Psychopatologia nerwic

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ćma

W tej książce znajdzie czytelnik obraz współczesnego człowieka w obliczu zagrożenia chorobą - opis objawów i rodzajów nerwic, tło i przyczyny ich powstawania, analizę metod poznawania i leczenia - w ujęciu głęboko humanistycznym oraz pełnym zrozumieniu dla tragizmu duchowego cierpienia.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Salma | 2013-07-07

Myślałam, że nie jest to książka dla osób, które z psychiatrią mają niewiele do czynienia lub też nie czytały nic innego (prostszego) w temacie. Zainteresowały mnie jednak tytuły rozdziałów, więc podjęłam próbę przebrnięcia przez "Psychopatologię...". No i udało się ją przeczytać, a nawet wiele zrozumieć i zapamiętać. Styl Kępińskiego jest dość przystępny, mimo kilku trudnych terminów naukowych, medycznych. Podejście lekarza do problemu wydaje się być bardzo humanistyczne i nowoczesne (mimo, że książka ma już swoje lata) - chodzi o odniesienia do przemian zachodzących w społeczeństwie, wpływ najbliższego otoczenia, rodziny, środowiska pracy, na przeżycia jednostki, związek choroby z prowadzoną higieną psychiczną, a także z typem osobowości, charakterem etc. Książka ta, prócz treści stricte na temat nerwicy, zawiera wiele cennych uwag, wskazówek, dotyczących ludzkiego postępowania, kondycji, właśnie w kontekście społecznym, jak również przeżyć wewnętrznych, wpływu rodziny, otoczenia...

Michał | 2013-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Osoby nie związane z psychiatrią nie powinny zrażać się nieco ciężkim, akademickim tytułem. W książce owszem bywają momenty, w których wiedza medyczna i znajomość psychopatologii jest przydatna, ale na pewno nie niezbędna aby uchwycić przekaz. Kępiński jest zrozumiały i niezwykle trafny w swoich spostrzeżeniach dotyczących rzeczywistości, relacji pomiędzy ludźmi, pacjentem a lekarzem, a także z swoim własnym "Ja". Dzisiaj kiedy wiele ludzi dało się wciągnąć w pogoń za karierą, w wyścig szczurów, szczególnie polecam rozdział "Praca". Zrozumienie jej aspektu nerwicorodnego, może bardzo pomóc w zajęciu odpowiedniej postawy, a w konsekwencji do zachowania zdrowia. Polecam :)

Lilith021 | 2014-08-13
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Jak przystało na prace Kępińskiego - długie, dające do myślenia opisy myśli i zachowań neurotyków przeplatane są konkretnymi informacjami o objawach i przyczynach. Bardzo dobre uzupełnienie typowych akademickich podręczników.

Jola | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017

W zasadzie trudno jest polecić tę książkę jakieś konkretnej grupie osób. Dla specjalistów jest ona zbyt ogólna, a dla zupełnych laików bywa zbyt szczegółowa. Z drugiej strony praca doktora Kępińskiego jest klasykiem, który powinien poznać i szczegółowo prześledzić każdy, kto związany jest zawodowo z leczeniem zaburzeń psychicznych oraz każdy, kogo po prostu interesują tego typu tematy. Nie trzeba posiadać wiedzy medycznej by z pożytkiem i zaciekawieniem przeczytać tę książkę, wystarczy mieć otwartą głowę na nowe wiadomości. Czytając te treści wiele dowiedziałam się o ludziach, o przyczynach ich zachowań i potrzebach. Zaburzenia nerwicowe nie są rzadkością w społeczeństwie, często problemy te występują u osób pozornie zdrowych. Wiedza na ich temat pomaga akceptować innych ludzi i nie wykluczać osób leczących się psychiatrycznie, czy korzystających z psychoterapii. Część określeń i sposobów opisu niektórych zagadnień w obecnym stanie wiedzy, jest już nieaktualna, jednak wartość tej...

Kumiko | 2016-07-16

Wartościowa książka, nie tylko dla osób mających doświadczenie z psychologią i psychiatrią. Napisana dość przystępnym i ciekawym językiem. Polecam :)

| 2015-03-22
Przeczytana: 2003 rok
Anna Traczyk | 2015-09-21
Przeczytana: wrzesień 2015

Nie przeczytałam wszystkiego,poniewaz nie tego się spodziewałam.Jestem na Nie.

książek: 1927
natalia | 2017-11-29