Wyzwoliciele

Освободитель
literatura faktu
Michał

Inne wydania

Zbeletryzowana autobiografia Wyzwoliciele (którą wcześniej publikowano w Polsce pod tytułem Żołnierze wolności) była pierwszą książką, którą Wiktor Suworow napisał po ucieczce na Zachód. Autor przedstawia w niej swoje doświadczenia z lat służby w Armii Czerwonej, przeplatając epizody komiczne z tragicznymi i mrożącymi krew w żyłach. Opisuje prawdziwe stosunki panujące w idealizowanym przez władze radzieckim wojsku, wszechobecny sadyzm, okrucieństwo, głupotę i hipokryzję. Szczególną uwagę poświęca brutalnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku, w której uczestniczył jako pancerniak.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Rafał | 2010-09-05

Kiedy siedzę w autobusie miejskim z książką z tak poważną okładką i co rusz wybucham śmiechem, mogę spokojnie przyjąć, że większość współpasażerów, która wręcz "trawi" mnie wzrokiem, zakwalifikowała mnie już do grupy sadystów.

Nic niestety nie jestem w stanie z tym zrobić - hipokryzja panująca w Armii Czerwonej i rozbrajająca szczerość z jaką opisuje to Wiktor Suworow powoduje niekontrolowane wybuchy śmiechu lub przynajmniej uśmiech od ucha do ucha.

Książka podzielona na trzy części - opisuje karierę autora od szkolenia, poprzez mobilizację po interwencję w "bratniej" Czechosłowacji.

Punkt kulminacyjny chaosu w wojsku radzieckim autor kładzie w rozdziale "Kontrrewolucja". Potem ciągnie czytelnika powoli do faktycznego punktu przełomu - rozdziału "Ziemia Ojczysta", który działa jak zimny prysznic. Nagle śmiech ustępuje zadumie i przerażeniu...

grzesiek361 | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Przeczytałem tą książkę po raz drugi. Po prostu trafiła w moje ręce cała seria Suworowa. Przeczytałem ją wcześniej kilkanaście lat temu i wtedy nie miałem internetu i nie mogłem wyrzucić z siebie tego co teraz czuję. Cudny Kraj Rad... Smród, brud i ubóstwo. Z każdej strony zakłamanie, niszczenie człowieka w imię dobra, eh ku..wa. Głupota, debilizm i wszystko o dupę roztrzaskać. W tym wszystkim, to mi żal radzieckiego Człowieka, który wie, że tak być musi.

Adrian F | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Śmianie się w głos podczas jazdy tramwajem czy autobusem nie jest mile widziane przez współpasażerów. Niestety jest to śmiech przez łzy, bo tak naprawdę opisane przez p. Suworowa wydarzenia wcale nie są śmieszne, kryje się za nimi tragedia milionów ludzi. "Żołnierze wolności" przedstawiają w genialny sposób nieskończoną głupotę bolszewików, która niestety trwa do dziś...

Getos | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

To jest chyba pierwsza książka Wiktora Rezuna. Książka w której Autor wspomina swoją pracę w kołchozie i następnie służbę w armii w latach 1966-1968. Autor pokazuje pełen absurdów obraz tego wojska, niewyposażonego (problemy ze środkami transportu), wykonującego idiotyczne zadania celem przypodobania się dowódcom wyższych szczebli (malowanie plaż farbą, czyszczenie szamb), armii stawiającej na propagandę (operacja "Most" i przejazd po nim pociągu), armii indoktrynowanej przez ludzi takich jak gen. Episzew, a na końcu armii "Wyzwolicieli", która w ramach operacji "Dunaj" wkroczyła w 1968 roku do Czechosłowacji (również nie bez problemów i zamieszania). Obrazki przytaczane przez Suworowa niekiedy wydają się wręcz nieprawdopodobne, ale kto czytał cokolwiek nt. paradoksów w ZSRR, jest w stanie w to uwierzyć. Dodatkowym atutem jest styl Autora. Jego po prostu dobrze się czyta.

Sławomir | 2016-08-08
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

I straszno i smieszno jak mawiają sami Rosjanie. Książka daje pojęcie o wielkości Armii Czerwonej ale i o jednoczesnej gigantycznej prowizorce oraz wszechobecnemu burdelowi.
Autor potrafi snuć opowieści jak mało kto więc czyta się naprawdę z wielką przyjemnością.
Trudno mnie zaskoczyć w temacie absurdów w armii ale sprawa Barwników Specjalnych nawet mnie zaskoczyła i nieźle rozbawiła.
Zdecydowanie polecam. Lektura ciekawa i miejscami zabawna.

Roman Dłużniewski | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

To chyba pierwsza książka Suworowa, jaką przeczytałem. I wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dotyczy przeszłości ale i dziś warto ją przeczytać.

Roman Dłużniewski | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Autor był w Armii Czerwonej i choć być może nieco koloryzuje to książka warta przeczytania.

dewille | 2017-04-03
Przeczytana: 12 lutego 1996

Moja pierwsza książka Suworowa. Zacząłem ją czytać, jakieś 2 tygodnie po przekroczeniu murów jednostki wojskowej w Ostródzie w roku 1996 :-) Pierwsze dni służby, unitarka czyli podstawowe szkolenie i Suworow. Zapewne w każdej innej okoliczności śmiałbym się z absurdów serwowanych Nam przez autora, lecz ku mojemu zdziwieniu to co czytałem, za chwilę miałem przerabiane "na żywo" ;) Oczywiście nie w takim skrajnym i absurdalnym wydaniu ale pewne zbieżności były aż nadto zauważalne, szczególnie dla osoby, która dopiero co trafiła ze studenckiego,wesołego i hulaszczego życia, do wojskowego matrixa Polski lat 90-tych. To były czasy jeszcze przed przystąpieniem kraju do NATO i tak naprawdę PRL był wtedy w Wojsku Polskim ciągle żyw... A jeszcze bardziej całe te radzieckie dziedzictwo zarówno sprzętowe jak i, być może nawet bardziej - mentalne. Zapewne miało się ono całkiem dobrze jeszcze wiele,wiele lat potem. Tak że w dosyć ciekawych okolicznościach dane mi było zapoznawać się z...

Piotr | 2016-02-25

Książka o życiu młodego Suworowa w radzieckiej Armii Czerwonej.

Zbeletryzowana autobiografia "Wyzwoliciele" (którą wcześniej publikowano w Polsce pod tytułem "Żołnierze wolności") była pierwszą książką, którą Wiktor Suworow napisał po ucieczce na Zachód. Autor przedstawia w niej swoje doświadczenia z lat służby w Armii Czerwonej, przeplatając epizody komiczne z tragicznymi i mrożącymi krew w żyłach. Opisuje prawdziwe stosunki panujące w idealizowanym przez władze radzieckim wojsku, wszechobecny sadyzm, okrucieństwo, głupotę i hipokryzję. Szczególną uwagę poświęca brutalnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku, w której uczestniczył jako pancerniak.

Wiktor Suworow - właściwie Władimir Bogdanowicz Rezun - to znany rosyjski pisarz i historyk. Ukończył Wojskową Akademię Dyplomatyczną w Moskwie, a następnie był rezydentem GRU w Genewie. Po ucieczce do Wielkiej Brytanii został zaocznie skazany na karę śmierci. Wyroku - mimo rozpadu ZSRR - do dziś nie...

vexlubo | 2013-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Zaciekawiła bardzo, trochę tak jakby rosyjska wersja dawno dawno czytanego Paragrafu 22. Mam ochotę na więcej twórczości Pana Autora