Tajemnice glinianych tabliczek

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-0306-9
historia

Szkice o dziejach starożytnych cywilizacji dorzecza Tygrysu i Eufratu.
W książce przedstawiono przyklady zachowanego, różnorodnego piśmiennictwa mezopotamskiego, opatrzone niezbędnym komentarzem, dotyczącym dziejów, religii pisma klinowego i piśmiennictwa.

goskrzys | 2018-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2018

Z jednej strony autor - jako uczestnik wykopalisk archeologicznych na stanowiskach dawnych mezopotamskich miast - wykonał kawał podziwu godnej roboty, zbierając ogrom wiedzy na temat zachowanego piśmiennictwa cywilizacji Międzyrzecza. Opisał (przytaczając obszerne fragmenty tekstów) teksty literackie, pisma urzędowe, religijne, naukowe i historyczne. Zabrakło, moim zdaniem, tekstów dotyczących obyczajowej strony życia w Babilonii, zapisków zwykłych obywateli. Ale widocznie autor uznał, że nie były one na tyle warte wzmianki.

Z drugiej strony ogrom opracowanego materiału sprawia, że książka jest dość nużąca. Są fragmenty ciekawsze i słabsze, ale w sumie całość napisana jest na tyle jednostajnie, że lektura zwyczajnie nuży. A szkoda, bo opracowany materiał sam w sobie jest bardzo interesujący i wiele mówi o potędze cywilizacyjnej Sumeru i jego następców.

Marek | 2016-02-12
Na półkach: Przeczytane, Mezopotamia
Przeczytana: 12 lutego 2016

Pierwsze, co zwróciło moją uwagę to bardzo dziwne proporcje między poszczególnymi rozdziałami tej książki. Dość powiedzieć że sam wstęp liczy sobie blisko sto stron co stanowi 1/3 objętości całej książki. Autor przez większość czasu zalewa nas informacjami o mitologii i przesądach ludzi zamieszkujących krainę Sumeru w zamierzchłych czasach. Niestety, działy traktujące o prawodawstwie, nauce, czy życiu codziennym są nieporównywalnie krótsze, niemniej nadzwyczaj ciekawe i w mojej opinii całkiem nieźle napisane. To właśnie tę część książki czytało mi się najlepiej.

W całej książce podane są liczne teksty źródłowe wraz z opisami i bardzo trafną interpretacją. To dobrze, że autor nie zostawia nas sam na sam z tak archaicznymi tekstami :) Do tego w różnych miejscach książki mamy powrzucane ryciny i czarno-białe fotografie posągów, reliefów czy wykopalisk. Na końcu dowiadujemy się o "najnowszych" odkryciach i pracach archelogicznych prowadzonych na Bliskim Wschodzie (głównie w Iraku)....