Tajemnice glinianych tabliczek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-0306-9
historia

Szkice o dziejach starożytnych cywilizacji dorzecza Tygrysu i Eufratu.
W książce przedstawiono przyklady zachowanego, różnorodnego piśmiennictwa mezopotamskiego, opatrzone niezbędnym komentarzem, dotyczącym dziejów, religii pisma klinowego i piśmiennictwa.

Marek | 2016-02-12
Na półkach: Mezopotamia, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2016

Pierwsze, co zwróciło moją uwagę to bardzo dziwne proporcje między poszczególnymi rozdziałami tej książki. Dość powiedzieć że sam wstęp liczy sobie blisko sto stron co stanowi 1/3 objętości całej książki. Autor przez większość czasu zalewa nas informacjami o mitologii i przesądach ludzi zamieszkujących krainę Sumeru w zamierzchłych czasach. Niestety, działy traktujące o prawodawstwie, nauce, czy życiu codziennym są nieporównywalnie krótsze, niemniej nadzwyczaj ciekawe i w mojej opinii całkiem nieźle napisane. To właśnie tę część książki czytało mi się najlepiej.

W całej książce podane są liczne teksty źródłowe wraz z opisami i bardzo trafną interpretacją. To dobrze, że autor nie zostawia nas sam na sam z tak archaicznymi tekstami :) Do tego w różnych miejscach książki mamy powrzucane ryciny i czarno-białe fotografie posągów, reliefów czy wykopalisk. Na końcu dowiadujemy się o "najnowszych" odkryciach i pracach archelogicznych prowadzonych na Bliskim Wschodzie (głównie w Iraku)....

Anna | 2016-10-30
Na półkach: Pod BN, Posiadam, Przeczytane