Śladami klątwy

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
klątwa, ekskomunika
religia
kasiaman55

...Dlaczego tytuł "Śladami klątwy"? Pragniemy w formie możliwie najbardziej popularnej pokazać i przypomnieć, czym była klątwa, i jakkolwiek nie będzie tu mowy wyłącznie o stosach, torturach, świętej inkwizycji, biologicznym i moralnym zabijaniu człowieczeństwa i społeczności, to jednak zechcemy, by przemówiło wszystko to, co może bezpośrednio nie wiąże się z ponurym ceremoniałem i jego społecznymi następstwami, ale jest jego dziedzictwem w prostej linii, jego jeszcze niezupełnie zagasłymi i zamarłymi przeżytkami.
...Bowiem myliłby się grubo każdy, kto by sądził, że wraz z wygaśnięciem stosów i przekazaniem narzędzi tortur do muzeów, że wraz z zamknięciem inkwizycyjnych działów bibliotek i archiwów watykańskich dla niemal wszystkich "ciekawych", że wraz z przemianowaniem świętej inkwizycji na święte oficjum, na ostatnim Soborze na Kongregację dla Prawd Wiary - równocześnie kościół katolicki zrezygnował z marzeń o "dawnych dobrych czasach", porzucił myśl o klątwie.
...Pamiętajmy więc, że do dnia dzisiejszego obowiązuje jako "nietykalna świętość" prawo kanoniczne, w wielu przypadkach wyraz skrajnego wstecznictwa i antyludzkiej ideologii średniowiecza.

źródło opisu: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1966

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Sebastian | 2015-07-31
Na półkach: Ebook, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 31 lipca 2015

Książka ciekawa. Wiele można z niej się dowiedzieć. Kiedyś klątwa była przekleństwem dla ludzi, autor bardzo dobrze zobrazował jaką moc miała. Jest to jedna z wielu książek, która odkrywa tajemnice kościoła przed późniejszymi przekrętami kościoła w Banku Ambrosiano. Polecam wszystkim, którzy widzą dalej niż kawał kiełbasy ;-)

Vovoka | 2016-10-11
Na półkach: Ulubione, Przeczytane