Wspomnienia Czerwonego Barona

Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
978-83-245-8932-6
Dorota_1988

Barwne wspomnienia niemieckiego asa lotnictwa I wojny światowej. Manfred von Richthofen. Legenda niemieckiego lotnictwa I wojny światowej, bohater żołnierskich opowieści, niespokojny duch. Ekscentryk, który polecił przemalować swój samolot na krwistą czerwień, z daleka widoczną dla przeciwników. Dowódca eskadry doborowych pilotów, nazywanej „latającym cyrkiem Czerwonego Barona”. Jego...

Barwne wspomnienia niemieckiego asa lotnictwa I wojny światowej.

źródło okładki: www.empik.com

Getos | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Powiem tak, jeżeli ktoś jest zainteresowany tym wielkim bohaterem I wojny światowej, polecam przeczytać najpierw jego biografię autorstwa Petera Kilduffa, a następnie sięgnąć po tą pozycję jako uzupełnienie. "Der rote Kampfflieger" to wspomnienia Richthofena napisane w 1917 roku w trakcie rekonwalescencji po jego zestrzeleniu. Richthofen krótko pisze o swoim pochodzeniu z okolic Wrocławia, służbie w kawalerii, przeniesieniu do lotnictwa najpierw jako obserwator, a następnie pilot myśliwski w Jasta 2. Tutaj widać wyraźny podziw dla Boelckego do którego Jasta 2 trafił Richthofen. Po tych wydarzeniach trafiamy do Jasta 11 i pierwszego pułku. Razem z Richthofenenm toczymy powietrzne pojedynki, Autor opowiada o wojnie w sposób zupełnie inny niż czytamy w opisach walk wojsk lądowych. Tutaj jest honor, pojedynki, odwaga. Ta powietrzna wojna jest zupełnie inna niż ta w okopach, toczona w błocie, gdzie ginie się od ostrzału artyleryjskiego. Książka ciekawa ze względu na klimat i postać...

Igis | 2016-06-06
Przeczytana: 2012 rok

Książka bardzo przyjemna do czytania, szkoda, że taka krótka. Pozwala zapoznać się ogólnie z sylwetką Manfreda, ale nic poza tym. Porównując ją do autobiografii Hoessa to była słaba pozycja, choć pisana była ku krzewieniu mitu o wielkim lotniku, więc rozumiem po części jej kształt... Ale ubolewam. Gdyby Manfred mógł "luźniej" przedstawić swoje barwne życie lektura byłaby bardziej porywająca. Trąci trochę propagandą, ale lubię tę postać, więc nie przeszkadzało mi tak bardzo kreowanie jego mitu :)
Charakterystyczny jest tu patos i "wyniesienie" znaczenia lotnictwa ponad inne formacje. Lotnicy to rycerze, piękne klimatyczne opisy Mańka pięknie to oddają, dlatego warto przeczytać tę książkę. Tutaj wojna staje się szlachetnym pojedynkiem szlachtenych i wybitnych indywidualności. Piękny obraz wojny, jakiego nie znałam :)

Paulina Kwiatkowska | 2012-11-23

,, Barwne wspomnienia niemieckiego asa lotnictwa I wojny światowej. Manfred von Richthofen. Legenda niemieckiego lotnictwa I wojny światowej, bohater żołnierskich opowieści, niespokojny duch. Ekscentryk, który polecił przemalować swój samolot na krwistą czerwień, z daleka widoczną dla przeciwników. Dowódca eskadry doborowych pilotów, nazywanej „latającym cyrkiem Czerwonego Barona”. Jego wspomnienia, ukazują historię młodzieńca, który – znudzony leżeniem w okopach – zaczyna przygodę z lotnictwem, błyskawicznie zyskując sławę asa przestworzy. Opisy brawurowych walk powietrznych przeplatają się z przedstawionymi z humorem zdarzeniami codziennego żołnierskiego życia, tworząc wciągającą całość i rozbudzając podniebne pasje nawet u tych, którzy nigdy nie oderwali stóp od ziemi." Tekst z okładki

Manfred Von Richthofen to niemiecki lotnik, największy as myśliwski okresu I wojny światowej, nazywany Czerwonym Baronem. Odniósł 80 zwycięstw powietrznych oficjalnie uznanych.

Pierwszą wojnę...

Iron_Elwa | 2014-02-14

Kupiłam tą książkę całkiem przypadkiem (pomyliłam się i dopiero po wyjściu z księgarni to zauważyłam) i podchodziłam do niej z lekką rezerwą, bo nie wiedziałam jak to z nią będzie. Ostatecznie bardzo przypadła mi do gustu. Niesamowita historia niesamowitego człowieka. Przez te opisy "pojedynków" aż mi się przypomniała historia polskich lotników z Dywizjonu 303! Warto przeczytać, a czasu to dużo nie zajmie :)

mirolek | 2012-03-27

Płytkie i beztroskie sa te wspomnienia.

Po człowieku który widnieje na kartach historii jako "ten wielki", można oczekiwać czegoś bardziej ponadczasowego i uniwersalnego.
Z książki przebija się obraz żądnego sukcesu i sławy nastolatka, gotowego na wszystko aby spełnić swe marzenie. Zadawanie śmierci, polowanie na przeciwnika to tylko statystyka i zabawa przed śniadaniem, zabawa - zarezerwowana dla szlachetnie urodzonych.

Loki | 2012-02-26

Krótka ale bardzo ciekawa - ma swój urok.

Bercik1993 | 2016-11-26
Batalia | 2016-09-03