W czasach „potopu”

Tłumaczenie: Wydawnictwo Dolnośląskie
6 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historyczna

Niemożliwe jest zrozumienie przeszłości Polski bez poznania szerszego tła zdarzeń, dlatego książka przedstawia konflikty przełomowego XVII stulecia, kontrastując ówczesną Rzeczpospolitą z niektórymi jej przeciwnikami, zwłaszcza ze Szwecją i Prusami-Brandenburgią. Porównuje interesy, siły i losy głównych uczestników konfliktu zwanego u nas "potopem".

Dzieckokwiatu | 2010-05-13
Na półkach: Przeczytane, Książki 2010
Przeczytana: 13 maja 2010

Natrafiłam na książkę Antoniego Mączaka, całkiem przypadkiem, nie została mi polecona, jak większość książek, które czytam. Najbardziej skusiła mnie informacja o samymi autorze zamieszczona na drugiej stronie. Antoni Mączak to profesor, wykładający na Uniwersytecie Warszawskim, dodatkowo kieruje Instytutem Historii Nowożytnej. Kwalifikacje, którym zaufa każdy przeciętny czytelnik. Dodatkowo wzięłam pod uwagę, że książka obejmuje dość ciekawy okres demokracji szlacheckiej i nieszczęśliwe panowanie Jana Kazimierza. Jak i czasy mu pokrewne, przyczyny najazdów Szwedów i późniejszą elekcję Michała Korybuta Wiśniowieckiego.
Książka jest częścią cyklu “A To Polska właśnie”, w którym Wydawnictwo Dolnośląskie wydało już wiele podobnych graficznie dzieł. W każdej zrezygnowano z przypisów na rzecz marginesów, każda wydana w wersji kieszonkowej, każda aż po brzegi wypełniona zdjęciami, mapami, obrazami, portretami i opisami do ilustracji. Powciskane, jak ubrania w damskiej szafie zmuszają...

kędzior | 2014-05-23

Książka bardzo fajne, zwłaszcza dla osób interesujących się historią. Jest wszystko bardzo dokładnie i szczegółowo opisane. Naprawdę polecam.

kopuwa | 2016-09-06
Bezbyt | 2016-03-29