Historia to nie tylko wojny, a w kontekście książki o wojsku tym łatwiej o tym zapomnieć. Książka Na stos rzuciliśmy... Legiony i legioniści 1914-1918 jest barwną panoramą czynu legionowego czasów pierwszej wojny światowej. Opowiada nie tylko historię walki zbrojnej polskich żołnierzy, ale i drogę powstania tej niezwykłej formacji. Przeglądając spis treści, czytelnik może odnaleźć rozdziały dotyczące poglądów i autorytetów pokolenia Józefa Piłsudskiego, nieznanych kobiet w Legionach, a także opisujące dzień powszedni legionistów czy sztukę Legionów Polskich i literaturę legionową. Tak szerokie spojrzenie pozwala lepiej zrozumieć, jaką rolę w świadomości wszystkich Polaków odegrały legiony i skąd wzięła się ich szczególna sława w kraju i za granicą.Publikację podzielono na dwie części, z których pierwsza ukazuje w sposób przystępny dzieje Legionów od ich zarania jeszcze przed wybuchem wojny, aż po schyłek ich istnienia wiosną i latem 1918 roku. Część druga jest mozaiką tematów kluczowych składających się na fenomen odysei legionowej, której idea zjednoczyła wszystkich wokół jednego celu – pragnienia wolnej i niepodległej ojczyzny. I nie miały tu znaczenia status materialny, pochodzenie ani wykształcenie. Napisaną przez grono wybitnych historyków i znawców tematyki legionowej książkę uzupełnia 51 barwnych map, blisko 800 zdjęć i reprodukcji dokumentów źródłowych, zaopatrzonych w obszerne podpisy mające charakter dodatkowych komentarzy historycznych.

GOCHA | 2014-10-15
Zet | 2012-07-30