Gdzie się podziało moje dzieciństwo. O dorosłych dzieciach alkoholików

Okładka książki Gdzie się podziało moje dzieciństwo. O dorosłych dzieciach alkoholików praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Charaktery nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Charaktery
2006-01-01
2003-01-01
DDA psychologia charaktery

Jeśli ktoś zapoznaje się z tematyką Dorosłych Dzieci Alkoholików, to powinien to przeczytać. Niezależnie od tego, czy pochodzi się z takiej rodziny, czy będzie się żyło, mieszkało, (współ)pracowało z takimi osobami.

Raczej nie jest to pozycja na spontaniczny prezent pod choinkę. Myślę, że to książka dedykowana dla wąskiej grupy, która zetknęła się z problemem DDA (dla osób, których problem dotyczy, ich bliskich, psychologów pracujących z podopiecznymi, którzy zmagają się z tego typu zaburzeniem). Tym niemniej jest to świetny zbiór artykułów naukowych, które w profesjonalny sposób omawiają problem. Można zapoznać się z różnorodnymi punktami widzenia, gdyż autorami są zarówno Polscy jak i zagraniczni psycholodzy, ale nie tylko. Ciekawe są również rozważania psychiatry, nauczycielki czy dziennikarki. Zauważyłem również, że książki z serii "Gdzie się podziało moje dzieciństwo" są trudno dostępne. Nie ma ich już chyba w oficjalnej sprzedaży (część 1),a można ewentualnie na nie trafić na portalach aukcyjnych, z tym że sprzedawane są z reguły razem w 3 częściach. Myślę, że mimo wszystko jeśli kogoś interesuje to zagadnienie, to zdecydowanie warto zainwestować w książki z tej serii. Nie wiem czy są pozycje, które lepiej opisują problem DDA. Osobiście najciekawsza wydaje mi się część 2.

No cóż, ciężko czyta się o czymś, co człowieka bezpośrednio dotyczy. Z książki dowiedziałem się, że jest wielu ludzi takich jak ja, którzy zostali wychowani w rodzinie nie całkiem normalnej i zmagają się z różnego rodzaju demonami przeszłości. Dorosłym dzieciom alkoholików książka na pewno pozwoli lepiej poznać siebie, zaś ich najbliższym zrozumieć pewne zależności i niezrozumiałe dotąd zachowania DDA.

W zasadzie ciężko napisać coś o tej książce, bo każdy podejdzie do niej na swój sposób, dlatego oceniam jedynie styl jakim została ta książka jest napisana. I tutaj jest całkiem dobrze, czyta się łatwo, każdy wyszuka w tej książce sytuację ze swojego życia, lub życia najbliższych, czy też znajomych, wszystko w miarę sensownie i dobrze opisane.

Książka warta przeczytania przez DDA. Wyjaśnia i tłumaczy pewne mechanizmy, o których nie pomyślelibyśmy, że mają swoje korzenie w "niezbyt spokojnym" dzieciństwie. Problemu nie rozwiąże, ale skłoni do zastanowienia się nad pewnymi rzeczami i być może pomoże zacząć porządkować niektóre fakty, zmienić swoje podejście do otoczenia, życia, problemów. Uważam, że pozycja jest jedną z ciekawszych, ponieważ zawiera bardzo dużo konkretów w postaci niedługich ale rzeczowych artykułów. Czytałem wcześniej książkę Janet Woititz pt. "Dorosłe dzieci alkoholików", jednak opiniowaną pozycję uważam za lepszą. Może dlatego, że podejście Janet Woititz jest aż za nadto optymistyczne - momentami odnosiłem wrażenie, że wystarczy zastosować podane rozwiązania i problem sam zniknie. "Gdzie się podziało moje dziecinstwo" pod tym względem nie próbuje na siłę rozwiązać problemu lecz przedstawia jego mechanizmy, skłania do przemyśleń i do tego aby zacząć coś robić w kierunku polepszenia sobie życia i zrzucenia ciężarów dzieciństwa.

Jest to zbiór artykułów z czasopisma charaktery nt. syndromu DDA. Ukazuje jak szerokie i powszechne jest to zjawisko oraz jak trudno jest ludziom uświadomić sobie, że są dotknięci tą przypadłością.
Uważam, że jest napisana po to, aby pomóc we wstępnej diagnozie dla zwykłych ludzi oraz zachęcić do podjęcia terapii.

Polecam, zarówno tym którzy chcą przeczytać z czystej ciekawości, tym którzy mają w swoim otoczeniu kontakt z DDA jak również, a może szczególnie tym którzy są DDA. Książka zawiera artykuły pisane prostym językiem, otwarcie opisujące z czym zmaga się w swoim życiu DDA. Po jej przeczytaniu sama spojrzałam cieplej na osoby w swoim otoczeniu. Życie z DDA nie jest łatwe, ale jemu samemu ze sobą też wcale nie jest lekko, dlatego warto nauczyć się co i w jaki sposób można jeszcze zmienić. Na terapię bowiem nigdy nie jest za późno.

Jak zrozumieć czym są DDA? Sięgnąć po tą pozycję. Jakie dziecko pełni role w rodzinie alkoholowej, co przeżywa, jak to widzi? Dla raczkujących w tym temacie i mocno zaangażowanych.

Gorąco polecam tę pozycję. Krótka, treściwa, ale idealnie wprowadzająca w tematykę DDA. Ukazuje podstawowe mechanizmy, dodatkowo, mimo, że jestem sama po psychologii, dowiedziałam się kilku nowych kwestii. Przeczytałam jednym tchem.

Ta książka pomogła zrozumieć mi wiele rzeczy. Polecam tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób mają związek z DDA - ta pozycja otwiera oczy na wiele spraw.

• Psychologia
  • Psychologiczne

Dodaj cytat z książki Gdzie się podziało moje dzieciństwo. O dorosłych dzieciach alkoholików