Łagodne oko błękitu

Instytut Wydawniczy PAX
1987-01-01
1968-01-01
II Wojna Światowa Romanowiczowa więźniarki Romeo i Julia miłość

dlaczego taka wysoka ocena? No cóż po części dlatego, że wątek miłosny może i jest melodramatyczny ale wszystko to co dzieje się pomiędzy bohaterami, jest grą niemych spojrzeń, westchnień, niewypowiedzianych słów. Ciekawe jak wygladałaby adaptacja tej książki, swoiste trudne zadanie dla reżysera i aktorów. Wzruszająca, poruszajaca do głębi. Lecz chyba dziś już zapomniana i w ogóle nie doceniona. Może dlatego, że opisuje miłość polskiej więźniarki i niemieckiego strażnika? Temat dość ryzykowny zważywszy na naszą historię. Polecam choćby dlatego, by zastanowić się nad tym co naprawdę oznacza miłość, że nie tworzą jej tylko puste słowa.

Wstrząsająca lektura. Jedna z tych, po których postanawiasz na nic już w życiu nie narzekać.

Jakże małe i śmieszne stają się nasze codzienne problemy z ogromem nieszczęść bohaterek tej książki.

Wbrew opisowi z okładki wątek miłości polskiej młodziutkiej więźniarki w hitlerowskim więzieniu i niemieckiego strażnika nie jest tu głównym tematem. Przewija się on wśród wspomnień innej więźniarki - narratorki.

Jest to jednak przede wszystkim opis pobytu, egzystencji i codziennego życia w jednym z więzień hitlerowskich, naprędce zorganizowanym w szkole w jakimś mniejszym mieście. (Czytając biografię autorki domyślam się, że chodzi o Kielce, gdzie rzeczywiście była więziona w tych latach). Potem przenosiny do innych więzień, przesłuchania, tortury, poniżanie, zwierzęce warunki przetrzymywania. Głód, bród, smród, strach, niepewność, upodlenie. Oczekiwanie na śmierć...

Mimo iż temat oczywiście znany to jednak za każdym razem tego typu lektura wywiera na mnie to samo wrażenie. Czytałam z przerażeniem i niedowierzaniem. Nie mieści się w głowie, że takie rzeczy mogły mieć miejsce… że ludzie potrafią być tacy źli… i że z drugiej strony są w stanie tyle przetrwać… dostosować się.. czepiać się resztek nadziei.. Uzmysławiasz sobie ogrom ludzkich nieszczęść i tragedii. Każdy kto przeżył te czasy ma swoją tragiczną historię…

Jedną z nich możemy poznać czytając właśnie „Łagodne oko błękitu”.

Jednocześnie książka jest pięknie napisana. Połączenie szczerej i brutalnej prozy z pięknym, poetyckim językiem. Majstersztyk.

Ja jestem pod ogromnym wrażeniem. I polecam.

• 80, 90 lata XX w.
  • TControl
  • Pisarki polskie: Zofia Romanowiczowa (1922-2010)
  • Audiobooki
  • Biografie, dzienniki, wspomnienia

Dodaj cytat z książki Łagodne oko błękitu