Ludzie i technika. Szkice z dziejów cywilizacji przemysłowej

Wydawnictwo: Mówią Wieki
978-83-86156-15-3
historia
Rafał

"Znieśliśmy zapory czasu i przestrzeni, kula ziemska, tak ogromna kiedyś, karleje pod naszymi stopami, góry maleją, lądy zbliżają się do siebie, drobnieją morza", pisano w połowie XIX wieku. Dziś zapory czasu i przestrzeni skarlały jeszcze bardziej dzięki trwającemu od kilku stuleci postępowi technicznemu. Współczesny świat w niczym nie przypomina świata dawnego, a życie ludzkie przestało być "krótkie i nędzne". Największa rewolucja w dziejach ludzkości trwała prawie 250 lat.

Rafał | 2010-10-23
Przeczytana: 23 października 2010

Kiedy sięgałem po tą książkę, spodziewałem się opisów potężnych inwestycji zachwycających ogromem, pięknem i zarazem wzbudzających grozę okresu, w którym wyzysk robotników przekroczy granice moralne. Spodziewałem się sylwetek inżynierów i odkrywców oraz pierwszych businessmanów.

Co otrzymałem?

Coś czego się nie spodziewałem - świetnie "odmalowane" słowem i faktami historycznymi początki rewolucji przemysłowej. Autor sięga głęboko w historię, ażeby uchwycić początek danej gałęzi przemysłu lub wynalazku, które mają diametralnie odmienić oblicze ziemi. Epoka wielkich ceglanych zakładów, staje się nagle przejrzysta po zapoznaniu się z przyczynami jej rozwoju.

Uważam, że autorowi udało się uchwycić trafnie wiele początków dziedzin kształtujących teraz nasz współczesny świat. Niestety książka również rozczarowuje. Brak odniesień do teraźniejszości w stosunku do niektórych rozdziałów powoduje niedosyt i wrażenie, że dzieło jest za krótkie. Najlepszym przykładem jest rozdział o...

kairos | 2013-02-03

Bardzo dobra książka bardzo dobrego naukowca!

Patryk | 2016-02-23
Na półkach: σ Historia, Przeczytane