Amerykański buntownik. Życie Clinta Eastwooda

American Rebel. The Life of Clint Eastwood
978-83-245-8931-9
Clint Eastwood
Pistacia

W odróżnieniu od wcześniejszych biografów Eastwooda, Eliot szczerze opisuje jego artystyczne sukcesy i porażki, a także fascynujące związki między jego życiem a sztuką. Wnikliwe bada, w jaki sposób ten przeciętny uczeń i playboy zyskał sławę hollywoodzkiego „seksownego buntownika”, a potem, mimo wszelkich przeciwności, stał się jedną z najjaśniejszych gwiazd w panteonie sław i wielokrotnym laureatem Oscara. Analizuje też największe dzieła Eastwooda, filmy, które już dziś należą do klasyki kina.
„Amerykański buntownik”, pełen wnikliwych spostrzeżeń na temat prywatnego życia Eastwooda i jego działalności publicznej, jest niezwykle zajmującą lekturą, a zarazem najbardziej kompletną biografią aktora, który mimo że był Człowiekiem bez Imienia, odcisnął niezatarte piętno na świecie filmu.

[opis wydawcy]

adams101010 | 2014-03-31

Książka, którą kupiłem do pociągu. I się zdiwiłem, bo jest to bardzo solidne, półnaukowe opracowanie filmowej biografii Eastwooda. Puściłem w ludzi i nie wróciło. Szkoda, bo bym jeszcze raz do tego zajrzał.

Octopus | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

Do tej pory patrzyłam na Clinta Eastwooda jak na wspaniałego aktora, świetnego reżysera, był jednym z moich ulubionych twórców i odtwórców.
No właśnie, był... gdyż po przeczytaniu tej biografii stracił On wiele w moich oczach. Jego moralność, a właściwie jej brak oraz to jak przedmiotowo traktował kobiety zostawiają wiele do życzenia.

cathode | 2013-10-08

Człowiek - pomnik, facet, na którego rzuciłabym się bez względu na wiek, stopień pomarszczenia ...wątroby i odległość, jaka nas dzieli. Zakochana jestem w tym Panu od dzieciństwa, od małego, średniego i dużego. Mam piękne, jasne i bardzo romantyczne wyobrażenie o Eastwoodzie, podsycane przez większość ról filmowych, z jakimi przyszło mu się zmierzyć. Jest to miłość dozgonna, ale ślepa i bardzo niedoskonała, gdyż po przeczytaniu tej książki mina bardzo mi zrzedła... Z legendami tak już chyba jest - przeczytasz o nich książkę i strasznie się rozczarowujesz... Przynajmniej jeśli chodzi o mnie. Niemniej gniotę nadal gdzieś tam w głowie mój własny, prywatny archetyp Clinta-nadczłowieka. Ojtam, ojtam, byłoby nudno, gdyby tak wszystko na poważnie brać...

Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Urodził się 31 maja 1930 roku w San Francisco. Nie tylko gra w filmach, ale jest też producentem, reżyserem i kompozytorem filmowym. Człowiek o wielu twarzach. Ikona swojego pokolenia, nieśmiertelny twardziel i nietuzinkowy człowiek. Urodzi wdziękiem prawdziwego twardziela, jego filmy to kawał porządnego kina, które zdumiewają artystycznym kunsztem i techniczną biegłością. Niepodważalny symbol Hollywood. Zdobywca czterech Oscarów, trzech Złotych Globów i wielu innych nagród. Wielu chce być jak Clint Eastwood, jednak Clint jest jeden, a to jedyna słuszna jego biografia. Zawierająca analizy filmów, które już dziś należą do klasyki Hollywood: Za garść dolarów, Brudny Harry, Bez przebaczenia, Rzeka Tajemnic, Za wszelką cenę i Gran Torino. To najbardziej kompletna biografia aktora, który był Człowiekiem Bez Imienia w westernach Sergia Leone.

Marc Eliot do totalny recydywista. Nie tylko u mnie na blogu, ale w pisaniu. Ma na koncie kilkanaście bestsellerów, w tym m.in. biografie aktorów...

Tomek_DeVito | 2013-04-28
Przeczytana: 28 kwietnia 2013

Jest to dość przyzwoita biografia prawdziwego artysty jakim jest CE. W książce brakuje mi tzw. "smaczków', anegdot o których bym wcześniej nie wiedział i za mało samego CE, jest natomiast dużo suchych faktów. Starannie jest opisana historia CE od początków kariery do momentu Grand Torino, sporo uwagi jest też poświęconej związku CE z całym stadem kochanek, a przede wszystkim z Sondrą Lockey oraz długoletnią i wyboistą współpracą z WB. Dla fanów CE jak najbardziej reszta niech sobie daruje...

Flavia | 2013-11-05

Minusem tej książki są zbyt liczne opisy romansów, a zwłaszcza związku Clina z Sandrą Locke. Moim zdaniem autor zbytnio koncentruje się na życiu osobistym, jednocześnie zbyt mało prezentując punkt widzenia samego Eastwooda. Z drugiej strony, to dobrze, że ta biografia nie jest pomnikiem i możemy się dowiedzieć, że wielka postać światowego kina nie jest tak rycerska, jak by się mogło wydawać. Niewiele ma wspólnego z emploi Brudnego Harry'ego.

Anita | 2013-04-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 2011 rok

Niby w porządku, ale czegoś brakuje. Uwielbiam Clinta i dlatego żałuję, że tak na prawdę niewiele się o nim z tej książki dowiadujemy. Za duzo faktów, bez próby wniknięcia pod powierzchnię tego wszystkiego co się działo. Plus za niewybielanie bohatera, bez jednoczesnego popadania w tanią sensację

Szymon | 2012-08-09

Książka lepsza od tej Douglasa Thompsona.
Jej głównymi plusami są:
- dość obszerne uwzględnienie początków Clinta jako aktora, a także jego młodzieńczego życia,
-nie owija w bawełnę. Na pewno nie jest sensacyjna, z pikantnymi wątkami, ale pokazuje Eastwooda jako człowieka, który niejedno ma za uszami, głównie w życiu prywatnym,
- ciekawe cytaty samego Eastwooda

Do minusów zaliczam, podobnie jak u Thompsona, zbytnie skupienie się na wątku związku z Sondrą Locke i jego późniejszych konsekwencjach. Znudziło mnie także przesadne wyeksponowanie licznych romansów pana Clinta i generalnie relacji z kobietami. Zabrakło mi samych przemyśleń Clinta, próby analizy jego postępowań i wątków psychologicznych. Czasami miałem wrażenie,że Eastwood nigdy nie miał wątpliwości i chwil załamań.

Podsumowując: książka jest warta przeczytania, choć nie odsłania wszystkich kart z życia Clinta. Kto chce dowiedzieć się czegoś o Eastwoodzie jako aktorze, może bez wahania sięgnąć do tej książki; kto zaś...

fleursdumal27 | 2015-09-02
Przeczytana: sierpień 2015

Z biografii niniejszej na pewno można dowiedzieć się wielu informacji o CE; jednak niekiedy właśnie przez suche przedstawienie (momentami może nawet aż nazbyt szczegółowe) faktów książka się może dłużyć. Zabrakło mi głębszej próby nakreślenia portretu psychologicznego CE.

Karol | 2014-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2014

Tysiące suchych faktów. Najbardziej mnie zniesmaczyło, po macoszemu potraktowany "Dobry, Zły i Brzydki" przy równoczesnym zachwycie "Niesamowitym Jeźdźcem".