Czas celibatu

A Celibate Season
83-7298-138-8
literatura kanadyjska
ZuzAnka

Historia Jocelyn i Charlesa, którzy są małżeństwem od czterech lat. Okres celibatu, jak to żartobliwie nazywali, rozpoczyna decyzja Jock o przyjęciu propozycji pracy w komisji rządowej w Ottawie. Tymczasem bezrobotny Chas obejmuje w posiadanie dom. Postanawiają pisać do siebie listy, w których opowiadają sobie o wszystkich sprawach codziennej egzystencji. Wkrótce jednak okazuje się, że...

Postanawiają pisać do siebie listy, w których opowiadają sobie o wszystkich sprawach codziennej egzystencji. Wkrótce jednak okazuje się, że zmiana, jak zaszła w ich życiu, sięga znacznie głębiej...

Majka | 2016-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2016

Literatura epistolarna nigdy mnie nie pociągała, a jednak, tę książkę przeczytałam z przyjemnością, chociaż nie lubię feminizmu, a autorki są przesiąknięte jego ideami. To studium rozpadu małżeństwa, które funkcjonuje na odległość. Dość prawdziwe, co mogę potwierdzić na podstawie swoich własnych doświadczeń. Niewiele związków, jest w stanie przetrwać długotrwałą rozłąkę. To ciekawe, że bliskość psychiczna wymaga też bliskości fizycznej.

macierzanka | 2015-08-21
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Pisanie pomaga układać, klarować i formułować myśli - pod tym względem ma niezaprzeczalną przewagę nad rozmową i pięknie tę zasadę pokazują autorki opowieści.
Nagle okazuje się, że lektura wymiany listów może emocjonować prawie jak kryminał, że czytelnik ulega pokusie zgadywania, co wydarzy się na chwilę (nie odgadłam) i że można w ten sposób skonstruować świetną książkę.
Interesująca historia w warstwie fabularnej, a pod spodem sporo symboli i odniesień kulturowych do odszyfrowywania dla chętnych.
Warto było przeczytać.

Mahdi | 2013-03-05

Małżeństwo z kilkuletnim stażem zmuszone jest rozstać się na dłuższy czas. Postanawiają pisać do siebie listy, w których opowiadają o swojej codzienności. Wkrótce jednak okazuje się, że celibatu nie jest tak łatwo przestrzegać. Mądra książka, bardzo ciepła. Polecam!

nulla | 2016-04-05
jstngwzdsk | 2014-02-12