Imperium Czerni i Złota

Okładka książki Imperium Czerni i Złota
Adrian Tchaikovsky Wydawnictwo: Rebis Cykl: Cienie pojętnych (tom 1) Seria: Fantasy fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2009-10-06
Andrzej Sawicki
steampunk magia fantastyka

więcej Więcej

Świetna saga choć z początku trudno było mi się za nią zabrać. Ludzie-owady nie do końca mi odpowiadały do momentu gdy się dobrze w nią wczytałem. Później już jakoś poszło:)

Z różnych powodów powieść zwróciła moją uwagę dość dawno, ale obawy przed najtańszą pulpowatością powstrzymywały mnie przed lekturą. Obawy owe po części się potwierdziły, na szczęście w niezbyt dużej skali.

W krótkim zarysie, mamy drużynę przyjaciół, która w mniejszym lub większym osamotnieniu stara się walczyć z imperium zła. Przypomina wam to coś? Właśnie. Taka sytuacja...

Było to moje pierwsze zetknięcie z prozą Tchaikowskiego. Początkowo trudno mi było "wgryźć" się w wymyślony przez autora świat. Ale z każdym rozdziałem było tylko lepiej. Bardzo dobra książka, takie fantasy opowieści z spod znaku "płaszcza i szpady".

Na początku pomyślałam, co to ma być? Jakieś modliszkowce, mrówce, żukowce i inne insekty. Niby wszystkie rasy to ludzie ale jednocześnie trochę jakby owady. Mimo, że wizja takiego świata jakoś mię nie kręciła to postanowiłam spróbować.
Pierwsze strony nie porwały mnie. Zaczęłam się zastanawiać czy to mój kolejny czytelniczy błąd. Szybko zmieniłam zdanie. Akcja powoli...

Książkę przeczytałem dzisiaj, więc zrelacjonuję na świeżo co o niej sądzę.
Kupiłem ją jakieś 10 lat temu. Podejść było kilka, ale zawsze po ślamazarnym i nudnym początku, przez brak zwrotów akcji grzązłem niewiele dalej. Wizualnie książka prezentuje się świetnie, ładna oprawa graficzna, wypukła, lekko błyszcząca okładka oraz papier dobrej jakości.

Na temat samej...

Książka znaleziona na jednej z list "polecajek" zamieszczonych na LC.

Moje pierwsze i na pewno nie ostatnie spotkanie z książkami pana Tchaikovsy'ego. "Imperium Czerni i Złota" może na kolana mnie nie rzuciło, ale wzbudziło moje zainteresowanie do tego stopnia, że z chęcią sięgnę po ciąg dalszy.

Początek książki jest wypełniony po brzegi akcją - armia osowców atakuje...

Jestem przyjemnie zaskoczona. Po "pierwszym kawałku" chciałam odłożyć książkę, bo jakaś nudnawa była. Ale ostatecznie - sporo lepsza niż się spodziewałam. Bardzo oryginalny pomysł na świat. Dobrze napisana. Niby sporo lepszych fantazy czytałam, ale naprawdę polecam.

Gdyby ogłoszono konkurs na współczesnego Tolkiena, to Adrian Tchaikovsky powinien wygrać. Książka wprowadza do serii w sposób niezwykle ciekawy i wciągający. Genialne kreacje postaci, dynamiczna akcja, której opisy sprawiają, że czytelnik odczuwa wszystko razem z bohaterami.

Niedawno skończyłam ostatni tom serii, krótką opinię wyklepałam, a potem tak sobie pomyślałam, że może warto by napisać też coś o pierwszym. No więc, a zatem ;)

"Imperium Czerni i Złota" to tytuł ze swoim specyficznym klimatem. Sięgając po tę pozycję, rozpoczynającą niebagatelna, dziesięciotomową serię, musicie być świadomi, że czeka Was wiele bitew, batalistyki i innych...

Cały cykl to rewelacyjna fabuła, nieszablonowe postacie i wielki świat, który odkrywamy krok po kroku wraz z głównymi bohaterami. Fantasy, które nie opiera się na elfach, krasnoludach i smokach, a bardziej na innym świecie, gdzie żyją różne rasy, posiadające unikalne cechy.

• Fantastyka
  • Fantasy