83-11-06884-4
historia

Praca ukazująca narodziny jednolitej armii polskiej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., oraz zmiany prawne, organizacyjne i strukturalne jakie spowodował przewrót majowy Piłsudskiego.

Daga | 2014-06-21

Marian Romeyko (ur.13 lutego 1897 roku , zm. 10 marca 1970 roku)- był pułkownikiem dyplomowanym pilotem Wojska Polskiego II RP, odznaczonym Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari za zasługi. Żołnierz, wykładowca taktyki lotnictwa, a później równie dyrektor nauk Wyższej Szkoły Lotniczej, w końcu- pisarz.
Od lat 30stych, XX wieku stworzył wybór swoich pism oraz 4 dzieła, w których znalazł się utwór "Przed i po maju" opisujący początki jednolitej armii polskiej, po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, jak również charakteryzujący całą Kadrę oficerską nie tylko polską, lecz również austro-węgierską czy rosyjską.
Dodatkowo zawarte w tej powieści zostały również, naczelne władze jakie powołał gen Piłsudski oraz zmiany jakie zaszły po jego przewrocie majowym.
I właśnie! Kluczowa kwestia dotyczy tego, iż nie jest to typowa powieść lecz pamiętnik, czyli zbiór wspomnień oraz spis wydarzeń jakiś świadkiem był autor, bądź w jakich brał udział. Romeyko pisze w pierwszej osobie, oraz...

| 2011-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Dla pasjonatów okresu międzywojnia pozycja obowiązkowa. Autor umiejętnie okrasza poważną i obszerną materię książki anegdotami z własnej wojskowej praktyki, odsłaniając nieco inne oblicze polskiej armii - niż to utrwalone w powszechnej świadomości.
Niestety, okres powstania książki doprowadził do 'ozdobienia' książki przypisami redakcyjnymi, gdzie wszystko co radzieckie i komunistyczne jest wspaniałe, zaś cały ruch piłsudczykowski to "reakcjoniści". Wniosek? Wymagana zdolność czytania ze zrozumieniem i między wierszami.

witebski | 2016-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2016

Jeśli czytać tę książkę to najlepiej w asyście innych pozycji dotyczących tego okresu, gdyż "Przed i po maju" jest mocno stronnicze (zmasowany atak na J.Piłsudskiego). Po przeczytaniu zastanawiam się co z tej książki jest prawdą ... nie wykluczam, że wszystko, ale to muszę zweryfikować.

Ramzen | 2016-11-06
Na półkach: Na półce, Przeczytane
Przeczytana: 15 października 2016

Rozpoczynając lekturę książki Pana Romeyki byłem przekonany, po pierwsze, o bezstronności i obiektywizmie autora, a po drugie, że książka skupi się tylko i wyłącznie na temacie danego zagadnienia. Ani jedna ani druga rzecz nie została spełniona.
Rozpoczynamy czytanie od konkretnego wstępu autora, jednakże ja bym tego wstępem nie nazwał, a fałszywym usprawiedliwianiem własnej postawy i poglądów i tego dlaczego ta książka w ogóle powstała. Romeyko potwierdzał własną bezstronność podczas tworzenia książki, a także to, że nie posiłkował się w większości dokumentami czy źródłami historycznymi - opierał się na "zawodnej pamięci" i wspomnieniach (co już wg mnie obniża wartość historyczną książki no i obiektywizm.
Sądziłem również, że wspomnienia Romeyki będą zgłębiały zagadnienie w sposób przynajmniej chronologiczny. Niestety był to luźny i trochę chaotyczny zlepek informacji. Można to śmiało porównać do opowiadania starszego pana, który prawi to co mu ślina na język przyniesie -...

Michał_K-ski | 2016-07-08
mantono | 2016-01-06