Imperium Czerni i Złota

Adrian Tchaikovsky Wydawnictwo: Rebis Cykl: Cienie pojętnych (tom 1) Seria: Fantasy fantastyka, fantasy, science fiction
Empire in Black and Gold
fantastyka, fantasy, science fiction
Andrzej Sawicki
Fantasy
steampunk magia fantastyka

Było to moje pierwsze zetknięcie z prozą Tchaikowskiego. Początkowo trudno mi było "wgryźć" się w wymyślony przez autora świat. Ale z każdym rozdziałem było tylko lepiej. Bardzo dobra książka, takie fantasy opowieści z spod znaku "płaszcza i szpady".

Na początku pomyślałam, co to ma być? Jakieś modliszkowce, mrówce, żukowce i inne insekty. Niby wszystkie rasy to ludzie ale jednocześnie trochę jakby owady. Mimo, że wizja takiego świata jakoś mię nie kręciła to postanowiłam spróbować.
Pierwsze strony nie porwały mnie. Zaczęłam się zastanawiać czy to mój kolejny czytelniczy błąd. Szybko zmieniłam zdanie. Akcja powoli...

Książkę przeczytałem dzisiaj, więc zrelacjonuję na świeżo co o niej sądzę.
Kupiłem ją jakieś 10 lat temu. Podejść było kilka, ale zawsze po ślamazarnym i nudnym początku, przez brak zwrotów akcji grzązłem niewiele dalej. Wizualnie książka prezentuje się świetnie, ładna oprawa graficzna, wypukła, lekko błyszcząca okładka oraz papier dobrej jakości.

Na temat samej...

Książka znaleziona na jednej z list "polecajek" zamieszczonych na LC.

Moje pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie z książkami pana Tchaikovsy'ego. "Imperium Czerni i Złota" może na kolana mnie nie rzuciło, ale wzbudziło moje zainteresowanie do tego stopnia, że z chęcią sięgnę po ciąg dalszy.

Początek książki jest wypełniony po brzegi akcją - armia osowców atakuje...

Jestem przyjemnie zaskoczona. Po "pierwszym kawałku" chciałam odłożyć książkę, bo jakaś nudnawa była. Ale ostatecznie - sporo lepsza niż się spodziewałam. Bardzo oryginalny pomysł na świat. Dobrze napisana. Niby sporo lepszych fantazy czytałam, ale naprawdę polecam.

Gdyby ogłoszono konkurs na współczesnego Tolkiena, to Adrian Tchaikovsky powinien wygrać. Książka wprowadza do serii w sposób niezwykle ciekawy i wciągający. Genialne kreacje postaci, dynamiczna akcja, której opisy sprawiają, że czytelnik odczuwa wszystko razem z bohaterami.

Niedawno skończyłam ostatni tom serii, krótką opinię wyklepałam, a potem tak sobie pomyślałam, że może warto by napisać też coś o pierwszym. No więc, a zatem ;)

"Imperium Czerni i Złota" to tytuł ze swoim specyficznym klimatem. Sięgając po tę pozycję, rozpoczynającą niebagatelna, dziesięciotomową serię, musicie być świadomi, że czeka Was wiele bitew, batalistyki i innych...

Cały cykl to rewelacyjna fabuła, nieszablonowe postacie i wielki świat, który odkrywamy krok po kroku wraz z głównymi bohaterami. Fantasy, które nie opiera się na elfach, krasnoludach i smokach, a bardziej na innym świecie, gdzie żyją różne rasy, posiadające unikalne cechy.

Nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek w swojej karierze czytelnika tak długo czytała książkę. Nie z tak przewidywalnych powodów jak nudna fabuła, czy nieciekawa tematyka. Mój pęd czytania skutecznie przystopowano poprzez sposób wydania książki.
Ciekawa okładka to jeszcze nie wszystko i wszyscy o tym wiemy. W "Imperium..." użyto jakiś super cienkich, pajęczych kartek,...

Duża ilość postaci gdy dopiero zaczyna się czytać cykl "Cienie pojętnych" przytłacza, ale warto przebrnąć przez ten gąszcz i cieszyć się kolejnymi tomami cyklu. Bardzo spodobał mi się pomysł na skrzyżowanie cech zewnętrznych jak i mentalności ludzi i zwierząt. Analizując cechy poszczególnych ras miałam dużo radości i zabawy mogąc je przypisać konkretnym narodom lub nacjom....

Dyskusje

• Fantastyka