Lun Yü
filozofia i etyka

Zapis dyskusji i przemyśleń Konfucjusza zebranych po jego śmierci przez uczniów.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Medellin | 2016-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2016

Wiem, że jestem profanem, bo nie potrafię docenić wielkiego myśliciela Dalekiego Wschodu. Ale, cóż, nie przemawiają do mnie dialogi konfucjańskie. Rady mistrza, choć zawierają wiele uniwersalnych prawd z dziedziny polityki czy edukacji, jakoś wydają mi się kompletnie nieżyciowe, wręcz odrzucające jeśli chodzi o etykietę. Gdyby wszyscy się do nich stosowali, nie byłoby żadnej różnorodności. Kult zatracenia własnej indywidualności, to nie dla mnie. Bohaterowie tych dialogów czasami zachowują się jak dwóch nadmiernie uprzejmych ludzi, którzy przekonują się nawzajem, że ten drugi jest bardziej godny, aby jako pierwszy przejść przez drzwi... i pewnie stoją tam do tej pory nie mogąc podjąć konkretnej zdroworozsądkowej decyzji.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: kwiecień 2008

Przede wszystkim skończyłam Dialogi konfucjańskie- „sinofile” i inni zapaleńcy mogą sobie mówić, co chcą, ale według mnie pomimo całej uniwersalności i ponadczasowości części myśli Konfucjusza, duża część pozostaje odległa i co najmniej obca współczesnemu, zachodniemu czytelnikowi. Nie chodzi nawet o język czy styl, ale raczej spojrzenie na świat, na pojmowanie obowiązków społecznych i miejsca jednostki tej w społeczności. W kulturze, w której indywidualność i jednostkowość są cenione przynajmniej od czasów nowożytnych, kultywowanie absolutnego, graniczącego z bezmyślnością posłuszeństwa, niemal masochistycznej pokory i niemal całkowitego odrzucenia indywidualności na rzecz ujednolicenia budzi głęboki dreszcz niechęci. Nie jest łatwo wejść w mentalność tamtych ludzi i szukać nie tylko uzasadnienia, ale i głębszego, filozoficznego sensu w słowach Konfucjusza.
Dla mnie zaskakujący był jeszcze jeden szczegół. Prawdopodobnie Konfucjusz żył około V w. p.n.e., czyli w czasach, w których...

Mirek | 2014-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2014

Po przeczytaniu "Dialogów" Konfucjusza miałem mały problem z odniesieniem się do tego dzieła. A mianowicie z oceną.

Dzieło napisane jest bardzo prostym i przystępnym językiem. Nie wiem dlaczego tak jest. Może to kwestia tłumaczenia. A może takiego właśnie języka używano w starożytnych Chinach - niewyszukanego i zrozumiałego.

Główną esencją "Dialogów" jest próba zobrazowania tradycjonalizmu oraz najwyższych cnót. Co prawda nie znajdziemy tutaj opisów różnych tradycji, obrzędów czy zwyczajów. Pozycja ukazuje samą rolę tradycji w życiu Chińczyków oraz nakreśla w pewien sposób drogę, którą - według Konfucjusza - kierowali się cnotliwi.

Jestem laikiem, jeżeli chodzi o filozofię starożytnych Chin. Oceniłem na bardzo dobry, ponieważ dzieło tak znanego filozofa, zostało przedstawione w bardzo prosty i dostępny sposób. Pozycja stanowi świetne wprowadzenie jeżeli ktoś zamierza pogłębiać ten temat.

Anna | 2013-07-01
Przeczytana: 17 czerwca 2013

Odkąd byłam mała interesowałam się kulturą Japonii i Chin. Nie wiem czemu, ale ciągnęło - i dalej ciągnie - mnie w tamte rejony. Również odkąd pamiętam interesowały mnie nauki Konfucjusza. Niestety Internet nie był łaskaw udzielić mi jakiegoś konkretnego źródła, w którym byłyby wypisane nauki, a jedynie zbiór co poniektórych cytatów, w gruncie rzeczy niewiadomego pochodzenia. I oto nadszedł dzień, w którym w moje ręce wpadła ta książka!

Kolejna niecodzienna pozycja na mojej liście. W tym opasłym parusetstronicowym tomiszczu znajdują się dialogi Konfucjusza. Okazało się, że nie są to takie cytaty jakie sobie wyobrażałam. Oczywiście jak już wgryzłam się w lekturę, nie rozczarowałam się. Książka zawiera dialogi, czyli rozmowy Konfucjusza z jego uczniami lub dialogi jego uczniów. Często są przedstawiane sytuacje, w jakich doszło do wypowiedzenia danych słów. Oczywiście nie wszystko dało się zrozumieć. Część była bezpośrednio powiązana z kulturą Chin oraz dynastiami i stosunkami,...

Jarosław Wiśniewski | 2014-07-14

Wyjątkowe wydanie. Na każdej stronie tekst chiński i jego tłumaczenie. Zainteresowani filozofią (szczególnie filozofią Dalekiego Wschodu) na pewno będą z książki zadowoleni. Miłośnicy i pasjonaci Chin też powinni do niej zajrzeć. Polecam z całego serca.

Noise | 2013-05-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, W 2013

Tą książkę szybko się czyta chodź ma ponad 400 stron, ale nie była taka zła. Można ją przeczytać jeśli ktoś lubi filozofię :D

Dominik Aziewicz | 2010-08-30

Rewelka. Nic dodać, nic ująć.

peyot | 2015-10-15

Nie odważę się recęzować myśli konfucjańskich.Poprostu czytamy-aprobujemy,
czytamy-odrzucamy.

JWRJWR | 2015-11-26