Dialogi

Okładka książki Dialogi
Konfucjusz (Kong Fuzi) Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Biblioteka filozofów
Tytuł oryginału:
Lun Yü
Wydawnictwo:
Hachette Polska
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Język:
polski
ISBN:
9788375751741
Tagi:
Konfucjanizm Konfucjusz Dialogi Lun Yu
Średnia ocen

                6,4 6,4 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,4 / 10
172 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1583
1578

Na półkach: ,

Przede wszystkim skończyłam Dialogi konfucjańskie- „sinofile” i inni zapaleńcy mogą sobie mówić, co chcą, ale według mnie pomimo całej uniwersalności i ponadczasowości części myśli Konfucjusza, duża część pozostaje odległa i co najmniej obca współczesnemu, zachodniemu czytelnikowi. Nie chodzi nawet o język czy styl, ale raczej spojrzenie na świat, na pojmowanie obowiązków społecznych i miejsca jednostki tej w społeczności. W kulturze, w której indywidualność i jednostkowość są cenione przynajmniej od czasów nowożytnych, kultywowanie absolutnego, graniczącego z bezmyślnością posłuszeństwa, niemal masochistycznej pokory i niemal całkowitego odrzucenia indywidualności na rzecz ujednolicenia budzi głęboki dreszcz niechęci. Nie jest łatwo wejść w mentalność tamtych ludzi i szukać nie tylko uzasadnienia, ale i głębszego, filozoficznego sensu w słowach Konfucjusza.
Dla mnie zaskakujący był jeszcze jeden szczegół. Prawdopodobnie Konfucjusz żył około V w. p.n.e., czyli w czasach, w których szczególnie prężnie rozwijała się filozofia grecka- i przy całej mojej niechęci do tejże nie mogę zaprzeczyć, że miała ona niebagatelny wpływ na kulturę europejską. Przyzwyczajona byłam do tego, że każdy, absolutnie każdy filozof będzie zajmować się albo historią powstania życia na ziemi i tym, z czego składa się świat, albo skoncentruje się na jednostce („Człowiek jest miarą wszechrzeczy”), nawet jeśli będzie ona pojmowana abstrakcyjnie, na jej rozwoju duchowym, jej duszy, świadomości, postrzeganiu, myśleniu, przeżywaniu.
Lektura Konfucjusza była zaskoczeniem. Ani słowa o rozwoju, o duchu, o abstrakcyjnych bytach. Jeśli mowa o jednostce- to tylko w kontekście konieczności zdobywania przez nią wiedzy, poznawania muzyki i obyczajów, aby tym godniej służyć krajowi i władcy. Oraz oczywiście obszerna „filozofia władzy”. Żadnych dylematów, pytań „skąd?”, „dokąd?”, „po co?”, „dlaczego?”. Ani słowa o przełożeniu na wartości duchowe- obowiązek społeczny, przestrzeganie starych, ustalonych obrzędów i zwyczajów, szacunek dla wyżej postawionych od siebie i uprzejmość wobec stojących niżej: cechy, które najmocniej rzucają się w oczy. I coś jeszcze- absolutny brak skromności u Konfucjusza. Zgodnie ze swoim „poczuciem obowiązku” piastował wysokie stanowiska na dworach lokalnych książąt, był również jednym z doradców cesarza. W jakim kontraście stoi wobec, powiedzmy, Diogenesa czy Sokratesa…

Przede wszystkim skończyłam Dialogi konfucjańskie- „sinofile” i inni zapaleńcy mogą sobie mówić, co chcą, ale według mnie pomimo całej uniwersalności i ponadczasowości części myśli Konfucjusza, duża część pozostaje odległa i co najmniej obca współczesnemu, zachodniemu czytelnikowi. Nie chodzi nawet o język czy styl, ale raczej spojrzenie na świat, na pojmowanie obowiązków...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    398
  • Przeczytane
    317
  • Posiadam
    195
  • Filozofia
    22
  • Teraz czytam
    10
  • Chiny
    7
  • Ulubione
    5
  • Literatura chińska
    5
  • Chcę w prezencie
    4
  • Klasyka
    4

Cytaty

Więcej
Konfucjusz (Kong Fuzi) Dialogi Zobacz więcej
Konfucjusz (Kong Fuzi) Dialogi Zobacz więcej
Konfucjusz (Kong Fuzi) Dialogi Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także