Gustav Klimt 1862-1918

Gustav Klimt
Klimt, malarstwo
albumy
Kasia

Gustav Klimt to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli secesji, przywódca wiedeńskiego modernizmu. Otrzymał wykształcenie typowo akademickie, pierwsze zaś doświadczenie zawodowe zdobył wykonując różne prace dekoracyjne. To doświadczenie wraz ze specyficznym klimatem artystycznym rozwijającym się na przełomie wieków w Wiedniu odnalazło wyraz w dojrzałej twórczości artysty. Klimt stał się głównym inicjatorem dokonujących się przemian artystycznych, kiedy to w 1897 oficjalnie odrzucił kanony akademickie i wspólnie z innymi artystami założył Stowarzyszenie Artystów Austriackich - Secesję, z którą był związany do 1905. Celem Klimta było stworzenie dzieła totalnego, absolutnego, tzn. wolnego od wszelkich konwencji, ograniczeń narzuconych przez akademickie koncepcje. Obrazy artysty są wyrazem nieograniczonej swobody twórczej, w pełni wyrażają bujność i złożoność epoki, w której dane było mu tworzyć. Klimtowi udało się stworzyć dzieło na miarę swojej epoki, które stało się inspiracją dla wielu nowoczesnych artystów.

_Paulina_ | 2018-12-22
Przeczytana: 2017 rok

Przy zamawianiu z internetu książek o sztuce zawsze istnieje ryzyko, że 95-100% wypełnią nam ilustracje obrazów danego malarza. Tutaj na szczęście tak nie było. Przy licznych ilustracjach znajdował się też obszerny ich opis. Ponadto nie zabrakło info o życiu samego Klimta. Jeśli ktoś chciałby poznać lepiej sztukę tego secesyjnego artysty, gorąco polecam.

AnnaCecylia | 2014-02-05
Na półkach: Przeczytane, Evviva l'arte!
Przeczytana: 05 lutego 2014

Napisana przyjemnym językiem, opisuje sztukę artysty na konkretnych przykładach - dobre reprodukcje i odnośniki do nich w tekście sprawiają, że czyta się z przyjemnością i samemu można zobaczyć, o czym mówi autor. Szkoda tylko, że poskąpiono informacji o życiu prywatnym Klimta. Tłumaczone jest to pod koniec przedostatniego rozdziału samymi słowami malarza, który mówi, że jeśli chcemy go poznać, to przez jego obrazy. Niech i tak będzie, choć niedosyt pozostaje.