Konkurencyjność form pieniądza i instrumentów płatniczych

Wydawnictwo: CeDeWu
9788375561968
biznes, finanse

Nie ma darmowych obiadów zwykt mawiać znany ekonomista, laureat nagrody Nobla Milton Friedman.Również płatności nie są darmowe, mimo że taka panuje powszechna opinia. Obrót gotówkowy i bezgotówkowy generuje koszty, które ponoszą zaangażowani w cykl płatności: bank centralny, banki komercyjne, firmy pośredniczące w rozliczeniach (agenci rozliczenioŞwi, organizacje płatnicze, izby rozliczeniowe), firmy obsługujące obrót gotówkowy, przedsiębiorstwa (w tym głównie handlowe) i konsumenci.Warto się zastanowić, jakie czynniki wpływają na konkurencyjność form pieniądza i instrumentów płatniczych, przyjmując punkt widzenia rożnych podmiotów.Dlaczego wypieranie gotówki z obiegu postępuje tak powoliaCzy zawsze jest ona najdroższym społecznie instrumentem płatniczymaCzy i kiedy elektroniczne instrumenty płatnicze mają szansę zdetronizować gotówkęaSkąd się bierze niska świadomość rzeczywistych kosztów płatnościaAutor szuka odpowiedzi na te pytania, posługując się nowatorskimi metodami oraz sięgając do licznych teorii ekonomicznych, a także analiz uznanych specjalistów i agencji konsultingowych. Okazuje się, że rynek płatności jest skomplikowanym systemem naczyń połączonych, zaś brak przejrzystości kosztowej instrumentów płatniczych utrudnia wyŞkształcenie się optymalnego z punktu widzenia kosztów społecznych wzorca płatności.Praca doktorska, na podstawie której powstała niniejsza książka, otrzymała w 2009 r. nagrodę główną w XI edycji Konkursu Kredyt Banku S.A. i TUiR WARTA S.A. na najlepszą pracę doktorską z dziedziny bankowości.

adrian | 2011-11-21