Dzieje głupoty w Polsce

Okładka książki Dzieje głupoty w Polsce
Aleksander Bocheński Wydawnictwo: Świat Książki historia
370 str. 6 godz. 10 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
1998-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1998-01-01
Liczba stron:
370
Czas czytania
6 godz. 10 min.
Język:
polski
Tagi:
historia polski historiografia
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
58 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
288
173

Na półkach:

Bardzo interesująca książka, poruszająca temat rozbiorów i upadku Polski, ale podchodząca do sprawy w sposób zdroworozsądkowy i daleki od patriotycznej propagandy, którą jesteśmy karmieni na lekcjach historii i w obiegowej opinii.
Dlaczego Polska utraciła niepodległość? Na skutek spisku sąsiadów i niechęci do Polaków, czy na skutek wewnętrznych błędów? Czy Polska odrodziła się na skutek romantycznego ducha i wstrząśnięcia sumieniem świata, czy na skutek najdłuższego w czasie porozbiorowym okresu wstrzymywania się od zbrojnego występowania przeciw sąsiadom? Oczywiście, Bocheński jest zdania, że romantyzm polityczny nie doprowadził do niczego dobrego.
Podczas lektury uderzyło mnie, jak bardzo nasza historia przepełniona jest mitami i obiegowymi sądami, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Tego typu publikacje są odtrutką na powstańczą propagandę, pozwalają spojrzeć na stosunki międzynarodowe realistycznie. Tutaj liczy się dyplomacja, siła, sytuacja międzynarodowa, a nie mesjanizm, romantyzm i urojenia. Młodzieży w Polsce przydałoby się na lekcjach historii omawianie fragmentów książki Bocheńskiego, gdzie świetnie analizuje sytuację międzynarodową w określonych momentach dziejowych, spogląda z różnych stron i stara się ważyć argumenty, dostrzegać to, co realne, a to, co mrzonką.
Zaskoczyło mnie to, że polityka lojalizmu, którą obiegowo przedstawia się jako wyraz zdrady i kolaboracji, w rzeczywistości miała znamiona polityki realnej. Szkoda, że tak mało mówi się o tym przy edukacji historycznej, a romantyczne mrzonki nadal mają przewagę nad krakowską szkołą historyczną.
Co mi się nie podobało w książce? Forma. Uważam, że Bocheński wybrał złą formę opowiedzenia o dziejach głupoty w Polsce, a konkretniej w stosunkach z państwami ościennymi. Autor po kolei analizuje teksty różnych historyków polskich, aby pokazać to, jak mijają się z prawdą i fałszują historię, albo jej nie rozumieją. Ewentualnie przepisują tezy z innych publikacji - błędnych, dodajmy. Przez to książka często jest chaotyczna i trudno jest wyciągnąć sedno z wywodów Bocheńskiego. Zbyt wiele tu cytatów i odniesień, a za mało płynnej narracji i wypunktowania najważniejszych rzeczy przy konkretnych wydarzeniach. Po to będę musiał sięgnąć do innych publikacji. Z pewnością jednak jest to wartościowa pozycja, która pozwala inaczej spojrzeć na polską historię, niż ma to miejsce w większości książek i czasopism.

Bardzo interesująca książka, poruszająca temat rozbiorów i upadku Polski, ale podchodząca do sprawy w sposób zdroworozsądkowy i daleki od patriotycznej propagandy, którą jesteśmy karmieni na lekcjach historii i w obiegowej opinii.
Dlaczego Polska utraciła niepodległość? Na skutek spisku sąsiadów i niechęci do Polaków, czy na skutek wewnętrznych błędów? Czy Polska odrodziła...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    509
  • Przeczytane
    160
  • Posiadam
    56
  • Teraz czytam
    18
  • Historia
    17
  • Ulubione
    6
  • Chcę w prezencie
    5
  • Historyczne
    4
  • Do kupienia
    3
  • Historia Polski
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje głupoty w Polsce


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne