Polaków rozmowy o polityce

978-83-7648-469-3
polityka, Polska
literatura faktu
Pistacia

Pasjonujące rozmowy ­z najbardziej wpływowymi polskimi politykami oraz znawcami sceny politycznej. Czym jest dziś prawdziwa polityka? W dociekliwych wywiadach Jana Osieckiego parlamentarni liderzy oraz eksperci odsłaniają mechanizmy, które kierują światem władzy – dzięki nim poznajemy nieznane i zaskakujące kulisy polskiej sceny politycznej. Wnioski płynące z wywiadów bywają zabawne i...

Czym jest dziś prawdziwa polityka? W dociekliwych wywiadach Jana Osieckiego parlamentarni liderzy oraz eksperci odsłaniają mechanizmy, które kierują światem władzy – dzięki nim poznajemy nieznane i zaskakujące kulisy polskiej sceny politycznej. Wnioski płynące z wywiadów bywają zabawne i zaskakujące. Burzą schematyczny obraz polityki, który każdego dnia oglądamy na szklanym ekranie.

Jarosław Kaczyński po raz pierwszy przyznał, że już w dzieciństwie bawił się w prezydenta. Grzegorz Schetyna zapewnia, że jest zwolennikiem IPN i wcale nie pragnie władzy. Janusz Palikot otwarcie mówi, że polityka to biznes, dlatego zleca badania nawet tego czy jego fryzura jest akceptowana przez wyborców. Dla reżysera i posła Jerzego Fedorowicza polityka to teatr i kolejna rola do zagrania, zaś Marek Balicki, poseł i lekarz psychiatra w jednej osobie, ostrzega: polityka bardzo źle wpływa na psyche... Znajdująca się w tym zbiorze rozmowa z Izabelą Jarugą Nowacką okrutnym zrządzeniem losu stała się jej ostatnim wywiadem – poprawki wprowadzała w przededniu wyjazdu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na uroczystości w lesie katyńskim.

Spis treści

CZĘŚĆ I
Profesor Jacek Kurczewski: Politycy bawią się we władzę
Profesor Paweł Śpiewak: Polityka, czyli krwawe walki o władzę
Eryk Mistewicz: Kto ma narrację, ten ma rację
Profesor Jerzy Bralczyk: Niegrzeczny język polityków
Doktor Tomasz Olczyk: Polityka zmediatyzowana
Doktor Grzegorz Makowski: Polityka: lustro pokazujące nas samyc

CZĘŚĆ II
Jarosław Kaczyński: Bawiłem się w rządzenie
Grzegorz Schetyna: Człowiek od brudnej roboty
Jerzy Fedorowicz: Poseł – kolejna rola do zagrania
Joanna Senyszyn: Jestem produktem tak jak margaryna
Janusz Palikot: Pracuję nad marką „Janusz Palikot”
Jan Dziedziczak: Władza przewraca w głowie
Izabela Jaruga-Nowacka: Kobieca strona polityki
Tadeusz Ross: Nie opowiem żadnego dowcipu
Ryszard Kalisz: W sejmie nie tworzymy dobrego prawa
Marek Balicki: Minister zdrowia ostrzega – polityka albo zdrowie psychiczne…

CZĘŚĆ III
Krzysztof Leski: Politycy nie interesują się już polityką
Profesor Zbigniew Mikołejko: 10 kwietnia 2010 – czas apokalipsy
Indeks

[opis wydawcy]

WisemantheWise | 2016-05-21
Przeczytana: 20 maja 2016

Zbiór kilkunastu wywiadów dotyczących zjawiska polskiej polityki i pracy w Parlamencie. Wywiady różnią się - niektóre bardziej przyciągają, inne są trochę nudne. Można dowiedzieć się (choć nie wiem na ile szczere były wypowiedzi polityków) jak wygląda kariera posła i dlaczego zachowanie parlamentarzystów jest często tak irracjonalne.
Dla mnie ciekawsze były wywiady ze specjalistami-naukowcami zajmującymi się zagadnieniami politycznymi.

Delur | 2013-10-02

Książka, która sprawiła, że przestałem studiować politologię.

Ma Te Usz | 2016-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2016