Europa i świat w początkach epoki nowożytnej, cz.2 ideologie, kryzysy, konflikty

Seria: Konfrontacje Historyczne
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
historia
kasiaman55

Elevander | 2014-10-18
Przeczytana: 18 października 2014

Tak jak inne tomy z cyklu Konfrontacji Historycznych wydawnictwa Wiedza Powszechna, także niniejszy ukazuje dzieje Europy i świata z wielu różnych perspektyw. Autorzy tej pracy zbiorowej pochodzą z różnych krajów, co pozwala inaczej spojrzeć na opisywane zagadnienia. Poszczególne rozdziały dotyczą tematyki nieraz nieobecnej w podręcznikach historii nowożytnych. Wymienię tu choćby tekst Svena Erika Aströma o gospodarczych podstawach szwedzkiej potęgi w XVII wieku, artykuł Jerzego Topolskiego o historiografii renesansowej i barokowej, czy rozważania Volkera Pressa na temat dworu Habsburgów. Grono Autorów zasługuje na pochwałę, ponieważ zebrane w tym tomie teksty rzucają więcej światła na nasze widzenie XVII wieku, pozwalają np. rozsądniej spojrzeć na koncepcję kryzysu tego stulecia, ale także docenić znaczenie ówczesnego rozwoju nauki. Ta część cyklu Konfrontacji Historycznych z pewnością przypadnie do gustu osobom chcącym rozszerzyć swoją wiedzę o epoce nowożytnej, zwłaszcza o jej...

| 2016-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2016

Do wszystkich czytających tą „recenzję”:
Przed czasami lubimyczytac.pl również prowadziłem listę książek przeczytanych. Właśnie do niej dotarłem, niestety nie rozpisywałem się po przeczytaniu każdej pozycji. Są to xsiążki, które przeczytałem między 11.2010, a 09.2011. Oprócz tytułu zamieszczałem ocenę Treści i Formy i, niestety tylko ją będę dodawał w tym zestawieniu. (trochę z racji tego, że pamięć zawodna i nie wiem czy byłbym w stanie się wartościowo o wszystkich pozycjach wypowiedzieć).
T: 5
F: 6