6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Opowieść o Nazaretankach z Nowogródka
83-7629-054-5
religia
Marta

Książka o Nazaretankach z Nowogródka jest opowieścią o bł. Marii Stelli Mardosewicz i Jej 10 Towarzyszkach, które w 2000 roku zostały wyniesione na ołtarze.

Zonk | 2015-07-23
Przeczytana: 15 lipca 2015

Książka pisana jest językiem tak przesyconym epitetami określającymi dane postacie jako jednoznacznie dobre lub złe, że aż mdli. Szczególnie widać to przy sylwetkach sióstr męczenniczek, ukazanych wręcz nierealnie jako nieskazitelnie kryształowe stworzenia bez wad. Każda wzmianka o jakiejkolwiek czynności wykonywanej przez którąś z nich wzbogacona jest tyloma pozytywnymi przymiotnikami, że od tej słodyczy robi się aż mdło. Poza tym w kilku miejscach zostały chronologicznie poprzestawiane zdarzenia historyczne. Najbardziej raziło mnie jednak wymienne używanie nazw różnych nazistowskich formacji wobec tych samych ludzi - np. raz autorka określa danego człowieka jako gestapowca, by za chwilę nazwać go esesmanem.

Podsumowując, wygląda na to, że odbiorcami docelowymi pozycji są raczej wyłącznie "fani" umoralniających religijnych opowiastek, którzy zwrócą uwagę tylko na religijny wymiar powieści, bezkrytycznie przyjmując nieścisłości historyczne. Przemawia za tym także to, że nawet...

Marta | 2010-09-08
Na półkach