Sprzysiężenie

Seria: Cały Kisiel
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Ag2S

Skandalizująca i najbardziej znana powieść Stefana Kisielewskiego, a zarazem jego debiut powieściowy. Po wydaniu „Sprzysiężenia” zarzucano autorowi nie tylko sprzeniewierzenie się polskiej tradycji patriotycznej, oczernianie bohaterów września 1939 roku, ale i propagowanie pornografii, cynizmu i pogaństwa... K.I. Gałczyński poświęcił nawet tej książce żartobliwy wiersz:A jak to...

Po wydaniu „Sprzysiężenia” zarzucano autorowi nie tylko sprzeniewierzenie się polskiej tradycji patriotycznej, oczernianie bohaterów września 1939 roku, ale i propagowanie pornografii, cynizmu i pogaństwa... K.I. Gałczyński poświęcił nawet tej książce żartobliwy wiersz:A jak to Sprzysiężenie/kupił pewien zboczeniec,/to w tramwaju z książką zemdlał/włosy mu stanęły dęba/i zaraz się nawrócił.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl

źródło okładki: http://www.proszynski.pl

Marcin Królik | 2014-12-03

Wedle standardów dzisiejszej prozy - nudna i przeintelektualizowana. Dziś nikt by "Sprzysiężenia" nie wydał. A gdyby nawet, kazałby autorowi ciąć, ciąć i jeszcze raz ciąć. Gdy jednak się wejdzie w jej świat, nagle się okazuje, że każda dłużyzna, każdy wtręt i powstrzymujący akcję strumień świadomości o iście proustowskich gabarytach był potrzebny. Poza tym świetnie odmalowany obraz Warszawy i jej życia umysłowego tuż przed wybuchem wojny. Na tym tle poznajemy wybory moralne i zmagania młodego inteligenta. Zaś tytułowe sprzysiężenie jest zarówno obietnica grupki przyjaciół, która później sporo namiesza w życiu głównego bohatera, jak i nader trafną metaforą kondycji polskich intelektualistów.

PrzeBirn | 2017-08-29
Przeczytana: 20 sierpnia 2017

Nie wystawiam oceny, bo nie przeczytałem książki z całości. Interesowała mnie tylko ostatnia część pokazująca zmagania bohatera w kontekście września '39. Zderzenie Zygmunta z paskudnym polskim rozgardiaszem jaki panował po rozpoczęciu wojny jest świetną odtrutką na zawsze modne w naszym społeczeństwie sarkania na na zdradę sojuszników i bolszewicki cios w plecy, jako główne przyczyny wrześniowej klęski.

Anndrew | 2016-06-01

Kapitalna książka! Początkowo trochę mnie męczyła, ale wystarczyło się głębiej w nią wgryźć..:)

SylwiaKo | 2018-01-03
Mateusz | 2017-08-27