Wyzwoliciele

Освободитель
literatura faktu
Michał

Inne wydania

Zbeletryzowana autobiografia Wyzwoliciele (którą wcześniej publikowano w Polsce pod tytułem Żołnierze wolności) była pierwszą książką, którą Wiktor Suworow napisał po ucieczce na Zachód. Autor przedstawia w niej swoje doświadczenia z lat służby w Armii Czerwonej, przeplatając epizody komiczne z tragicznymi i mrożącymi krew w żyłach. Opisuje prawdziwe stosunki panujące w idealizowanym przez władze radzieckim wojsku, wszechobecny sadyzm, okrucieństwo, głupotę i hipokryzję. Szczególną uwagę poświęca brutalnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku, w której uczestniczył jako pancerniak.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Rafał | 2010-09-05

Kiedy siedzę w autobusie miejskim z książką z tak poważną okładką i co rusz wybucham śmiechem, mogę spokojnie przyjąć, że większość współpasażerów, która wręcz "trawi" mnie wzrokiem, zakwalifikowała mnie już do grupy sadystów.

Nic niestety nie jestem w stanie z tym zrobić - hipokryzja panująca w Armii Czerwonej i rozbrajająca szczerość z jaką opisuje to Wiktor Suworow powoduje niekontrolowane wybuchy śmiechu lub przynajmniej uśmiech od ucha do ucha.

Książka podzielona na trzy części - opisuje karierę autora od szkolenia, poprzez mobilizację po interwencję w "bratniej" Czechosłowacji.

Punkt kulminacyjny chaosu w wojsku radzieckim autor kładzie w rozdziale "Kontrrewolucja". Potem ciągnie czytelnika powoli do faktycznego punktu przełomu - rozdziału "Ziemia Ojczysta", który działa jak zimny prysznic. Nagle śmiech ustępuje zadumie i przerażeniu...

grzesiek361 | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Przeczytałem tą książkę po raz drugi. Po prostu trafiła w moje ręce cała seria Suworowa. Przeczytałem ją wcześniej kilkanaście lat temu i wtedy nie miałem internetu i nie mogłem wyrzucić z siebie tego co teraz czuję. Cudny Kraj Rad... Smród, brud i ubóstwo. Z każdej strony zakłamanie, niszczenie człowieka w imię dobra, eh ku..wa. Głupota, debilizm i wszystko o dupę roztrzaskać. W tym wszystkim, to mi żal radzieckiego Człowieka, który wie, że tak być musi.

Adrian F | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Śmianie się w głos podczas jazdy tramwajem czy autobusem nie jest mile widziane przez współpasażerów. Niestety jest to śmiech przez łzy, bo tak naprawdę opisane przez p. Suworowa wydarzenia wcale nie są śmieszne, kryje się za nimi tragedia milionów ludzi. "Żołnierze wolności" przedstawiają w genialny sposób nieskończoną głupotę bolszewików, która niestety trwa do dziś...

Getos | 2016-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2016

To jest chyba pierwsza książka Wiktora Rezuna. Książka w której Autor wspomina swoją pracę w kołchozie i następnie służbę w armii w latach 1966-1968. Autor pokazuje pełen absurdów obraz tego wojska, niewyposażonego (problemy ze środkami transportu), wykonującego idiotyczne zadania celem przypodobania się dowódcom wyższych szczebli (malowanie plaż farbą, czyszczenie szamb), armii stawiającej na propagandę (operacja "Most" i przejazd po nim pociągu), armii indoktrynowanej przez ludzi takich jak gen. Episzew, a na końcu armii "Wyzwolicieli", która w ramach operacji "Dunaj" wkroczyła w 1968 roku do Czechosłowacji (również nie bez problemów i zamieszania). Obrazki przytaczane przez Suworowa niekiedy wydają się wręcz nieprawdopodobne, ale kto czytał cokolwiek nt. paradoksów w ZSRR, jest w stanie w to uwierzyć. Dodatkowym atutem jest styl Autora. Jego po prostu dobrze się czyta.

Roman Dłużniewski | 2016-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2016

Autor był w Armii Czerwonej i choć być może nieco koloryzuje to książka warta przeczytania.

Kramer | 2014-01-22
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Świetna książka, Suworow opisuje w niej swoje wspomnienia z służby wojskowej, gdy jako czołgista brał udział w bratniej pomocy narodu radzieckiego towarzyszom z Czechosłowacji. Ale nie tylko, opisuje tu również inne epizody i z historii wojskowości i zwykłego, żołnierskiego życia. Żartobliwe historyjki (poczucie humoru, jakie lubię), przeplatają się tu z tekstami, przy których oczy otwierają się z niedowierzania a włos jeży się na głowie. Zdecydowanie warte przeczytania.

Radosław | 2014-01-19

Świetnie opisana rzeczywistość Armii Radzieckiej. Absurd goni absurd, co w czasie czytania wywoływało u mnie uśmiech na twarzy. Aż trudno uwierzyć, że to co opisuje autor miało faktycznie miejsce. Książkę przeczytałem już dwa razy. Moim zdaniem na pewno warto po nią sięgnąć.

vexlubo | 2013-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2013

Zaciekawiła bardzo, trochę tak jakby rosyjska wersja dawno dawno czytanego Paragrafu 22. Mam ochotę na więcej twórczości Pana Autora

Bartosz | 2014-08-08

Mieszanka historii i powieści. Coś dla miłośników okresu zimnej wojny....

Kubencjusz | 2016-10-18
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Książka historyczno-prześmiewczo-przestrzegająca.
Smiech przez łzy. Związek Sowiecki był dziwnym krajem, a żołnierze Armii Czerwonej wydają się być kosmitami z obecj planety, gdyż ciężko uwierzyć w coś tak absurdalnego jak na przykład budowanie autostrady pod rzeką.
Związek Radziecki to nie był kraj, to był stan choroby umysłowej, zaćmienia mózgowego.