Dialogi

Okładka książki Dialogi
Konfucjusz (Kong Fuzi) Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Biblioteka filozofów filozofia, etyka
filozofia, etyka

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

1979

[...]
Czyż nie jest przyjemnością zdobywać wiedzę i stale się w niej ćwiczyć?
[...]
Milczenie to przyjaciel, który nigdy nie zdradza.
Według Konfucjusza najważniejszymi cnotami są mądrość, lojalność, praworządność, humanitaryzm i poprawność.
[...]
„kto prawdziwie humanitarność umiłował, ten ją ponad wszystko stawiać będzie i nie dopuści do tego, by ludzie jej nie posiadający z nim się wiązali”

Odwieczna próba stworzenia modelu idealnego, harmonijnego społeczeństwa i w obecnych czasach, jest jak najbardziej pożądana, ale czy nieosiągalna? Możemy odnieść sukces i możemy być szczęśliwi dzięki samodoskonalenie. Ludzie zbyt łatwo się poddają i godzą się na mniej. Edukacja i eksploracja literatury to kwintesencja składników niezbędnych do skutecznego ich wykorzystania. W sumie wiedza jest wszystkim.
POLECAM !

[...]
Czyż nie jest przyjemnością zdobywać wiedzę i stale się w niej ćwiczyć?
[...]
Milczenie to przyjaciel, który nigdy nie zdradza.
[...]

Spodziewałam się czegoś lepszego.

Spodziewałam się czegoś lepszego.

Książka przeczytana ze względu na powszechny podziw i popularność odnoszący się do tej Postaci. Wszakże konfucjonizm jest jednym z wyrażeń, które kojarzą nam się zazwyczaj, gdy mówimy o filozofii wschodu, jednakże muszę stwierdzić, iż nie znajduję się tam nic porywającego.

Z pewnością warto przeczytać dla przekonania samego siebie. Książka ma około 600 stron, ale układ aforyzmów sprawia, że czasami do przeczytania na kartce mamy zaledwie 2-3 zdania i zdarza się, że możemy przeczytać 50 ,,stron" w mniej niż kwadrans (nawet przy powolnym tempie czytania).

Same sofizmaty. Szkoda czasu.

Same sofizmaty. Szkoda czasu.

Dialogi Konfucjusza to zbiór aforyzmów i złotych myśli - co nieco mnie zaskoczyło, ponieważ oczekiwałem jakiegoś większego traktatu filozoficznego, a tu taka niespodzianka. Cały zbiór 20 ksiąg można scharakteryzować w kilku prostych punktach. Konfucjusz propaguje ideał człowieka, który wywodzi się z szacunku do tradycji, okazuje szacunek, miłość oraz posłuszeństwo rodzicom i starszym, w swym życiu kieruje się spolegliwością i dobrem, szuka własnych wad pierwej niż krytykuje wady innych, wytrwale pracuje nad sobą i jest rozmiłowany w nauce, muzyce i literaturze. Kierując się tymi zasadami człowiek jest na dobrej drodze do życiowej doskonałości. Uważam, że w tej nauce, choć obcej dla nas kulturowo, można znaleźć wiele życiowego sensu. Minusem tych wszystkich aforyzmów jest wplatanie wtrąceń chińskich (chociaż są wyjaśniające przypisy), które zaburzają nieco odbiór książki czytelnikowi. Książkę czyta się szybko - i to paradoksalnie również uważam za jej minus, bo szybko to często znaczy bezmyślnie, a w tym przypadku łatwo wpaść w pułapkę bezmyślnego wertowania Dialogów. Reasumując - jest to filozofia inna niż platońska, ale wcale nie gorsza. Dobrze jest zapoznać się z myślami starożytnego wschodu, a ta książka to umożliwia - dlatego na pewno warto po nią sięgnąć. Jeszcze raz powtórzę - warto poświęcić jej czas, żeby nie przejść obok niej bezmyślnie. Czytana z rozwagą na pewno pozostawi w czytelniku dobre wrażenie.

Konfucjusz był wielkim myślicielem skoro powstał system religijno-filozoficzny Konfucjanizm. Bardzo chciałem zapoznać się z tą filozofią i muszę stwierdzić, że moje oczekiwania były zbyt duże.
Przede wszystkim chiński myśliciel żył w czasach przed naszą erą i widać, że niektóre cytaty "zestarzały się". Dodatkowo niektóre idee brzmią zbyt banalnie coś w rodzaju " Trzeba być uczciwym aby mieć szacunek u ludzi". Jeśli chodzi o zalety to niektóre cytaty miały w sobie wiele mądrości przez co taki fragment książki mógłbym sobie wydrukować i przykleić na ścianę.
Książka zawiera wstęp gdzie przedstawiony jest zarys historyczny Chin za czasów myśliciela oraz jest też nota biograficzna. Dalsza część książki zawiera oryginalny cytat a pod spodem znajdowało się tłumaczenie tekstu.
Dzieło Konfucjusza jest ciekawą książka z mądrym przesłaniem jednak czasami znajdą się zwykłe rady a niektóre cytaty są bardzo podobne do siebie.

„Dialogi” Konfucjusza zrobiły na mnie jako takie wrażenie. Z jednej strony doceniam chęć wydania ich w całości, także w oryginalnym języku. Z drugiej sądziłem, że będzie to nieco bardziej moralizatorskie i uniwersalne dzieło. Tak naprawdę to strzępki usłyszanych gdzieś rozmów Konfucjusza i jego najzdolniejszych uczniów. Jest to sporo mądrości o prowadzeniu państwa i prowadzeniu się człowieka. Mędrzec nawiązuje do idei szlachetności i spolegliwości, jakkolwiek by ją rozumieć. Z pewnością można wyciągnąć z tej pozycji wiele na temat mentalności społeczeństwa, w którym obracał się autor. Dla niezainteresowanych – raczej nie polecam. Zanudzicie się dywagacjami na temat urzędników i obyczajów.

I tak oto zburzyło się moje wyobrażenie na temat „wielkiej myśli cywilizacyjnej” Chin. Konfucjanizm kojarzył mi się do tej pory z czymś na miarę burzliwych dyskusji starożytnych Greków, tymczasem otrzymałem coś… czego zupełnie się nie spodziewałem.
Otóż, książka to mały grubasek liczący nieco ponad sześćset stron. Wydanie oczywiście bardzo mi się podoba i w kolejnych tomach Biblioteki Filozofów będę to podtrzymywać. Lubię wstążki w książkach (a tu zawsze są po dwie na książkę), lubię grube okładki, które licują się z rantem regału i lubię minimalistyczny styl białego płótna z elementem charakterystycznym na okładce. Numery tomów mi nie przeszkadzają, a nawet karmią dziecięcy pierwiastek zbieracza kolekcji. Jedyne, czego bym nie robił to podobnej wizualnie tylnej części okładki do frontu. To mnie czasem myli.

Książka jest zbiorem złotych myśli Konfucjusza i jego uczniów. Ma styl znany z ksiąg Muzułmanów - „Konfucjusz powiedział:”. Nie znajdziemy tu fabuły, jak w dziełach Platona. W zasadzie to spis jedno lub kilkuzdaniowych myśli w formie dziennika. Czyta się to niesamowicie szybko, a zaproponowana forma - sentencja, czy sfora na stronę - ułatwia oznaczanie przylepnymi zakładkami całej książki, by móc do niej wracać co jakiś czas.
Jeśli chodzi o treść, to muszę przyznać że samo przeczytanie tego dziełka nie zbliżyło mnie do zrozumienia Chin. Jeśli miałbym opisać odczucia - to moim wrażeniem jest takaż wizualizacja. Konfucjanizm jest puchatą kołderką nakładaną na wspaniały materac (a więc tu zbiór tradycji, wiedzy i kultury chińskiej), wsparty na solidnych drewnianych nogach (w których widzę tysiące lat rozwoju). Czytając tylko i poznając Dialogi jestem w stanie poznać zwieńczenie całej kultury Chińskiej, ale nie jestem w stanie poznać tego, co ta ma do zaoferowania człowiekowi. Odległość tego wspaniałego łoża od moich europejskich przyzwyczajeń sprowadza tę książkę do bardzo ciekawej pozycji, z której nie jestem w stanie czegokolwiek wyciągnąć. Czuję, że moja kultura jest fundamentalnie różna od chińskiej i najpewniej nie będę nigdy w stanie jej zrozumieć (niestety). Dlatego przez ten pryzmat podejmę się dość płytkiej i powierzchownej oceny, która będzie jedynie obrazą dla tamtej cywilizacji. Jestem tego świadom i mogę wyrazić jedynie ubolewanie, że nic mnie tu nie przyciąga w tej myśli.
Uważam, że Dialogi są apoteozą jednej, w moim odczuciu legendarnej osoby. Stawiany jest tu Konfucjusz na piedestale, każde jego słowo jest skrzętnie zapisywane. To powoduje, że co jakiś czas są one po prostu powtarzane, jednak w trochę innej formie. Prostota niektórych myśli uderza, na przykład przytoczę rozdział XV w wierszu 38 możemy przeczytać „Konfucjusz rzekł: Nauczaj bez dyskryminacji”.
Wiele z całej nauki Konfucjusza sprowadza się do tego, że powinniśmy być powściągliwi, szanować rodzinę i dbać o obyczaje. Co jest dopuszczalne, a co nie. Gdzieś przenika system klasowy Chin w dążeniach ludzi do bycia urzędnikami, jakby to była wyższa klasa po byciu robotnikiem. Zawsze szacunek do władzy jest ważniejszy niż środki przetrwania. (R. XV, w. 37 i wiele innych). To mi charakteryzuje ten kraj jako autorytarny, rządzony twardą ręką, z silną klasą urzędniczą panującą nad większością społeczeństwa. Gdzieś między wierszami czytając wyczuwam państwo ludzi chcących przetrwać rządzonych przez ludzi, którzy chcą utrzymać swój status. Być może to banalne - bo tak wygląda każdy system oparty o klasy, ale tu największy myśliciel Chin w zasadzie nie chowa tego zamiaru i uczciwie przyznaje, że tak świat jest zbudowany.
Podsumowując. Wydanie piękne, książka zawiera wiele myśli uniwersalnych, jak i nietrafiających zupełnie do mnie ze względu na brak wiedzy o kulturze chińskiej, czy w końcu ze względu na banalność. Miałem dość wysokie wymagania poprzez wpojony obraz tego, czym jest konfucjanizm i tego jak Chińska kultura wydaje się być ciekawym oceanem bezkresnych idei zakorzenionych w tradycjonalizmie. Dostałem dziennik ze złotymi myślami, którego zupełnie się nie spodziewałem. Cenię to, że w końcu poznałem Konfucjusza i wreszcie wiem jak jego myśli budowały dzisiejsze Chiny, ale jako idea, myśl filozoficzna, jakiś nurt który miałby mnie porwać, czuję się jak w sadzawce zanurzony po kostki. Będę wracać do tej lektury, ale raczej by gdzieś błysnąć znajomością jakiegoś cytatu, a nie by czerpać z tego jak ze źródła wiedzy pomagającej mi odnaleźć swoje myśli.

EDIT: pierwotnie oceniłem na 5. Ta książka jednak zostaje w człowieku i po czasie (nawet tak krótkim) bardziej ją się docenia.

Z pewnością nie jestem odpowiednią osobą do kwestionowania tak wielkiej postaci, jak Konfucjusz, ale czytając dzieła Platona poświęcone Sokratesowi odczuwałem, że myśli z nich płynące są ponadczasowe. Tymczasem zbiór złotych myśli, czym jest właściwie drugi tom Biblioteki Filozofów, to często rady, które - być może niestety - nie mają już prawa bytu po 2,5 tysiącach lat.

Czytało się tego Konfucjusza ;)
Dość wyrywkowo ale still pozostał w pamięci...

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.

Czytało się tego Konfucjusza ;)
Dość wyrywkowo ale still pozostał w pamięci...