Pawi tron : dramat Indii Wielkich Mogołów

Tłumaczenie: Jerzy Schwakopf
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Peacock Throne. drama of Mogul India
Indie Mogołowie
historia

Bezpośrednie spotkanie z Tadż Mahalem przyprawia o zawrót głowy – bo to doprawdy cudowne zjawisko, zawieszone między rzeczywistością i nierzeczywistością, w niewiarygodny sposób opierające się wszystkim banałom, które o nim napisano...Z każdą godziną upływającego popołudnia tajemnica będzie się pogłębiać. Na czym ona polega? Cokolwiek można by powiedzieć, na pewno jest to rdzennie indyjskie zagadkowe zjawisko, które zawiera w sobie całą historię a jednocześnie wymyka się kategoriom czasu.

Dzieje królów zawsze były widowiskiem przeznaczonym dla całego świata. Publicznością w tym teatrze jest potomność urzeczona wydarzeniami, których sens wydaje się jej szczególnie doniosły, ponieważ aktorzy byli ludźmi wielkiego formatu. W historii Mogołów indyjskich występuje to wyjątkowo wyraźnie, gdyż nie tylko zawładnęli oni swą sceną niepodzielnie, ale byli także własnymi scenografami, tworząc dzieło sztuki rozpoznawalne na pierwszy rzut oka niemal przez każdego człowieka na świecie – mauzoleum Tadż Mahal.

Obszerna, licząca ponad 400 stron książka Waldemara Hansena jest rzeczywiście obrazem dramatu dynastii Wielkich Mogołów w XVII stuleciu. Autor skupia się na panowaniu trzech władców: Dżahangira (1605-1627), Szahdżahana (1627-1658) i Aurangzeba (1658-1707), za rządów których państwo mogolskie osiągnęło szczyt potęgi, ale i zarazem zaczęło się chylić ku upadkowi. W pewien sposób „Pawi Tron” jest dramatem rodzinnym, w którym walczą między sobą bracia, ojcowie i synowie. Najdobitniej wyraża się to w wojnie domowej między synami Szahdżahana w latach 1657-1659. Hansen nie skupia się jednak tylko na postaciach. Bodaj czy nie bardziej interesuje go kultura mogolskich Indii i walka między tolerancyjną a rygorystycznie islamską postawą w łonie samej dynastii.

Autor książki zaczyna ją od opisu słynnego Tadż Mahal: mauzoleum żony cesarza Szahdżahana Mumtaz Mahal. Ten zabytek chyba najlepiej oddaje specyfikę kultury tej epoki. Raj na ziemi? Może i tak, ale zawsze silnie przesycony śmiercią. W...

arek | 2014-09-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ceram
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Opowieść o Tych, którzy imperium Akbara doprowadzili do upadku. Obok oszałamiającego bogactwa, wszechobecne zdrady, ciągłe intrygi, walki o tron kończące się prawie zawsze krwawą rozprawą z konkurentami - oto prawdziwa historia Wielkich Mogołów.
Czyta się jednym tchem :)

Znakomicie napisana. Indie Wielkich Mogołów to moment historyczny, który kształtuje ten kraj po dziś dzień. Mądra, głeboka treść.

Offended | 2015-06-20

Książka, którą czyta się jak dobrą powieść, jest w zasadzie świetnym opracowaniem dotyczącym wzlotu i upadku Dynastii Wielkich Mogołów. Fantastycznie napisana.
Polecam nawet osobom, które z kulturą Muzułmańskich Indii jeszcze nigdy się nie spotkały. Będzie to na pewno wartościowe wprowadzenie do tematu.

Apfelbaum | 2015-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2015

Książka opowiada ciekawą historię, ale niestety autor bez przerwy zajmuje się anegdotami, plotkami, oraz porównaniami postaci historycznych do różnych postaci z literatury historycznej. Mocny nacisk jest również na bardzo płytkie przedstawienie psychologii, a wszystkie postacie są przedstawione jednostronne pod z góry wybraną tezę. Chciałbym poznać w tak obszernej pracy więcej o różnych opiniach historyków na temat poszczególnych zdarzeń i osób, oraz szersze tło społeczne i polityczne wydarzeń. Anegdoty i benedyktyńskie opisy niektórych wydarzeń naprawdę niewiele wnoszą do poznania historii.

1414 | 2016-02-21

Autor nie ukrywa kogo darzy sympatią, co może razić i być dla wielu wadą. Jednak napisał tą książke w taki sposób, że czyta się ją bardzo szybko i z wielką frajdą.

karolas | 2011-02-01
Przeczytana: listopad 1998

Rzetelna historia dynastii,która przez kilka wieków rządziła większą częścią Indii.Dla kogoś,kto interesuje się Indiami pozycja obowiązkowa.

Watcher | 2016-08-03
Rafał | 2016-03-19