe Tomasi di Lampedusa, Tommaso Landolfi, Alberto Moravia, Anna Maria Ortese, Luigi Pirandello, Antonio Tabucchi, Juan Rodolfo Wilcock
Ocena 7,5
Opowieści nies... Massimo Bontempelli...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 9-10/2018 (566-567) Donald Barthelme, Raymond Carver, Joseph Conrad, Steven Millhauser, Liam O'Flaherty, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Antonio Tabucchi
Ocena 6,5
Literatura na ... Donald Barthelme, R...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
25 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1048
1000

Na półkach: , , ,

Kolejna „portugalska” powieść Antonio Tabucchiego. Tym razem akcja rozgrywa się gównie w Porto, w latach osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Oto w miejskim parku na obrzeżach Cygan (tak w tłumaczeniu) Manolo znajduje zwłoki bez głowy. Redakcja lizbońskiego tabloidu wysyła na miejsce młodego dziennikarza Firmino, pasjonata portugalskiej literatury z lat 50-tych XX wieku i stosującego przy jej analizie metodologię węgierskiego filozofa marksistowskiego György Lukácsa. Na miejscu, dzięki wszechwiedzącej właścicielce pensjonatu, poznaje adwokata, zwanego „mecenasem Loton”, od zniekształconej formy nazwiska amerykańskiego aktora Charlesa Laughtona, grywającego często role prawników.
Towarzysząc Firminowi śledzimy dwa plany powieści – pierwszy – związany ze śledztwem, relacją z niego oraz losami osób weń uwikłanych oraz drugi – co najmniej równie ważny – rozwój osobisty i intelektualny dziennikarza.
Właśnie rozmowy Don Fernanda „Lotona” z Firminem stanowią serce powieści. Młody dziennikarz o pasji literaturoznawcy trafia bowiem na znawcę filozofii i literatury europejskiej, w tym filozofii prawa. Firmino traktuje swoje zadanie jako wypełnianie obowiązków pracowniczych. Adwokat wykonuje swoje z powołaniem i pasją. W zderzeniu tych stanowisk nie ma ani nachalnej dydaktyki ani żadnej ideologii. Bo trudno za taką uważać humanizm. W swojej mowie w sądzie Don Fernando odwołuje się m.in. do Don Kichota. Ale nie jest on jego odpowiednikiem. Przeciwstawienie się złu i zabieganie o przestrzegania praw człowieka oraz ukaranie tych, którzy je naruszają to nie walka z wiatrakami. To coś, co powinniśmy robić z wewnętrznej potrzeby. A jeśli jej nie odczuwamy, zawsze jest nadzieja, że ktoś w nas ją rozbudzi. Jak chociażby stary adwokat erudyta. Jego przedostatnie zdanie brzmi: „Proszę o tym pamiętać młodzieńcze, to jest przede wszystkim człowiek”.
Dodatkowym atutem powieści, szczególnie dla miłośników Portugalii, do których zalicza się piszące te słowa, są opisy ulic, placów, lokali i budowli Porto oraz ich historii.

Kolejna „portugalska” powieść Antonio Tabucchiego. Tym razem akcja rozgrywa się gównie w Porto, w latach osiemdziesiątych lub dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Oto w miejskim parku na obrzeżach Cygan (tak w tłumaczeniu) Manolo znajduje zwłoki bez głowy. Redakcja lizbońskiego tabloidu wysyła na miejsce młodego dziennikarza Firmino, pasjonata portugalskiej literatury z...

więcej Pokaż mimo to

avatar
26
18

Na półkach: ,

Bardzo dobra książka, ale zdecydowanie za krótka. Szkoda mi było, że się skończyła...

Bardzo dobra książka, ale zdecydowanie za krótka. Szkoda mi było, że się skończyła...

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    59
  • Przeczytane
    41
  • Posiadam
    15
  • Literatura włoska
    4
  • Seria Nike
    2
  • Ulubione
    1
  • Kryminał i sensacja
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • Biblioteka domowa
    1
  • Literatura piękna
    1

Cytaty

Więcej
Antonio Tabucchi Zaginiona głowa Damascena Monteira Zobacz więcej
Antonio Tabucchi Zaginiona głowa Damascena Monteira Zobacz więcej
Antonio Tabucchi Zaginiona głowa Damascena Monteira Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także