Pani świata

Wydawnictwo: Świat Książki
83-7227-240-9
Whisky

Planetą Erressea, położoną w odległej galaktyce, władają kobiety. W najpotężniejszym i najbogatszym z jej krajów - Ammerii - panuje demokracja parlamentarna, dyskretnie kontrolowana i chroniona przez Mistrzynie, absolwentki elitarnej i tajemniczej Akademii. Światłe, znakomicie wykształcone, dysponujące nadnaturalnymi, udoskonalonymi przez staranny trening zdolnościami, dają sobie radę z największymi zagrożeniami i nawet zastanawiają się, czy nie przyznać jakichś praw obywatelskich mężczyznom, którzy zaczynają nieśmiało myśleć o emancypacji.

W innych krajach Erressei sytuacja tej pod każdym względem gorszej płci jest o wiele trudniejsza: czy ammerskie Mistrzynie przyjdą tamtejszym panom z pomocą?

Erressea jest planetą zupełnie inną od Ziemi... ale czasami jakoś dziwnie ją przypomina. Czyżby Iwona Kamińska podstawiła nam krzywe zwierciadło? Zaczęła pisać tę książkę dla zabawy, jeszcze jako uczennica, i długie lata trzymała ją w szufladzie, aż wreszcie zdecydowała się poprawić ją i zgłosić do konkursu na powieść, ogłoszonego przez Klub Świat Książki oraz wydawnictwo Zysk i Ska.

Pani świata to powieść o wartkiej akcji, w której wątkom sensacyjnym, politycznym i sentymentalnym towarzyszą celne obserwacje obyczajowe, a wszystko jest podszyte znakomitym poczuciem humoru.

Stokrotka | 2015-07-26

Najbardziej podobał mi się początek tej książki, rozwinięcie i koniec - już mniej. Autorka proponuje czytelnikowi odwrócenie ról. Kobiety są tu silne, niezależne, walczą, pracują. Mężczyźni to słaba płeć, stroją się, malują, zajmują domem i ... okazują strach podczas napadu, kuląc się gdzieś w kącie. Nietypowe? Dziwaczne? Feministyczne? W każdym razie inne.

Jak dla mnie za dużo kobiet... ;)
A ci nieliczni mężczyźni... szkoda słów.
Nie podobała mi się, ale dla radykalnych feministek, jak najbardziej polecam! ;)

Irytujące kobiety - wszystkie.

bazylia | 2013-05-30
Przeczytana: 17 października 2000

Całkiem przyjemna książka jak na debiut literacki. Zdecydowanie lektura obowiązkowa dla radykalnych feministek. :D
Dość ciekawie odwrócone układy sił - książka opowiada bowiem o świecie, w którym dominuje płeć piękna, a mężczyźni są tu płcią słabszą i to oni są klepani w pośladki. ;)

Tanya | 2016-01-11
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka