XIII tajemnic historii

Nasza Księgarnia
1987-01-01
1987-01-01
83-10-08952-X
historia Polska do XVIII w

Uwielbiałam tę książkę jako dziecko. Tajemnice dotyczą historii Polski, od tożsamości Galla Anonima do roli markizy Leullier w życiu Stanisław Augusta Poniatowskiego.

Całkiem ciekawy zbiór zagadek historycznych.
Niestety zbyt rozwlekły styl pisania.

Całkiem ciekawy zbiór zagadek historycznych.
Niestety zbyt rozwlekły styl pisania.

interesująca książka ;)

interesująca książka ;)

Lubicie „Sensacje XX wieku”? To znajdźcie tę książkę i przeczytajcie. Z tym że tu akurat „sensacje” będą dotyczyły XII, XIV, XV i innych, nieco odleglejszych stuleci. Rojek, swoim pięknym piórem prowadzi nas do cel klasztornych, gdzie swoją historię Polski pisał Gal Anonim, na pola bitewne i nawet do sypialni władcy się zajrzy :) „XIII tajemnic historii” to książka o historii, ale raczej nie dla historyka. Można się czepiać i błędów metodologicznych i zbytniego koncertowania się na spekulacjach, a zbyt małego na merytorycznym objaśnieniu sprawy i kilu innych rzeczy, ale moim zdaniem naprawdę nie o to tu chodzi. Książka oczarowuje czytelnika, lecz jeśli ten zapragnie poważnych rozpraw wyczerpujących jakiś temat – nie ma sprawy, biblioteki akademickie są ich pełne.

Jak w tytule, 13 niewyjaśnionych "perełek" z historii Polski. Zaczniemy w czasach Gala Anonima, a zakończymy na okresie panowania Jana III.
Na kartach przewiną się takie tematy jak, kim byli Gal Anonim, Werynhora, Pan Twardowski czy pani Lullier, oraz zaginione perły Barbary czy Dymytriada.
Nie koniecznie dla miłośników i pasjonatów historii.

Nie koniecznie dla miłośników i pasjonatów historii.

Kim był Anonim tzw. Gall? Czy Pan Twardowskie istniał naprawdę? Czy królowa angielska kopiła perły należące do jednej z polskich szlachcianek? To tylko trzy z trzynastu tajemnic opisanych w książce i chociaż nie na wszystkie otrzymamy odpowiedź, a na niektóre będzie ona bardzo mglista to jednak warto poznać te historie.

Doskonała na prezent dla (niekoniecznie oszalałych z pasji) pasjonatów historii.

• Historyczne
  • Biblioteka domowa
  • Eseje, felietony, reportaże, literatura faktu
  • Średniowiecze
  • Biblioteczka Ady