Widok na Sarajewo

Nobilis Media
2007-01-01
2000-01-01
Bośnia i Hercegowina Sarajewo NATO Bałkany konflikt misje wojna

Książka irytująca. Przeczytałem do końca (z lekkim bólem),bo liczyłem na bezpośrednią relację człowieka, który tam był i opowie coś, czego nie wiem. Czasem udaje mu się, ale naprawdę rzadko. Tymczasem relacja jest, na pewno nie reportaż, ale do bólu płytka i pozbawiona głębszej analizy. Większość książki to pseudointeligenckie rozważania trepa o literaturze (Dostojewski) i filozofii (Nietzsche),podlane sosem taniego psychologizowania i mądralizowania. Liczne literówki, błędy językowe, gramatyczne, faktograficzne (np. Charles Manson wg Bilskiego gra w kapeli rockowej! Marylin Manson?).

W książce widać katolickocentryczny punkt widzenia. Sprawdziłem w necie. Autor kandydował w wyborach z list PiS, co brzmi wyjątkowo dziwnie, biorąc pod uwagę parokrotnie powtórzone w książce przekonanie, że nacjonalizm i zbytni patriotyzm jest odpowiedzialny za zło wojny. "Rozstanie z narodowymi mitami o własnym mesjanizmie, o własnej wyższości i wyjątkowości zawsze kosztuje bardzo drogo" (sic!). No cóż, dotyczy to chyba tylko Serbów i Muzułmanów.

W tym reportażu zabrakło wyrazu, jest to sucha i czysta relacja. Znaczny nacisk autora na historię zwaśnionych stron, za to mała ilość świadectw ofiar, agresorów i ludzi neutralnych. Książka przeciętna, ale można po nią sięgnąć dla zabicia czasu.

Przez całą książkę miałam dylemat, czy doczytać do końca, czy rzucić w kąt i nie tracić czasu na marne lektury.
Doczytałam. Było warto dla jednego (jedynego) wartościowego rozdziału. Dla mnie, ta książka jest nudna, nieprzemyślana, bez polotu i emocji.

właściwie nie wiem co napisać, ponieważ wrażenia pozostawione przez tę pozycję nie są jednoznaczne – tyle samo na TAK ile na NIE…
na TAK: próba obiektywnego oddania zastanej rzeczywistości, bez nachalnych ocen „z pozycji eksperta” i przede wszystkim bez stawiania czytelnika na baczność stylem i najczęściej niestrawnym słownictwem „branżowym”,
na NIE: może jednak paradoksalnie te relacje bez oceny są trochę niedorysowane, brakuje w nich emocji, tej soczystości, która jest nieodłączną cechą reportażu… trochę jak same kontury tatuażu – pomysł niby do uchwycenia, ale efekt końcowy nawet nie majaczy w dali, nieścisłości i oczywiste pomyłki w tekście, spolszczanie nazwisk i takie tam… ale jednak razi;
to MOGŁA być naprawdę wyjątkowa relacja słowiańskiej duszy o „tym, tam”, ale nie jest. szkoda

na NIE: może jednak...

Książka z lekim piórem porusza trudny temat stsounków panujących w Kotle Bałkańskim po rozpadzie Jugosławi. Niewątpliwy kunszt dziennikarski Bilskiego wyrównuje brak podstawowych faktów, które skomesowane są w chronologii. Dobrze że wcześniej czytałam nieco o genezie tego konfliktu, bo miałabym problem by oddnaleźć się w repaotrażu.
No i plus za zdjęcia. Wyszło dobry , nawet dobry z plusem ;)

No i plus za zdjęcia. Wyszło dobry ,...

Autentyczny obraz powojennej, bałkańskiej rzeczywistości w świetle wojny z lat 90 XX wieku. Autentyczne ukazanie mentalności uwikłanych mieszkańców Bośni oraz skłaniające do przemyśleń fragmenty nad naturą człowieka. Autor zarysowuje również sytuację polityczną na tamtym obszarze z odwołaniem do kluczowych momentów z historii Bałkanów.
Pozycja godna uwagi.

Pozycja godna uwagi.