Ludzie i technika. Szkice z dziejów cywilizacji przemysłowej

Okładka książki Ludzie i technika. Szkice z dziejów cywilizacji przemysłowej
Michał Kopczyński Wydawnictwo: Mówią Wieki historia
historia
Mówią Wieki
2009-12-04
2009-12-04
978-83-86156-15-3
rewolucja przemysłowa historia biznes wiek pary rozwój

Okładka książki Dziedzictwo II Rzeczypospolitej. Wokół Niepodległej Wojciech Kalwat, Michał Kopczyński, Robert Kostro
Ocena 0,0
Dziedzictwo II... Wojciech Kalwat, Mi...
Okładka książki Pod wspólnym niebem. Narody  dawnej Rzeczypospolitej Michał Kopczyński, Wojciech Tygielski
Ocena 6,4
Pod wspólnym n... Michał Kopczyński,&...
Okładka książki Mówią wieki. Antologia tekstów 1958–2007 Władysław Bartoszewski, Jan Baszkiewicz, Marian Biskup, Maria Bogucka, Jerzy Dowiat, Aleksander Gieysztor, Jerzy Głosik, Stefan Kieniewicz, Tomasz Kizwalter, Michał Kopczyński, Stefan Maria Kuczyński, Tadeusz Łepkowski, Paweł Machcewicz, Antoni Mączak, Marian Małowist, Stefan Meller, Andrzej Nadolski, Andrzej Nieuważny, Andrzej Paczkowski, Emanuel Rostworowski, Izabella Rusinowa, Henryk Samsonowicz, Jerzy Skowronek, Paweł Sowiński, Jacek Staszewski, Jerzy Strzelczyk, Anna Świderkówna, Andrzej Szwarc, Janusz Tazbir, Tadeusz Wasilewski, Marek Węcowski, Ewa Wipszycka, Waldemar Wojnar, Andrzej Wyczański, Andrzej Zahorski, Benedykt Zientara
Ocena 7,9
Mówią wieki. A... Władysław Bartoszew...

Jedyny minus to brak indeksu jakiegoś większego. A tak to świetna, tym bardziej że o tej tematyce książek bardzo mało, jak historia to trzeba pisać o wojnach i zbrodniach żeby ludzie kupowali.

Kiedy sięgałem po tą książkę, spodziewałem się opisów potężnych inwestycji zachwycających ogromem, pięknem i zarazem wzbudzających grozę okresu, w którym wyzysk robotników przekroczy granice moralne. Spodziewałem się sylwetek inżynierów i odkrywców oraz pierwszych businessmanów.

Co otrzymałem?

Coś czego się nie spodziewałem - świetnie "odmalowane" słowem i faktami historycznymi początki rewolucji przemysłowej. Autor sięga głęboko w historię, ażeby uchwycić początek danej gałęzi przemysłu lub wynalazku, które mają diametralnie odmienić oblicze ziemi. Epoka wielkich ceglanych zakładów, staje się nagle przejrzysta po zapoznaniu się z przyczynami jej rozwoju.

Uważam, że autorowi udało się uchwycić trafnie wiele początków dziedzin kształtujących teraz nasz współczesny świat. Niestety książka również rozczarowuje. Brak odniesień do teraźniejszości w stosunku do niektórych rozdziałów powoduje niedosyt i wrażenie, że dzieło jest za krótkie. Najlepszym przykładem jest rozdział o hutnictwie, zdecydowanie za skromny i nie obejmujący przynajmniej w skrócie wszystkiego.

Poza tym książka jest fantastycznym "kąskiem" dla miłośników techniki i historii. Nie trzeba też być wielkim znawcom, aby się "szkicem" zachwycać. Mimo, iż traktuje tylko o historii gospodarki, pozwala spojrzeć na świat oczami społeczeństwa i polityków na nowe na tamte czasy odkrycia lub wynalazki. Możemy przyjrzeć się jak ludzie, przyswajają i akceptuję "nowość" krok po kroku.

Jednym zdaniem - Historia magistra vitae.

Co otrzymałem?

Coś czego się nie spodziewałem - świetnie "odmalowane" słowem i faktami...

Bardzo dobra książka bardzo dobrego naukowca!

Bardzo dobra książka bardzo dobrego naukowca!

Dodaj cytat z książki Ludzie i technika. Szkice z dziejów cywilizacji przemysłowej

Ciekawostki historyczne