Jeden dzień w moim życiu

Okładka książki Jeden dzień w moim życiu Bobby Sands
Okładka książki Jeden dzień w moim życiu
Bobby Sands Wydawnictwo: Przedświt biografia, autobiografia, pamiętnik
One day in my life
Przedświt
1990-01-01
1990-01-01
Piotr Stalmaszczyk
Irlandia IRA

Przejmująca lektura. Pod wieloma względami podobna do opowiadań Szałomowa, Sołżenicyna czy Herlinga-Grudzińskiego, a jednak bliższa naszym czasom i przez to bardziej oddziałująca na świadomość. Fakt, że książka została napisana na zwitkach papieru toaletowego, które Bobby Sands przemycał jako więzienny gryps ukryty we własnym ciele nadaje jej wymiaru nie tylko literackiego, lecz czyni ją namacalnym świadectwem historii. Największe wrażenie wywarły na mnie opisy przyrody, nie dlatego że obfitują w niezwykłe metafory, lecz dlatego że -w odróżnieniu od pisarskich fajerwerków- w tym przypadku mamy opis przyrody ograniczony do widoku z jednego więziennego okna. Opisywane przez Bobby'ego ptaki, gwiazdy czy śnieg pozwalają nam odczuć namiastkę stanu w jakim się znajdował.

Wstrząsająca relacja o losach więźniów politycznych przetrzymywanym w niesławnym, przypominającym obóz koncentracyjny zakładzie karnym Maze. Bobby Sands spisał swoje traumatyczne przejścia na skrawkach chusteczek i papieru toaletowego, które ukrywał we własnym ciele. Swój upór w odmowie założenia więziennego ubrania przypłacił wyniszczającymi i upokarzającymi torturami. W końcu zdecydował się zapłacić najwyższą cenę po to żeby władze brytyjskie i opinia międzynarodowa dowiedziały się o niesprawiedliwym traktowaniu Irlandczyków w Ulsterze. Zmarł po kilkudziesięciu dniach strajku głodowego. Był pierwszą z dziesięciu ofiar więziennych protestów.

Tylko upór i konsekwencja może cię do czegoś doprowadzić. Książka warta poświęcenia jej czasu.

Przeczytałam ja jednym tchem .. Warto poświecić na nią czas

Przeczytałam ja jednym tchem .. Warto poświecić na nią czas

Klimat jak z książek o kacetach hitlerowskich. Zdziczenie równie duże jak w obozach radzieckich czy niemieckich. Szkoda młodych ludzi. Honor ważniejszy od zdrowia i życia. Nie warto.

• Literatura irlandzka
  • Proza
  • Więzienie ⛓️👮
  • Literatura więzienna
  • 1. Lit. irlandzka

Dodaj cytat z książki Jeden dzień w moim życiu