Łagodne oko błękitu

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Cecylia

Ta historia tragicznej miłości młodziutkiej pary, polskiej więźniarki i niemieckiego strażnika - ujęta w opowieść współwięzionej nauczycielki dziewczyny - jest świadomą parafrazą dramatu Szekspira o Romeo i Julii. "Łagodne oko błękitu" nad tą miłością, jak "nad Capulettich i Montecchich domem" w wierszu Norwida - błyska raz po raz między wierszami tej książki - skrawek nieba w okienku więziennym.

Niewiele spośród znanych trawestacji dramatu Szekspira osiąga klimat takiej delikatności i powagi, przy takiej ascezie użytych środków. Cały dialog miłosny jest tu dialogiem oczu, sygnalizowanym lakonicznie, powściągliwie, bez ozdób. Poza grypsem niemieckiego żołnierza jedyne słowo wypowiedziane to jego rozpaczliwe "nie", krzyk przeciw zabijaniu.

Wszystkim tak licznym na przestrzeni wieków twórcom powracającym do Szekspirowskiej legendy chodziło o to samo: żeby uchwycić na tle bratobójczych waśni ludzkich szczególny blask, nietykalną czystość pierwszej miłości. Chyba żadna z tych prób nie wydaje się współczesnemu czytelnikowi tak bliska ideału przez swą wyrafinowaną prostotę.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

Kristi1990 | 2013-11-03
Przeczytana: 2011 rok

dlaczego taka wysoka ocena? No cóż po części dlatego, że wątek miłosny może i jest melodramatyczny ale wszystko to co dzieje się pomiędzy bohaterami, jest grą niemych spojrzeń, westchnień, niewypowiedzianych słów. Ciekawe jak wygladałaby adaptacja tej książki, swoiste trudne zadanie dla reżysera i aktorów. Wzruszająca, poruszajaca do głębi. Lecz chyba dziś już zapomniana i w ogóle nie doceniona. Może dlatego, że opisuje miłość polskiej więźniarki i niemieckiego strażnika? Temat dość ryzykowny zważywszy na naszą historię. Polecam choćby dlatego, by zastanowić się nad tym co naprawdę oznacza miłość, że nie tworzą jej tylko puste słowa.

zazanka | 2012-12-30
Przeczytana: 28 grudnia 2012

Wstrząsająca lektura. Jedna z tych, po których postanawiasz na nic już w życiu nie narzekać.

Jakże małe i śmieszne stają się nasze codzienne problemy z ogromem nieszczęść bohaterek tej książki.

Wbrew opisowi z okładki wątek miłości polskiej młodziutkiej więźniarki w hitlerowskim więzieniu i niemieckiego strażnika nie jest tu głównym tematem. Przewija się on wśród wspomnień innej więźniarki - narratorki.

Jest to jednak przede wszystkim opis pobytu, egzystencji i codziennego życia w jednym z więzień hitlerowskich, naprędce zorganizowanym w szkole w jakimś mniejszym mieście. (Czytając biografię autorki domyślam się, że chodzi o Kielce, gdzie rzeczywiście była więziona w tych latach). Potem przenosiny do innych więzień, przesłuchania, tortury, poniżanie, zwierzęce warunki przetrzymywania. Głód, bród, smród, strach, niepewność, upodlenie. Oczekiwanie na śmierć...

Mimo iż temat oczywiście znany to jednak za każdym razem tego typu lektura wywiera na mnie to samo wrażenie. Czytałam z...

Ruda | 2016-06-09
xxx | 2015-09-10