Dialogi

Konfucjusz (Kong Fuzi) Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
Lun Yü
filozofia, etyka
2008-01-01
Biblioteka filozofów
Konfucjanizm Konfucjusz Dialogi Lun Yu

Za tymi lakonicznymi, haiku-idalnymi, pełnymi powietrza (przestrzeń dla myśli) wypowiedziami i gestami (wyszedł, zaczął grać na...), stoi wspaniała nieeuropejska myśl - irracjonalne przewartościowanie obyczajów jako konieczna rama dla obrazu człowieczeństwa. Tradycja u Konfucjusza to wehikuł cnót. Przez to obyczaj nie jest tylko pozorem, tańcem do wyuczenia czy pustym...

Trzeba przeczytać by w pełni zrozumieć Azję.

Dzieło chińskiego filozofa, które według mnie jest ponadczasowe. W świetny sposób przedstawia zalety i wady ludzkiego charakteru. Fenomenalnie przedstawia jak odróżnić mądrość od głupoty. Mimo innej cywilizacji odzwierciedla cały świat.

Wiem, że jestem profanem, bo nie potrafię docenić wielkiego myśliciela Dalekiego Wschodu. Ale, cóż, nie przemawiają do mnie dialogi konfucjańskie. Rady mistrza, choć zawierają wiele uniwersalnych prawd z dziedziny polityki czy edukacji, jakoś wydają mi się kompletnie nieżyciowe, wręcz odrzucające jeśli chodzi o etykietę. Gdyby wszyscy się do nich stosowali, nie byłoby...

Lekkie i pouczające.

Nie odważę się recęzować myśli konfucjańskich.Poprostu czytamy-aprobujemy,
czytamy-odrzucamy.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Po przeczytaniu "Dialogów" Konfucjusza miałem mały problem z odniesieniem się do tego dzieła. A mianowicie z oceną.

Dzieło napisane jest bardzo prostym i przystępnym językiem. Nie wiem dlaczego tak jest. Może to kwestia tłumaczenia. A może takiego właśnie języka używano w starożytnych Chinach - niewyszukanego i zrozumiałego.

Główną esencją "Dialogów" jest próba...

Wyjątkowe wydanie. Na każdej stronie tekst chiński i jego tłumaczenie. Zainteresowani filozofią (szczególnie filozofią Dalekiego Wschodu) na pewno będą z książki zadowoleni. Miłośnicy i pasjonaci Chin też powinni do niej zajrzeć. Polecam z całego serca.

Odkąd byłam mała interesowałam się kulturą Japonii i Chin. Nie wiem czemu, ale ciągnęło - i dalej ciągnie - mnie w tamte rejony. Również odkąd pamiętam interesowały mnie nauki Konfucjusza. Niestety Internet nie był łaskaw udzielić mi jakiegoś konkretnego źródła, w którym byłyby wypisane nauki, a jedynie zbiór co poniektórych cytatów, w gruncie rzeczy niewiadomego...

Tą książkę szybko się czyta chodź ma ponad 400 stron, ale nie była taka zła. Można ją przeczytać jeśli ktoś lubi filozofię :D

• Filozofia
  • Chiny