XIII tajemnic historii

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
83-10-08952-X
historia, Polska do XVIII w
historia
Katarzyna

Szkice o kilkunastu zagadkowych, nigdy do końca nie wyjaśnionych, wydarzeniach z historii Polski.

PaniUpiorowa | 2015-01-24

Lubicie „Sensacje XX wieku”? To znajdźcie tę książkę i przeczytajcie. Z tym że tu akurat „sensacje” będą dotyczyły XII, XIV, XV i innych, nieco odleglejszych stuleci. Rojek, swoim pięknym piórem prowadzi nas do cel klasztornych, gdzie swoją historię Polski pisał Gal Anonim, na pola bitewne i nawet do sypialni władcy się zajrzy :) „XIII tajemnic historii” to książka o historii, ale raczej nie dla historyka. Można się czepiać i błędów metodologicznych i zbytniego koncertowania się na spekulacjach, a zbyt małego na merytorycznym objaśnieniu sprawy i kilu innych rzeczy, ale moim zdaniem naprawdę nie o to tu chodzi. Książka oczarowuje czytelnika, lecz jeśli ten zapragnie poważnych rozpraw wyczerpujących jakiś temat – nie ma sprawy, biblioteki akademickie są ich pełne.

ArekM | 2014-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2014

Jak w tytule, 13 niewyjaśnionych "perełek" z historii Polski. Zaczniemy w czasach Gala Anonima, a zakończymy na okresie panowania Jana III.
Na kartach przewiną się takie tematy jak, kim byli Gal Anonim, Werynhora, Pan Twardowski czy pani Lullier, oraz zaginione perły Barbary czy Dymytriada.
Nie koniecznie dla miłośników i pasjonatów historii.

Turms | 2014-03-01
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 2014 rok

Kim był Anonim tzw. Gall? Czy Pan Twardowskie istniał naprawdę? Czy królowa angielska kopiła perły należące do jednej z polskich szlachcianek? To tylko trzy z trzynastu tajemnic opisanych w książce i chociaż nie na wszystkie otrzymamy odpowiedź, a na niektóre będzie ona bardzo mglista to jednak warto poznać te historie.

Illithiar | 2013-05-03

Doskonała na prezent dla (niekoniecznie oszalałych z pasji) pasjonatów historii.

kachori | 2016-07-29
Na półkach: Dla dzieci, Przeczytane