Najgorszy jest poniedziałek

Okładka książki Najgorszy jest poniedziałek Jerzy Edigey
Okładka książki Najgorszy jest poniedziałek
Jerzy Edigey Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo Iskry
1975-01-01
1975-01-01
kryminał sensacja

“Najgorszy jest poniedziałek. A zwłaszcza we wrześniu, kiedy Warszawa kipi ruchem i gwarem setek tysięcy tych, którzy właśnie wrócili z wakacji i z wczasów. Ludzie odrabiają zaległości letnich miesięcy.”
***
Warszawa 1973 roku brzmi wyjątkowo klimatycznie, tylko ten nieszczęsny poniedziałek! Początek tygodnia stawia przed adwokatem Mieczysławem Ruszyńskim wymagające, ale i intrygujące zadanie. Zaginął czteroletni chłopiec, a Miecio niepotrafiący oprzeć się wdziękom jego pięknej, rudowłosej matki, decyduje się w sprawę zaangażować Przyznać należy, że słabością Miecia są kobiety, a za sprawą Heleny Kowalskiej, adwokat włączył się w niełatwe, prowadzone przez majora Milicji Obywatelskiej śledztwo. Czy mały Januszek został porwany? Droga do odkrycia prawdy będzie kręta i zagmatwana, ale za sprawą głównego bohatera przepełniona humoryzmem, błyskotliwością i nieoczekiwanym finiszem.
***
To kryminał, w którym czytelnik nie doświadczy rozlewu krwi, szybkich i wściekłych pościgów czy też ukrytych w zatęchłej piwnicy zwłok, a jedynie intensywnie i bardzo ciekawie przeprowadzone śledztwo. Warto także wspomnieć, że "Najgorszy jest poniedziałek" napisany został przepiękną polszczyzną, a stosunek opisów do dialogów jest doskonale wyważony. Książkę czyta się zatem prędko i z ogromną przyjemnością.
***
Puentując, "Najgorszy jest poniedziałek" to lekka opowieść kryminalna, której nie brakuje humoru i życiowej mądrości. Jeżeli gatunek kryminału milicyjnego nie jest Wam straszny to zapewniam, że w towarzystwie tej lektury nawet najgorszy dzień tygodnia może okazać się atrakcyjny.
***
Jerzy Edigey (Jerzy Waldemar Korycki) to znamienity polski pisarz, będący autorem książek zdobywających popularność i uznanie zarówno wśród czytelników jak i krytyków literatury. Ponadto jego twórczość uhonorowana została licznymi nagrodami literackimi, w szczególności autor wyróżniany był za wkład w rozwój polskiej literatury kryminalnej.

***

Bardzo sympatyczny, lekki kryminał.

Bardzo sympatyczny, lekki kryminał.

Adwokat Mieczysław Ruszyński w poniedziałek wspomina swoją weekendową przygodę z rudowłosą kobietą. Nie lubiący poniedziałków adwokat ciężko zabiera się do pracy, w dodatku zgłasza się do niego inna rudowłosa kobieta, której porwano syna Januszka. Mimo, że MO umorzyło sprawę adwokat postanawia pomóc zdesperowanej kobiecie.
Lekki, bez rozlewu krwi z niezłym wątkiem kryminał.

Lekki, bez rozlewu krwi z niezłym wątkiem kryminał.

Lekki, pogodny PRL-owski kryminałek. Bez żadnego trupa, tryskającej krwi, wypadających flaków i żerujących na nieboszczykach robaków. Za to z interesującą zagadką, sympatycznymi bohaterami, odmalowanymi z dystansem i przymrużeniem oka. Główny bohater, siwowłosy adwokat, nazywany pieszczotliwie Mieciem, to stary lowelas, narcystyczny, lecz mający łeb nie od parady. I dobre serce, nie tylko dla pięknych i młodych rudowłosych kobiet. Świetna rozrywka retro.

Na półkach: , , , , , ,

Adwokat Mieczysław Ruszyński tym razem rusza do akcji po ciężkim weekendzie...ruda po wystawnej i mocno zakrapianej zabawie z adwokatem i zamożnym Szwedzie...idzie w długą ze Szwedem.
Bardzo ciekawa historia zaginięcia czteroletniego dziecka, w tle zmiany społeczno - ekonomiczne, ale i wątek Romski.

Powieść milicyjna stała się jedna z odmian powieści kryminalnej XX wieku, publikowana w latach 1955–1991 w krajach komunistycznych Europy Środkowo-Wschodniej. Dochodzenie prowadzone przez milicjanta / adwokata / sędziego w sprawie przestępstwa kryminalnego / zbrodni, by ukazać jego schemat / działanie , przyczyny i okoliczności.
Reżim komunistyczny, ideologia, koloryt socrealizmu, propaganda, walka z kapitalizmem, inicjatywą prywatną , przedstawicielami średniego aparatu państwowego.
Powieść milicyjna była odpowiedzią na światowe klasyki kryminalne i kapitalistyczne twórczości Agaty Christie, Edgara Wallace’a.
Przedstawiciele gatunki i prekursorzy:
9. Maciej Słomczyński vel Kazimierz Kwaśniewski
10. Krzysztof Teodor Toeplitz vel Krzysztof Deuter
11. Andrzej Wydrzyński vel Artur Morena
12. Zygmunt Zeydler-Zborowski.

Jerzy Edigey vel Jerzy Waldemar Korycki (1913 - 1983)
polski pisarz, adwokat i działacz społeczny pochodzenia tatarskiego.
Pochodzenie z tatarskiej rodziny szlacheckiej (herbu Koryca),osiadłej na Litwie w XVI wieku. Literacki pseudonim „Edigey” przyjął od zawołania „Edigiej-Emirza”, przodka emira Edigeya, który przewodził plemieniu Mangytów i Złotej Ordzie w latach 1400 do 1412.
W życiu zajmował się rożnymi profesjami od dziennikarstwa, prawa czy trenowania wioślarzy z zasługami dla sportu.
W 1962 roku postanowił na debiut literacki, rok poźniej wydano "Czek dla białego gangu", kilka powieści zostało sfilmowanych czy przełożonych na słuchowiska radiowe. Napisał około 50 pozycji, przetłumaczonych na wiele języków. mniej

Powieść milicyjna stała się jedna z odmian powieści kryminalnej XX wieku,...

Lubię dobrze napisany kryminał taki trochę "starej daty".
Miałam audiobook,więc wysłuchałam.Był to dobry,spokojny a zarazem ciekawy czas.Historia interesująca,taka ponadczasowa.Dedukcje osób rozwiązujących zagadkę frapujące. Urzeka mnie poprawna polszczyzna.Mam zamiar sięgnąć po inną pozycję Tego Pisarza.

Lubię dobrze napisany kryminał taki trochę "starej daty".

Powieść na rzadko spotykanym w gatunku kryminałów milicyjnych motywie porwania, w tym wypadku małego dziecka. Adwokat - detektyw do spółki z majorem MO tropią przestępców, po nitce do kłębka. Dobre czytadło.

Ta książka przeleżała na moich półkach kilkadziesiąt lat zanim znów po nią sięgnęłam, ale warto polecam

Muszę Wam powiedzieć że świetny kryminał pomimo że nie ma trupa, mamy tu szybką akcji, jest po kolei toczące się śledztwo poszukiwania małego Januszka. Język książki prosty i lekki, brak zbędnych opisów, naprawdę wciągająca zagadka porwania, do tego klimat dawnej Warszawy. Oczywiście co niektórzy mogą nie czuć klimatu tej książki, w końcu akcja dzieje się w 1973 roku, mamy milicję a adwokat pomaga w toczącym się śledztwie, nie ma roztrząsanych dylematów i problemów osobistych, poza adwokatem który jest tu głównym bohaterem i to jego poznajemy bardziej prywatnie ale też tak ogólnie, brak pościgów i strzelaniny - całość książki skupia się na śledztwie.
Ktoś może powiedzieć że to stara książka - no, dla jednych stara dla innych nie - 1975 rok wydania :) to mój rocznik - i nie uważam żeby ta książka była taka stara :D Powiem Wam jedno gdyby tak odmłodzić naszego pana adwokata i dodać kilka współczesnych gadżetów byłby to świetny współczesny kryminał. Muszę przeszukać moje pudła, i odszukać inne kryminały z tej serii bo chyba jeszcze gdzieś są upchnięte. Ja gorąco was zachęcam do sięgania po te starsze kryminały - naprawdę warto.

Czekam z niecierpliwością na czas w którym pochłonę tą pozycję.

Czekam z niecierpliwością na czas w którym pochłonę tą pozycję.

• Kryminał
  • Czytnik
  • Audiobooki
  • Ha, mam! :)

Dodaj cytat z książki Najgorszy jest poniedziałek