Porsche'em do Ziemi Obiecanej

SuperTex
978-83-7163-474-1
literatura holenderska
shpinac

"Co robi Żyd w szabasowy poranek w porschem?" - usłyszał Max Breslauer pewnego dnia, gdy jadąc z wielką prędkością przez centrum Amsterdamu, potrącił chasydzkiego chłopca zmierzającego z rodziną do synagogi. To zdarzenie i zaskakujące pytanie skłania trzydziestokilkuletniego biznesmena do refleksji nad swoim dotychczasowym życiem i rodzi kolejne pytania: kim jest i dokąd zmierza? Czy oderwawszy się od swoich korzeni, nie zawisł w próżni? Pragnąc odnaleźć swoją tożsamość, zrozumieć skomplikowane relacje z ojcem, który przeżył piekło holocaustu, i poznać przyczynę nieudanego związku z ukochaną kobietą, szuka pomocy u psychoanalityczki. Wartka narracja, barwna sceneria poszczególnych wątków, świetnie podpatrzony obraz współczesnej obyczajowości zręcznie przepleciony z pełną dramatyzmu retrospekcją, a także humor i błyskotliwa ironia połączona z głęboką refleksją to niewątpliwe atuty tej powieści.

Justyna | 2013-02-15

Świetna książka! O tym jak chcąc czy nie chcąc, dziedziczymy po ojcu i matce nie tylko po połowie genomu, ale również całą historię i ciężar tradycji jakie nieśli ze sobą przez całe swoje życie.

Losy młodego Żyda Maksa, który przejął interes po obrotnym ojcu i dorobił się tytułowego Porsche na nie zawsze czystych interesach. Wszystko zmienia na pozór błahe zdarzenie w którym uczestniczy trójka innych ortodoksyjnych Żydów.
Od tego momentu wydarzy się lawina niespodziewanych zdarzeń. Okaże się, że koło fortuny uruchomiło mechanizm już wcześniej, gdy mężczyznę zaczęli opuszczać kolejno bliscy dla niego ludzie. Wychodzą na jaw nie do końca uczciwe posunięcia jego ojca.
Czy niepogodzenie się z przeszłością swoich przodków jest siłą sprawczą nielubienia przez Maksa życia i ludzi, w tym także siebie?
Czy ojciec, który nie posiadał wykształcenia- za to przy każdej okazji okraszał życie synów przysłowiami i mądrościami żydowskimi, dał im narzędzie pomagającego dobrze, mądrze żyć w zgodzie...

Przymrozkowa | 2012-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2012

Interesująca z punktu czysto poznawczego kultura żydowska żywnie opisana, jest to też barwna, zabawna i wzruszająca powieść, poprowadzona przeplatającą się akcją w czasie. Dla mnie perełkami okazały się mądre przysłowia, których mam nadzieję choć kilka zapamiętam.
Polecam!

Monika | 2012-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2012

Zabawna, ale zmuszająca do pomyślenie nad własnym życiem i zadania sobie kilku pytań dotyczących własnej egzystencji...

sylwia29 | 2013-05-29
Przeczytana: sierpień 2012

Jeśli chodzi o szacunek do tradycji z Żydów można brać przykład. ?Tu mamy historię młodego Żyda Maksa, który się pogubił, przeżywa kryzys własnej tożsamości i jest mu z tym źle. Pewne zdarzenia i zbiegi okoliczności pozwalają mu jednak się odnaleźć. Wskazują drogę poszukiwań, która prowadzi do jego własnych korzeni.

Łowca | 2016-09-13
PGral | 2015-11-27