Widok na Sarajewo

Wydawnictwo: Nobilis Media
wojna, Bośnia, Sarajewo, NATO, Bałkany
literatura faktu
Inis

Widok na Sarajewo to wyjątkowa i zarazem pasjonująca psychologiczna wędrówka w głąb bałkańskiej mentalności i duchowości . Książka jest literackim reportażem ze spalonej ziemi, gdzie w latach 1992-1995 nawoływano i zabijano w imię ideologii nacjonalistycznej, gdzie czystki etniczne, spalone kościoły , meczety i cerkwie znaczą ślady nienawiści. Komandor Artur Bilski ekspert , komentator wojskowy w głównych polskich mediach , przemierzał wiele z tych miejsc jak Derwenta, Doboj , Mostar, Sarajewo , Dubrownik i Belgrad . Autor - oficer i uczestnik misji pokojowej w Bośni i Hercegowinie w latach 1996-98 - z pasją kreśli psychologiczne portrety ludzi tragicznie uwikłanych w wojnę, z której nie mogą się otrząsnąć i pokazuje ,że nienawiść , niezależnie od doznanych krzywd , nie może być motorem życia, zawsze bowiem prowadzi do zniszczeń i śmierci. Artur Bilski, oficer, absolwent Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, a także Wydziału Bezpieczeństwa Międzynarodowego Naval Postgraduate School w Monterey w Kalifornii, USA. W latach 1996-98 służył w sztabie Nordycko-Polskiej Brygady w Bośni i Hercegowinie. Był oficerem Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił NATO w Europie.

littlelesssweet | 2014-11-04
Przeczytana: 02 listopada 2014

właściwie nie wiem co napisać, ponieważ wrażenia pozostawione przez tę pozycję nie są jednoznaczne – tyle samo na TAK ile na NIE…
na TAK: próba obiektywnego oddania zastanej rzeczywistości, bez nachalnych ocen „z pozycji eksperta” i przede wszystkim bez stawiania czytelnika na baczność stylem i najczęściej niestrawnym słownictwem „branżowym”,
na NIE: może jednak paradoksalnie te relacje bez oceny są trochę niedorysowane, brakuje w nich emocji, tej soczystości, która jest nieodłączną cechą reportażu… trochę jak same kontury tatuażu – pomysł niby do uchwycenia, ale efekt końcowy nawet nie majaczy w dali, nieścisłości i oczywiste pomyłki w tekście, spolszczanie nazwisk i takie tam… ale jednak razi;
to MOGŁA być naprawdę wyjątkowa relacja słowiańskiej duszy o „tym, tam”, ale nie jest. szkoda

Ania | 2016-07-14

Przez całą książkę miałam dylemat, czy doczytać do końca, czy rzucić w kąt i nie tracić czasu na marne lektury.
Doczytałam. Było warto dla jednego (jedynego) wartościowego rozdziału. Dla mnie, ta książka jest nudna, nieprzemyślana, bez polotu i emocji.

Kulturalna | 2013-02-13
Na półkach: Przeczytane, Historyczne
Przeczytana: 12 lutego 2013

Książka z lekim piórem porusza trudny temat stsounków panujących w Kotle Bałkańskim po rozpadzie Jugosławi. Niewątpliwy kunszt dziennikarski Bilskiego wyrównuje brak podstawowych faktów, które skomesowane są w chronologii. Dobrze że wcześniej czytałam nieco o genezie tego konfliktu, bo miałabym problem by oddnaleźć się w repaotrażu.
No i plus za zdjęcia. Wyszło dobry , nawet dobry z plusem ;)

Monika | 2012-09-13
Przeczytana: 13 września 2012

Autentyczny obraz powojennej, bałkańskiej rzeczywistości w świetle wojny z lat 90 XX wieku. Autentyczne ukazanie mentalności uwikłanych mieszkańców Bośni oraz skłaniające do przemyśleń fragmenty nad naturą człowieka. Autor zarysowuje również sytuację polityczną na tamtym obszarze z odwołaniem do kluczowych momentów z historii Bałkanów.
Pozycja godna uwagi.

Natalia Tokarska | 2016-10-26

W tym reportażu zabrakło wyrazu, jest to sucha i czysta relacja. Znaczny nacisk autora na historię zwaśnionych stron, za to mała ilość świadectw ofiar, agresorów i ludzi neutralnych. Książka przeciętna, ale można po nią sięgnąć dla zabicia czasu.

Bałkanofilka | 2016-10-13
Przeczytana: 2016 rok