Paryż nigdy nie ma końca

Wydawnictwo: Muza

Ironiczna kronika z Paryża lat siedemdziesiątych, pełnego pisarzy, filmowców i szaleńców. Opowieść o perypetiach i rozterkach młodego człowieka, który w paryskim pokoju na poddaszu pisze pierwszą książkę. Hołd dla Hemingwaya i jego dzieł pisanych pod dachami Paryża. Historia o młodzieńczym pobycie narratora w mieście, gdzie poznaje k

Monika Stocka | 2011-04-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Pewnie nigdy bym do tej książki nie zaglądnęła, bo ten Paryż, który wszystkim kojarzy się z jakąś mityczną krainą, pięknym rajem, w którym zdarzyć morze się naprawdę wszystko, był dla mnie miastem, który niejednokrotnie mocno obił mi tyłek i rozczarował. Nie, nie usiłowałam zostać wielkim pisarzem, jak bohater, mimo, że jak on, wynajmowałam pokoik na poddaszu, choć niestety nie od M. Duras ( ale ją tam podczytywałam). Pewnie moje własne doświadczenia pozwalają mi tę książkę odebrać inaczej, poniekąd dlatego, że wiele miejsc w niej opisywanych, mijałam (do wielu nie śmiałam wejść z obawy, że zapłacę za kawę dwukrotnie więcej, co z kolei może pozbawić mnie jakiegoś posiłku). Wiele padających tam nazwisk jakoś zagnieździło się dość trwale w moim pudełku na temat literatury francuskiej i nie tylko.
Mimo mojej niechęci do Paryża, która z wiekiem przechodzi w obojętność, książkę czyta się wspaniale. Mnóstwo anegdot, zabawnych historii, autoironii i tego Paryża, którego nie ma, a który...

Alexia | 2016-04-04
Klaudia | 2015-07-18