Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Imperium Czerni i Złota

Tłumaczenie: Andrzej Sawicki
Cykl: Cienie pojętnych (tom 1) | Seria: Fantasy
Wydawnictwo: Rebis
Empire in Black and Gold
steampunk, magia, fantastyka

Pierwsza część cyklu CIENIE POJĘTNYCH Miasta-państwa Nizin od dziesięcioleci żyły w spokoju, pokładając wiarę w zapewniające im bezpieczeństwo traktaty. Ich ufność wobec sąsiadów i mocy pieniądza była tak wielka, że nie zauważyły, iż na dalekich rubieżach ich terytorium rozwinęło się dążące do podboju wszelkimi metodami Imperium Os. Ofiarą doskonale zorganizowanych oddziałów zaczęły padać...

Pierwsza część cyklu CIENIE POJĘTNYCH

Miasta-państwa Nizin od dziesięcioleci żyły w spokoju, pokładając wiarę w zapewniające im bezpieczeństwo traktaty. Ich ufność wobec sąsiadów i mocy pieniądza była tak wielka, że nie zauważyły, iż na dalekich rubieżach ich terytorium rozwinęło się dążące do podboju wszelkimi metodami Imperium Os. Ofiarą doskonale zorganizowanych oddziałów zaczęły padać kolejne krainy...

Wydaje się, że jedynie starzejący się Stenwold Maker, doświadczony wojownik, szpieg, wynalazca i mąż stanu, dostrzega prawdziwe zamiary władców drapieżnego Imperium. To na jego barki spada obowiązek obrony świata przed falą czerni i złota, jaka zalała Niziny, niszcząc wszystko, co stanęło jej na drodze. Pomogą mu w tym młodzi agenci, przypadkiem wciągnięci w bieg wydarzeń.

Adrian Tchaikovsky, syn polskich emigrantów, zanim zajął się prawem, studiował psychologię i zoologię. Imperium Czerni i Złota to jego debiut powieściowy. Jego twórczość porównywana jest z osiągnięciami Patricka Rothfussa, Scotta Lyncha, Joe Abercrombie czy Davida A. Durhama.

Książka wybrana przez angielski Amazon jako jeden z 10 najlepszych tytułów SF i fantasy w 2008 roku.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2011

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

pablo | 2010-07-10

Imperium Czerni i Złota trafiło w moje ręce w formie prezentu. Jak to zwykle bywa z prezentami, uśmiechnąłem się, podziękowałem ładnie i pomyślałem "co to jest?". Okładka i sam tytuł zrobiły na mnie wrażenie oklepanych a nazwisko autora... cóż wtedy nie wiedziałem, że to debiut pana Adriana:)

Początki z tą książką były dla mnie trudne. Wykreowany świat jest złożony i oryginalny, postacie dysponują sporą gamą różnorodnych umiejętności. Początkowo niełatwo się w tym wszystkim połapać, modliszkopodobni, pajęczaki, żukowce... ras jest sporo a każda dysponuje odrębną historią, cechami oraz sztuką czyli upraszczając cechami magicznymi.

Po trudnym starcie, aczkolwiek niepozbawionym niezłych zrywów akcji, zacząłem się oswajać z tym wszystkim i w tym momencie książka mnie pochłonęła. Nie wiadomo kiedy, opanowałem niuanse sztuk, umiejętności i ras i zacząłem "połykać" kolejne strony z wielką przyjemnością. Chwała za to autorowi.

Akcji jest sporo. Właściwie jedynie na początku zdarzają się...

Harashiken | 2011-03-12
Na półkach: Przeczytane, Fantasy, Posiadam

Adrian Tchaikovsky wpuszcza świeży powiew do fantasy. A przynajmniej ja ostatnio nie czytałem nic równie odległego od mniej lub bardziej wytartych schematów.

Ten wspomniany powiew to pomysł na rasy. I to nie byle jakie rasy. Nie mamy tu zwykłych nudnych ludzi, czy też zwykłych mniej nudnych ludzi ergo czarodziejów. Nie ma elfów, krasnoludów czy innych mniej lub bardziej fantastycznych stworzeń. Mamy zaś człekopodobne istoty wywodzące się od wszelkiej maści insektów, z odziedziczonymi po nich pewnymi specjalnymi umiejętnościami zwanymi tu sztuką (coś będące odpowiednikiem magii, choć to nie najwłaściwsze słowo na jej określenie). Zatem mamy tu naprawdę mnogość różnorodnych ras (od żukowców począwszy, poprzez modliszowców, pająkowców, a na skorpiońcach kończąc), a każda z tych ras ma swój odrębny sposób bycia, dziedzictwo kulturowe, poglądy czy też specjalne umiejętności. Poza tym warto nadmienić, iż rasy tutaj dzielą się na dwie grupy, pojętnych i niepojętnych. Kilkaset lat temu...

Basiek | 2018-06-11
Na półkach: 2018, Przeczytane

Książka znaleziona na jednej z list "polecajek" zamieszczonych na LC.

Moje pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie z książkami pana Tchaikovsy'ego. "Imperium Czerni i Złota" może na kolana mnie nie rzuciło, ale wzbudziło moje zainteresowanie do tego stopnia, że z chęcią sięgnę po ciąg dalszy.

Początek książki jest wypełniony po brzegi akcją - armia osowców atakuje Mynę; grupka przyjaciół-spiskowców wie, że miasto upadnie. Ich celem jest jak najszybsze opuszczenie jego murów, ale ucieczka nie jest łatwa. Później tempo trochę zwalnia, autor zaczyna przedstawiać wydarzenia z perspektyw kilku bohaterów, ale nadal dzieje się całkiem sporo.

Autorowi bardzo duży plus należy się za ciekawy pomysł "owadzich" ras ludzi. Zamiast znanego podziału mamy więc żukowce, osowce, mrówce, muszce, ciemce i wiele innych. Rasy różnią się od siebie wyglądem oraz "sztuką przodków" (umiejętnościami właściwymi dla danej rasy). Wcześniej nie spotkałam się z czymś podobnym, więc na początku trudno mi...

jw23 | 2015-03-03
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 02 marca 2015

Sięgnąłem po tę książkę z nadzieją na dobrą rozrywkę fantasy, do tego autor o polskich korzeniach. Niestety jak dla mnie była słaba, męczyłem się. Cytując klasyka: "Dłużyzna, proszę pana... To jest dłu... po prostu dłu... dłużyzna, proszę pana. Dłużyzna.. Proszę pana, siedzę sobie, proszę pana, w kinie... Pan rozumie... I tak patrzę sobie... siedzę se w kinie, proszę pana... Normalnie... Patrzę, patrzę na to... No i aż mi się chce wyjść z... kina, proszę pana... I wychodzę..."

Wybebeszamy_książki | 2015-07-31

Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek w swojej karierze czytelnika tak długo czytała książkę. Nie z tak przewidywalnych powodów jak nudna fabuła, czy nieciekawa tematyka. Mój pęd czytania skutecznie przystopowano poprzez sposób wydania książki.
Ciekawa okładka to jeszcze nie wszystko i wszyscy o tym wiemy. W "Imperium..." użyto jakiś super cienkich, pajęczych kartek, które zlepione razem uniemożliwiały łatwe czytanie. Nawet jeśli udało się pokonać tą jedną niedogodność, na drugim miejscu czekała liczba stron (631), a żeby było zabawniej, książka nie wydaje się AŻ TAK gruba. W sumie, wygląda przeciętnie. Dopiero, gdy dochodzimy do połowy, a końca nie widać, zaczynamy się zastanawiać 'a ile właściwie tu jest stron'? Odkrycie skutecznie zniechęca. Najpierw, wypadałoby się jednak odnieść do okładki. Jest zniewalająca. Cudowna. Wspaniała. Ale staje się adekwatna dopiero pod sam koniec książki.
W ten sposób docieramy do następnego, jakże ciekawego, faktu. Akcja rozpoczyna się dopiero...

Marcin | 2013-02-20

Bardzo dobre czytadło, które od samego początku wciąga jak cholera ;) Wielkie brawa należą się autorowi, który w swoim debiucie wprowadza tak wysoki poziom literacki. Książka od samego początku oczarowuję czytelnika wielkim barwnym światem, doskonałą intrygą i co najważniejsze wspaniałymi postaciami wykreowanymi przez autora. Czyta ją się bardzo płynie dzięki prostej formie językowej. Książkę można śmiało polecić początkującym jak i bardziej zaawansowanym fanom literatury fantasy choć ci drudzy mogą narzekać na mało mroczny klimat i zbyt prosty język. Dla mnie mocna 8/10.

enedtil | 2010-04-13
Przeczytana: październik 2009

Bardzo dobra książka. Wciągająca, z trzymającą w napięciu akcją. Świetnie przedstawiony świat i różnorodni bohaterowie. Bardzo spodobał mi się pomysł na nazwy ras i ich cechy, które zostały zaczerpnięte ze świata owadów. Książka warta przeczytania.

Glaca | 2013-12-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Moja ocena to mocna szóstka. Początek wydawał się nudny i zwiastował ciężką przeprawę. Na szczęście akcja zaskoczyła gdzieś po 100 stronie i trzymała w napięciu do końcowych fragmentów książki. Niestety zaskoczenie odstaje od poziomu całości - mogło by się wydarzyć spokojnie gdzieś w środku powieści.
Ogólne wrażenie raczej dobre aczkolwiek czuję pewien niedosyt.

Nanik | 2015-05-30
Na półkach: Przeczytane, 040 Fantasy
Przeczytana: 29 maja 2015

Dobry kawałek fantasy, oryginalny i wielowątkowy, z imponująco prezentującym się uniwersum i sporą grupą ciekawych postaci. Po nudnawym, przydługim początku akcja się rozkręca i utrzymuje na dobrym poziomie do samego końca. Dobrze się przy tym bawiłam, ale nie na tyle, by sięgnąć po kolejne tomy. Pomysł był interesujący (zderzenie starych i nowych cywilizacji, owadopodobne rasy), lecz ten potencjał nie został w pełni wykorzystany. Bohaterowie byli zbyt schematyczni i przewidywalni, a w fabułę wpleciono aż za dużo znanych motywów.

Więcej o książce: http://nanikowy.blogspot.com/2015/05/adrian-tchaikovsky-cienie-pojetnych-t-1.html

Pyro | 2015-07-12
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 12 lipca 2015

Ehhh... Taka sobie. Niby ciekawy świat, pomysłowe rasy, różnorodni bohaterowie, szybka akcja itd. Ale co z tego, skoro fabuła przewidywalna, chaotyczne walki w których nie idzie się połapać (niestety stanowią główną część książki), słabe opisy otoczenia (np. maszyn, przez co ucieka klimat), no i w ogóle jakoś ciężko mi było sobie wyobrazić to wszystko co autor zawarł w książce (nigdy nie przywykne, że to są ludzie, zawsze mam przed oczami robale!). Podsumowując, mimo że ta powieść uważana jest za powiew świeżości to według mnie jest zlepkiem ogranych motywów (czasami są pokazane inaczej, ale w końcu i tak okazują się standardem). Wystawiam jednak 6/10 z uwagi, że świat ma potencjał i lubię fantasy. Może przeczytam następne tomy, ale jest wiele dużo lepszych książek.