Dzieje głupoty w Polsce

Okładka książki Dzieje głupoty w Polsce
Aleksander Bocheński Wydawnictwo: Świat Książki historia
370 str. 6 godz. 10 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
370
Czas czytania
6 godz. 10 min.
Język:
polski
Tagi:
historia polski historiografia
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
508
11

Na półkach:

Pisane w latach okupacji „Dzieje głupoty w Polsce” są gorzkim rozrachunkiem z tendencjami w narodowym wychowaniu historycznym, które raz po raz prowadziły Polaków do zguby politycznej i katastrofalnych strat demograficznych i kulturalnych. Po raz pierwszy ukazały się latem 1947 r., wzbudzając krytykę zarówno środowisk marksistowskich jak antykomunistycznych, krajowych i emigracyjnych. Już choćby z tego powodu warte są lektury.
Bocheński przed wojną był publicystą i ideologiem skupionej wokół Jerzego Giedroycia i redagowanych przez niego czasopism „Bunt Młodych” i „Polityka” grupy, określanej mianem mocarstwowców. Określenie to pochodziło od ideologii „Polski mocarstwowej”, którą wyznawali, a które oznaczało w polityce zagranicznej dążenie do przełamania tragizmu geopolitycznego położenia naszego kraju między Berlinem i Moskwą poprzez rozbicie tego z państw, które było na nie bardziej podatne, niewykluczone, że w sojuszu z drugim z historycznych przeciwników. Dla Bocheńskiego i jego grupy w latach trzydziestych państwem, wobec którego powinna zostać poprowadzona prewencyjna wojna, był Związek Sowiecki.
Jednakże, skutki II wojny światowej, fakt, że dominacja sowiecka nad Polską miała charakter trwały, a równocześnie, granica zachodnia Polski Ludowej była gwarantowana przez Moskwę, skłonił go do utworzenia i zaangażowania się w środowisko katolickich intelektualistów, które popierało władzę komunistyczną w imię narodowego, politycznego realizmu. Z tej koncepcji wykształciło się późniejsze Stowarzyszenie „PAX”, z którym autor „Dziejów głupoty” był przez lata związany, ale z którym nie zawsze się zgadzał. Wyrazem tych tendencji w jego politycznych poglądach była właśnie powyższa książka, która w pozytywnym świetle przedstawiała koncepcje porozumienia z Rosją w XVIII i XIX w.
Niezależnie od tego, była ona wyrazem racjonalnego i logicznego spojrzenia jej Autora na narodowe dzieje. Bocheński wskazuje w niej, w jaki sposób pozbawione chłodnego rozumowania decyzje polskich polityków doprowadziły najpierw do rozbiorów, a potem do zaprzepaszczenia szans na odbudowę polskiej państwowości w XIX w. Argumentuje, że kolejne pokolenia historyków wpajały w Polaków przekonanie o słuszności polityki konfrontacji z Rosją i kolejnych powstań, które w istocie umacniały jedynie rozbiorową koalicję Berlina i Petersburga, ku zgubie sprawy polskiej. Była i jest to surowa przestroga wobec tych wszystkich, którzy bezrefleksyjnie pochwalają koncepcje insurekcyjne, w imię obrony „narodowego honoru”, „walki do ostatka”, „dawania przykładu pokoleniom”. Narody nie mają honoru, mają jedynie interesy – podkreśla Bocheński. Szacunek należy się żołnierzom, którzy wykonywali często najbardziej absurdalne rozkazy, ale nie tym, którzy je wydawali. Gorzka to nauka, ale jednocześnie bardzo potrzebna, także w dzisiejszych czasach, kiedy decyzję o skazaniu na zagładę stolicy narodu uznaje się za słuszną, a jej przeciwników za zdrajców. Dlatego warto czytać także dzisiaj „Dzieje głupoty w Polsce”, aby samemu napisać rozdział „Dziejów rozumu w Polsce”.

Pisane w latach okupacji „Dzieje głupoty w Polsce” są gorzkim rozrachunkiem z tendencjami w narodowym wychowaniu historycznym, które raz po raz prowadziły Polaków do zguby politycznej i katastrofalnych strat demograficznych i kulturalnych. Po raz pierwszy ukazały się latem 1947 r., wzbudzając krytykę zarówno środowisk marksistowskich jak antykomunistycznych, krajowych i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    509
  • Przeczytane
    160
  • Posiadam
    56
  • Teraz czytam
    18
  • Historia
    17
  • Ulubione
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • Historyczne
    4
  • Do kupienia
    3
  • Historia Polski
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje głupoty w Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne