Projekt Stalin

Yellow Blue Tibia
978-83-7506-544-2
Stalin
szati

Konstantyn Andriejowicz Skworecki był jednym z rosyjskich twórców literatury fantastyczno-naukowej, których w 1946 roku wezwał do siebie Józef Stalin. Stalin, przekonany o zbliżającym się za kilka lat upadku Ameryki, potrzebował nowego wroga, przeciwko któremu będzie mógł zjednoczyd się komunizm. Skworecki i pozostali pisarze zostali poproszeni o napisanie przekonującego dzieła,mówiącego o zagrożeniu ze strony obcych, historii nieuchronnej zagłady, którą można by opowiedzied radzieckiemu ludowi.
Po wielu miesiącach pisarzom nakazuje się przerwad ciężką pracę i zapomnied o całej sprawie pod groźbą śmierci. Zapomnied o tym, co sobie wyobrazili, o tym, co się wydarzyło i o tym, o co kiedykolwiek ich pytano. Niewiele wiadomo na temat dalszych losów pisarzy, lecz w 1986 roku Skworecki pojawia się w Czarnobylu, twierdząc, że wszystko, co zostało wcześniej napisane zaczyna się spełniać.
Nikt nie wierzy w jego zapewnienia, ale Skworecki twierdzi, że katastrofa w Czarnobylu i zniszczenie wahadłowca Challenger są ściśle związane ze zdarzeniami opisanymi w scenariuszu Stalina.
Skworecki wierzy, że inwazja obcych właśnie się rozpoczyna.

Mateusz | 2018-07-18
Przeczytana: 15 lipca 2018

Trochę zawiodłem na tej książce. Może dlatego, że za bardzo zasugerowałem się zajawką. Spodziewałem się fajerwerków i jazdy bez trzymanki. Kosmici, Stalin, Rosja, tajne służby.
A tak otrzymałem taką jakby sensację. A sama historia nie była zła, ale jakoś mnie nie porwała. I trochę, mnie jako człowieka Słowianina, trochę raziły stereotypy związane ze Wschodnią Europą. Oczywiście jest w tym trochę prawdy, ale takie przejaskrawione. Niestety jak widać, takie myślenie na "Zachodzie" cały czas żyje.
Przeciętna książka. Najlepsza w tym wszystkim jest okładka.

Wiórek | 2011-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2011

"-(...)Czym jest komunizm, jak nie marzeniem całego narodu? Jeśli jedna osoba marzy o utopii, to pozostaje wyłącznie marzycielem. Jeśli jednak marzą o tym całe masy staje się to rzeczywistością.
- Komunizm zdaje się marzeniem, z którego ludzie się otrząsają." (str. 272-273)
Chyba ten cytat oddaje wszystkie uczucia jakimi darzę komunizm. Nie jest to bezgraniczne, ślepe uwielbienie, ale nienaturalna, wręcz chora i mocna fascynacja tym dziwnym zjawiskiem jakiem było ZSRR. Bo dla mnie 'prawdziwy' socjalizm i 'prawdziwe' dążenia do komunizmu były tylko tam. Ta książka mimo, że pisana przez Anglika świetnie oddaje realia tamtych czasów. Czasów upadku i początku końca ZSRR.
Tuż po Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, Stalin wzywa do siebie grupę pisarzy science fiction, miedzy innymi Konstantyna Skworeckiego. Chce, by napisali oni powieść, ale inną od wszystkich. Powieść o obcych atakujących ziemię. Po kilku miesiącach pracy przychodzą jednak rozkazy, by przerwać pracę nad zaawansowaną już...

Rafał Niemczyk | 2010-12-14
Przeczytana: grudzień 2010

"Konstantyn Andriejowicz Skworecki, pierwszoplanowa postać powieści, jest emerytowanym pisarzem fantastyki naukowej. Fizycznie zniszczony przez używki, psychicznie przez paranoję systemu – w wieku sześćdziesięciu kilku lat dogorywa w swoim mieszkaniu w Moskwie. Zarabia na życie, pracując jako tłumacz w organizacjach rządowych.

Punktem zwrotnym w jego wegetacji degenerata jest dzień, w którym podpalił sobie twarz zapalając papierosa, a katalizatorem okazuje się wódka, cieknąca Skworeckiemu po brodzie. Udaje mu się uniknąć śmierci, gasząc pożar na twarzy w śniegu, zalegającym na parapecie. Postanawia, że resztę życia spędzi w bardziej godnym stylu i rezygnuje z picia wódki (papierosy okazują się nie do pokonania). Byłoby z korzyścią dla narodu polskiego, gdyby towarzysz Skworecki zdradził nam tajemnicę swojej przemiany – niestety, tej recepty nie znajdziemy na kartach powieści."

Cała recenzja do przeczytania pod...

Filemona | 2013-08-14
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Ciekawy pomysł i wykonanie. Bardzo podobało mi się to, że każda postać wyróżniała się nie tylko wyglądem i charakterem, ale też niezwykle specyficznym sposobem bycia i mówienia. Niektóre spostrzeżenia głównego bohatera doprowadzały mnie do śmiechu, zaś inne skłaniały do przemyśleń. Akcja pędzi wartko, dialogów jest bez liku, tak więc tę książkę szybko się czyta.

Telefon | 2018-09-24
Patryk | 2018-08-10